Doas vs Sudo

Konu hortlayacak biliyorum ama güncelleme getirmekte fayda var. Artık en hafif doas değil, RootDo. rdo ve üstelik daha hızlı işlem görüyor. Grup desteği de var elbet, yani ihtiyaçların hepsini karşılıyor.

Bilgisayarlar olmus 8 cekirdek bu arada. Siz 100Kb'lik programlarin performansina takiliyorsunuz. Hem bir programin performansinin boyuyla da pek alakasi yok zaten. Hurafelerle ugrasan insanlar goruyorum sadece.

Bilgisayarlar olmus 8 cekirdek bu arada. Siz 100Kb'lik programlarin performansina takiliyorsunuz. Hem bir programin performansinin boyuyla da pek alakasi yok zaten. Hurafelerle ugrasan insanlar goruyorum sadece.
Performansa takilan oldugunu sanmiyorum. Ozellikle boyle onemli bir programda guvenlik ve ayrica basitlik onemli. Doas bunlari daha iyi sagliyor. Sahsen sudo kullaniyorum ama Linux dagitimlarinin doas'i benimsemelerini isterim.

Performansa takilan oldugunu sanmiyorum. Ozellikle boyle onemli bir programda guvenlik ve ayrica basitlik onemli. Doas bunlari daha iyi sagliyor. Sahsen sudo kullaniyorum ama Linux dagitimlarinin doas'i benimsemelerini isterim.
Acikcasi sudo ile ilgili herhangi bir guvenlik problemi yasamadigim icin kullanmakta sakinca gormuyorum. Ekstra olarak bu programlarin performanslarini cidden onemseyen ama arada fark olmadigini anlamakta gucluk cekecek kadar plasebo etkisi yasayan insanlar da var. Hayal gucu iste iki ucu b..lu degnek.

Konu hortlayacak biliyorum ama güncelleme getirmekte fayda var. Artık en hafif doas değil, RootDo. rdo ve üstelik daha hızlı işlem görüyor. Grup desteği de var elbet, yani ihtiyaçların hepsini karşılıyor.
Çünkü doas arka planda config parsing için gramer kaynaklı bir parsing tercih ederken "RootDo" sadece strncmp() tercih etmiş. Güvenlik yazılımında ne kadar iyi bir seçim onu bilemeyeceğim.

Yani harbiden 6,5 MB'ye bloat diyorsanız, herhalde tost makinesi kullanıyorsunuz.

Bloat dosya boyutuna göre belirlenmez, Sudo'nun 428k loc ile yaptığı işi doas 4.8k loc ile yapıyor, loc ne kadar fazla ise o programda güvenlik açığı ihtimali o kadar artar.

LOC= Lines of Codes = Kod satırları

Bloat dosya boyutuna göre belirlenmez, Sudo'nun 428k loc ile yaptığı işi doas 4.8k loc ile yapıyor, loc ne kadar fazla ise o programda güvenlik açığı ihtimali o kadar artar.

LOC= Lines of Codes = Kod satırları
Hayir kod kalitesiyle alakali bu durum, profesyonel bir insan daha az acikla daha buyuk yazilimlar yapabilir. Biraz mantigini yurutsen cikacaksin isin icinden. Sen simdi 40 yillik programciyla 3 gunluk programcinin kodu arasinda hicbir fark yok mu diyorsun yani?

Son düzenleme:
Hayir kod kalitesiyle alakali bu durum, profesyonel bir insan daha az acikla daha buyuk yazilimlar yapabilir. Biraz mantigini yurutsen cikacaksin isin icinden. Sen simdi 40 yillik programciyla 3 gunluk programcinin kodu arasinda hicbir fark yok mu diyorsun yani?
Sudo'yu gelistirenlerin 40 yillik, doas'i gelistirenlerin 3 gunluk programci oldugunu kim soyledi. Ayni isi yapan 2 yazilim ve birisi %99 falan daha az kod iceriyor. Sudo'nun gelistiricileri de doas'a gecerse ve distro'lar da doas'i tercih ederse sudo'nun aksine bir acik cikmasi pek mumkun olmaz. Alti ustu 5k satir kod var belki binlerce defa tamamen okunmus olacak.

Sudo'yu gelistirenlerin 40 yillik, Doas'i gelistirenlerin 3 gunluk programci oldugunu kim soyledi. Ayni isi yapan 2 yazilim ve birisi %99 falan daha az kod iceriyor. Sudo'nun gelistiricileri de Doas'a gecerse ve Distro'lar da Doas'i tercih ederse Sudo'nun aksine bir acik cikmasi pek mumkun olmaz. Alti ustu 5K satir kod var belki binlerce defa tamamen okunmus olacak.

Ben sana daha fazla kod satirinin mutlaka guvensiz olmasi ihtimalinin saçma oldugunu anlatmaya calisiyorum sadece. Binbir turlu ayrinti var bu iste, oyle duz mantikla hesaplanamiyor bu isler. Ayrica sudo Doas'dan daha fazla yetenege sahip daha fazla kod barindirmasi gayet normal. Sana yetiyorsa git doas kullan. Ama belliki bu dunyanin bildigi bir şey var ve doas kullananlar azinlikta. Iki gunde kokusuyorsunuz siz ya. Ne bu sirayla tek tek geliyorsunuz falan. Okumadinizmi bu forumda sizden 10 kat daha uzun sure Linux kullanmis adamlar da benim soyledigimi soyluyor bir gram anlayis yok mu sizde?

Yeni konular

Geri
Yukarı