DLSS Teknolojisi Kalite Düşürüyor mu?

revajr

Centipat
Arkadaşlar, DLSS teknolojisi için bir kısım tabii ki düşürüyor ki, FPS artıyor diyor. Bir kısım da hayır, düşürmüyor, bilakis daha güzel yapıyor diyor. Peki, hangisi doğru?

Düşürüyor, kesin bilgi, yayabilirsin. Kalite düşürüyordan kastım bulanıklaşıyor görüntü. DLSS'nin ilk sürümlerinde bulanıklığı güzelce hissediyordun ancak DLSS 2.0 güncellemesinden sonra sana sormaya başladı "abe n'apam" diye. Kalite modunda açarsan genelde göze batmıyor bulanıklık. Dengeli modda yine hissediyorsun bulanıklaşmayı.

Belki de çözünürlükle alakalıdır. 1080p monitör deneyimim böyle oldu benim.

Değişken. DLSS teknolojisi oyunu daha düşük çözünürlükte çalıştırıp performansı yükseltirken yapay zeka ile de çözünürlük düşüşü nedenli kalite kaybının yaşandığı noktaları düzelterek kaliteden kayıp olmaksızın daha doğrusu fark edilebilir bir kayıp olmaksızın daha yüksek performans vermeyi sağlıyor. Saf görüntü ne kadar yüksek çözünürlüklü olursa(DLSS kalite ayarı bunu değiştiriyor. Kalite ayarı aldığınız zaman saf çözünürlük daha yüksek tutuluyor. Performans artışı olsa da performans ayarı kadar artış olmuyor.) o kadar az fark oluyor veya yapay zeka ne kadar fazla eğitilmiş, ne kadar büyük bir deneyime sahipse gene o kadar az fark oluyor.

Başka forumlarda ve videolarda gördüğüm kadarıyla güzelleştiriyordu. Bizzat deneme fırsatım oldu ama gereksiz gibi geldi bana.
Eğer Nvidia para verirse herkes güzelleştiriyor der zaten. Şu an öyle bir algı var ki insanlar DLSS'yi FPS'i 2 katına çıkartıp kaliteyi artıran bir şeymiş gibi düşünüyor. Bu da reklamlardan dolayı tabii ki.

Geri
Yukarı