Doas vs Sudo

Arasindaki hiz farkini, bir tablo ile belirtilmesi lazimdir.

Atiyorum şu işlemi, Doas Sudo'dan daha hızlı yapıyor.

0 ile 2 sn fark falansa bence neyi kullandigimiz farketmez. Başka kimseler için bu durum önemli olabilir. Mesela 20 ms. daha hızlı açıyordur.

Tabi sudo ile calisan uygulamalarin tepki suresi de onemlidir. Onunda kullanildigi uygulamada bir komutun isleme girme suresi de lazim.

Ben bu Doas kavramini yeni duydum. Yıllardır Sudo'yu kullaniyorum, bir sıkıntı yada yavaşlık sorunu hissetmedim. Uygulamalarin bir tepkisizligin gormedim. Bastin mi geliyor yani.

Atiyorum şu işlemi, Doas Sudo'dan daha hızlı yapıyor.

0 ile 2 sn fark falansa bence neyi kullandigimiz farketmez. Başka kimseler için bu durum önemli olabilir. Mesela 20 ms. daha hızlı açıyordur.

Tabi sudo ile calisan uygulamalarin tepki suresi de onemlidir. Onunda kullanildigi uygulamada bir komutun isleme girme suresi de lazim.

Ben bu Doas kavramini yeni duydum. Yıllardır Sudo'yu kullaniyorum, bir sıkıntı yada yavaşlık sorunu hissetmedim. Uygulamalarin bir tepkisizligin gormedim. Bastin mi geliyor yani.
Fark bazı uygulamalarda hissediliyor hemde config syntaxı uzun, kendi kodu da elbet. doas daha basit ve az koda sahip.

Fark bazı uygulamalarda hissediliyor hemde config syntaxı uzun, kendi kodu da elbet. doas daha basit ve az koda sahip.
Kanki simdi o kadar iyi bir yazilimci degilim, az degisken varsa bellekte az yer kaplar bu dogru lakin az degisken varsa sinirlidir basittir.

Sudo da cok degisken falan varsa bu onun gelismis oldugunu gosterir bence.
Aslinda oraya donse daha kolay anlasiriz. 2 fotograf atarsin banini yersin ama konu da kapanmis olur.

Ben hazirim sahsen. ( Tek resme sigmayacagi icin 2 dedim )
Kanki kucucuk bamyayi da makro mod ile 20 resme sigdiririm 😎. Tamamen sakasina yazdim.

Kanki simdi o kadar iyi bir yazilimci degilim, az degisken varsa bellekte az yer kaplar bu dogru lakin az degisken varsa sinirlidir basittir.

Kanki kucucuk bamyayi da makro mod ile 20 resme sigdiririm 😎. Tamamen sakasina yazdim.

Kendileri 3 satir koddan fazlasini yazamadiklari için buyuk geliyordur bence. Ne zaman Ubuntu reklam harcamasi yapmaya basladi. Bu az gelismis organizmalar Linux piyasasinin tam ortasinda mantar gibi belirdiler. Ne neden Linux kullandiklarinin farkindalar ne de Linux deyince digerlerinin kafasinda ne canlandiginin. Ozenti doldu her yer.

Nasıl "Az koda sahip olan daha az gelişmiş olur." kanısına vardınız ? doas hem daha modern, daha az satır kodla yazılmış. Daha az kodla yazılmış yazılımlar her zaman daha az bug içerir ve hayır bu onu daha az gelişmiş yapmaz.

Dalga kirmizi cizgimizdir, insanlarin duygulariyla oynamayalim. Neyse o, ciksin meydana.

Nasıl "Az koda sahip olan daha az gelişmiş olur." kanısına vardınız ? doas hem daha modern, daha az satır kodla yazılmış. Daha az kodla yazılmış yazılımlar her zaman daha az bug içerir ve hayır bu onu daha az gelişmiş yapmaz.
Ben böyle düşünmüyorum.
Örneğim ne kadar doğru olur bilinmez ama prokaryot ve ökaryotu düşünün. Bug yok gibi.

Yazilimlarda boyledir. Yanlis kiyasladiysam kusura bakmayin.

Yani dogru sekilde kodlanirsa, cok koda sahip yazilimlarin bugu artmaz bence.
Cok kod olmasi, hatalar ile dolu olacagi anlamina gelmez yani.

Ben böyle düşünmüyorum.
Örneğim ne kadar doğru olur bilinmez ama prokaryot ve ökaryotu düşünün. Bug yok gibi.

Yazilimlarda boyledir. Yanlış kiyasladiysam kusura bakmayin.

Yani dogru sekilde kodlanirsa, cok koda sahip yazilimlarin bugu artmaz bence.
Cok kod olmasi, hatalar ile dolu olacagi anlamina gelmez yani.
Olmayacağı anlamına da gelmez. Daha fazla kod, o kod içerisinde bir hata çıkma ihtimalini de arttırır.

Doas OpenBSD için özel özellikler içerdiği için kullanmıyorum.
Persist özelliği ile bunun ne alakası var? Ayrıca persist özelliği opendoasda zaten var, sadece OpenBSD'deki gibi kernel bazlı bir yöntem kullanmak yerine sudo gibi zaman bazlı bir yöntem kullanıyor. Eğer bu ile sorununuz varsa sudo da kullanmamalısınız bence, çünkü o da aynı yöntemi kullanıyor.
O "gelişmiş" özellikleri kullanıcıların %90ı kullanmıyor ise o gelişmiş özelliklerin ne anlamı kaldı?

Atiyorum şu işlemi, doas Sudo'dan daha hızlı yapıyor.

0 ile 2 sn fark falansa bence neyi kullandigimiz fark etmez. Başka kimseler için bu durum önemli olabilir. Mesela 20 ms. Daha hızlı açıyordur.

Ben bu doas kavramini yeni duydum. Yıllardır Sudo'yu kullanıyorum, bir sıkıntı ya da yavaşlık sorunu hissetmedim. Uygulamalarin bir tepkisizligin gormedim. Bastin mi geliyor yani.
Kullandığınız komuta göre değişen bir etken olduğunu belirtmiştim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı