Doberman evcil hayvan olarak beslenebilir mi?

Geçenlerde doberman için konu açmıştım ve beslemeye karar verdim. Tanıdığım ve uzun yıllardır doberman besleyen biri ile konuştum ancak tüm fikirlerim değişti. Bana "bu köpekle oyun oynayamazsın, sevemezsin, sadece görev köpeğidir, sert olman gerek" tarzı cümleler kurdu. İnternetteki tüm videolar ise tam tersini söylüyor yan, dobermanı ile yatıp kalkanı bile var. Aklım çok karışık olduğu için karar da veremiyorum doğal olarak. Bu köpek hem evcil hayvan hem de görev köpeği olabilir mi?

@AçkapıyıGardiyan geçenki konuda beslendiğinizi söylemiştiniz hocam, belki bu konuda bilginiz vardır.
Hocam köpeğin karakteri sizinle şekillenir. Ben köpeği 2 aylıkken koysaydım karanlık odaya tek ben görseydim o köpek 1 yıl sonra canavar gibi çıkar saldırmak için insan arardı ilk gözüne kestirdiğini ısırırdı. Eğitimde sert olmalısınız tabi. Eğer 0 eğitim verirseniz veya eğitimde sert olmazsanız köpek çok başına buyruk olur. Devamlı size üstünlük kurmaya çalışır istediği yere kakasını yapar vs. Hayvan sonuçta hocam. Eğitimden sonra yerini bileceği için ve sizi tanıdığı için karakteri uyumlu olur. Benim köpeğim hem bekçi köpeğiydi hem küçük yeğenimle bile oyun oynardı mesela.

Köpek var köpek var. Golden cinsi tam senlik bir köpek. Aile dostu, arkadaş canlısı bir köpek golden. Doberman dediğin köpekler özel eğitim için yaratılmış köpekler doğalarında yok pitbull gibi tıpkı. Dogo argentino ve mastifflerde evde beslenmez. Senin için en uygunu golden ya da kaniş olur.
Hayvanı bahçede besleyeceğim için bu tür ırklar çok benlik değil. Bu hayvanın hem bahçe koşullarına uyum sağlaması lazım hem de kendini koruyabilmesi lazım. Golden alsam bir yabancıyla karşılaştığında eline oyun oynamak için top verir :D

Senin :D.

İyi düşün taşın. Hayvana bakmak, en az çocuk bakmak kadar zor olur bazen. Ben de iki tane kedi var. Her daim işlerini bana yaptırıyorlar. Bıktım vallahi ben.

Gereksiz ve çok büyük bir sorumluluktur bence. Keşke biri sahiplense de kurtulsam.

Aylık masrafları da çok oluyor. Haftalık 235 TL mama alıyoruz beyefendilere.
Sorumlulukları üstlendim zaten ki ben hayvan besleme kararını 1 yıl önce verdim yani 1 yıldır araştırma içerisindeyim.
Kedilerin bu tür davranışları için köpek almayı düşünüyorum. Sadece hizmet edeceğim bir hayvandan ziyade amacım beraber oyun vs. oynarak keyifli vakit geçirmek dediğim gibiç

Malinois de düşünülebilir bu arada.
O ırkı da düşünüyorum ama çok hiperaktif bir köpek. Alan ve zamanım var ama yine de baş gelemem yüksek ihtimal

İlk köpeğiniz ise Doberman tercih etmeyin. Dominant bir ırktır, eğitimi çok zordur. Yanlış eğitim, kötü senaryolar oluşturabilir.
İlk kez köpek sahipleneceğim, sahipleneceğim köpeğin sahibi sürekli irtibatta olup eğitim vs. beraber yaparız dedi ama emin değilim.

Senin :D.

İyi düşün taşın. Hayvana bakmak, en az çocuk bakmak kadar zor olur bazen. Ben de iki tane kedi var. Her daim işlerini bana yaptırıyorlar. Gece uyutmuyorlar, her daim miyavlıyorlar. Bıktım vallahi ben.

Büyük ve çok gereksiz bir sorumluluktur bence. Keşke biri sahiplense de kurtulsam.

Aylık masrafları da çok oluyor. Haftalık 235 TL mama alıyoruz beyefendilere.
NEY. 235 TL mi? Benim gıda masrafım bile haftalık o kadar olmuyor. Adamlara bak benden kaliteli yaşıyorlar.

Hayvanı bahçede besleyeceğim için bu tür ırklar çok benlik değil. Bu hayvanın hem bahçe koşullarına uyum sağlaması lazım hem de kendini koruyabilmesi lazım. Golden alsam bir yabancıyla karşılaştığında eline oyun oynamak için top verir :D

Sorumlulukları üstlendim zaten ki ben hayvan besleme kararını 1 yıl önce verdim yani 1 yıldır araştırma içerisindeyim.
Kedilerin bu tür davranışları için köpek almayı düşünüyorum. Sadece hizmet edeceğim bir hayvandan ziyade amacım beraber oyun vs. oynarak keyifli vakit geçirmek dediğim gibiç

O ırkı da düşünüyorum ama çok hiperaktif bir köpek. Alan ve zamanım var ama yine de baş gelemem yüksek ihtimal

İlk kez köpek sahipleneceğim, sahipleneceğim köpeğin sahibi sürekli irtibatta olup eğitim vs. beraber yaparız dedi ama emin değilim.
Dediğim gibi hocam, eğitimi çok çok zor. Böyle bir sorumluluk alabileceğinizi düşünüyorsanız, bize pek söyleyecek birşey düşmez. Ama yine de önerim daha kolay eğitilebilir ırklara yönelmeniz, Labrador vs.

Hocam ben 3 yıl baktım biraz yetiştirme şeklinede bağlı bu durum ama 7 8 aylık olunca çok hırçın oluyorlar üstüne atlıyorlar heleki 1 yaşından sonra gece gündüz demeden havlıyorlar eğer daha sakin bakarsan bu durum değişebilir. Unutmayın doberman evcil hayvan değil operasyon köpeği.
Havlama olayı benim için hiç sorun değil hatta bana hayvan sesi huzur bile veriyor ama cadde de tek ben yaşamadığım için empati kurmak da lazım yani işten yorgun geleni vs. de var, insanları rahatsız etmek istemem. Hırçınlıktan kastınız nedir hocam? Sahibine karşı dahi saldırganlık gösterebiliyor mu yani?

Hocam köpeğin karakteri sizinle şekillenir. Ben köpeği 2 aylıkken koysaydım karanlık odaya tek ben görseydim o köpek 1 yıl sonra canavar gibi çıkar saldırmak için insan arardı ilk gözüne kestirdiğini ısırırdı. Eğitimde sert olmalısınız tabi. Eğer 0 eğitim verirseniz veya eğitimde sert olmazsanız köpek çok başına buyruk olur. Devamlı size üstünlük kurmaya çalışır istediği yere kakasını yapar vs. Hayvan sonuçta hocam. Eğitimden sonra yerini bileceği için ve sizi tanıdığı için karakteri uyumlu olur. Benim köpeğim hem bekçi köpeğiydi hem küçük yeğenimle bile oyun oynardı mesela.
O tarz biri değilim hocam yani amacım hep dediğim gibi bir dost olması. Bahçede beslemeyi düşünüyorum. Okul yüzünden 8 saat yalnız kalmak zorunda ama onun dışında öğlen sonundan akşama kadar vakit ayırmayı düşünüyorum. Sert eğitim olayı biraz kötü oldu benim için. Çok zorlu mu eğitimi gerçekten?

Dediğim gibi hocam, eğitimi çok çok zor. Böyle bir sorumluluk alabileceğinizi düşünüyorsanız, bize pek söyleyecek birşey düşmez. Ama yine de önerim daha kolay eğitilebilir ırklara yönelmeniz, Labrador vs.
O açıdan çok kafam karışık benim de hocam yani dediğim gibi çok bir tecrübem de yok, direkt bu kadar büyük sorumluluk almak sorun çıkarabilir.

Peki ısrarla neden doberman?
Bir sürü köpek cinsi var, neden riske girmek istiyorsun?
Bahçede yaşayıp alan koruma yapabilecek bir golden öneriniz varsa açığım hocam.

O açıdan çok kafam karışık benim de hocam yani dediğim gibi çok bir tecrübem de yok, direkt bu kadar büyük sorumluluk almak sorun çıkarabilir.

Bahçede yaşayıp alan koruma yapabilecek bir golden öneriniz varsa açığım hocam.
Hocam golden olmasa da kangal, Aksaray mamaklısı gibi köpekler var.

Konuştuğun kişi öyle eğitmiştir kendine göre böyle bir yorum yapmıştır, ben akbaş besliyorum Doberman'ın iki katı ayrıca en sert köpeklerden biri yabancıya saldırır ama benimle gayet güzel oyun oynuyor. Senin dert edeceğin köpeğin sorumlulukları olmalı günlük dışarı çıkması gerecek, 1 yaşına gelene kadar seni epey yoracak, seyahat durumunu kısıtlayacak, tüyleri dert olacak vs bunları araştır kararını iyi ver, uzun vadeli düşün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bunları izle karar vermeden önce

Hocam golden olmasa da kangal, Aksaray mamaklısı gibi köpekler var.
Kangal ile doberman arasındaki fark ne hocam hatta kangal kat ve kat daha saldırgan :D

Konuştuğun kişi öyle eğitmiştir kendine göre böyle bir yorum yapmıştır, ben akbaş besliyorum Doberman'ın iki katı ayrıca en sert köpeklerden biri yabancıya saldırır ama benimle gayet güzel oyun oynuyor. Senin dert edeceğin köpeğin sorumlulukları olmalı günlük dışarı çıkması gerecek, 1 yaşına gelene kadar seni epey yoracak, seyahat durumunu kısıtlayacak, tüyleri dert olacak vs bunları araştır kararını iyi ver, uzun vadeli düşün.
Zaten bir sert kişilikte bir adam, ben böyle düşündüğüm için aklım karışık. Seyahat açısından çok fazla şehir dışına çıkan birisi değilim yani yılda 1 kere falan giderim onda da uzun süre kalıp geri dönerim bu yüzden köpeği yol çok etkilemez diye düşünüyorum. Bahçede besleyeceğim için tüyü çok da sorun değil. 1 yaşına gelene kadar ki süreç dediğiniz aşı tarzı konular ise tüm masrafa, zamana vs. hazırım. Üstteki yorumlarda da dediğim gibi bu bir anlık hevesle yapılan bir hareket değil, 1 yıldır yoğun bir araştırma içerisindeyim ki bu araştırma bilgisayar başında da değil, bizzat beslemiş kişilerle yüzyüze konuşuyorum.

Bunları izle karar vermeden önce
3 kanalı da takipteyim zaten hocam :D
Özellikle köpek kolejinin ırklar oynatma serisinin tüm videolarını izledim.

Geri
Yukarı