Doberman evcil hayvan olarak beslenebilir mi?

Cemtastan23

Hectopat
Makaleler
1
Geçenlerde doberman için konu açmıştım ve beslemeye karar verdim. Tanıdığım ve uzun yıllardır doberman besleyen biri ile konuştum ancak tüm fikirlerim değişti. Bana "bu köpekle oyun oynayamazsın, sevemezsin, sadece görev köpeğidir, sert olman gerek" tarzı cümleler kurdu. İnternetteki tüm videolar ise tam tersini söylüyor yan, dobermanı ile yatıp kalkanı bile var. Aklım çok karışık olduğu için karar da veremiyorum doğal olarak. Bu köpek hem evcil hayvan hem de görev köpeği olabilir mi?

@AçkapıyıGardiyan geçenki konuda beslendiğinizi söylemiştiniz hocam, belki bu konuda bilginiz vardır.

Saçmalık, yavru Doberman alacaksın. Her şey senin o köpeği nasıl yetiştirdiğin ile alakalı. O köpeği asker gibi büyütürsen o adamın dediği gibi olur. Ama daha bebekken sarılırsan, ilgilenirsen o da sevgi pıtırcığı olur büyüdüğünde. Zaten köpek, kedi sahiplenecekseniz alışması açısından bebekken almanız gerekiyor. Sonradan sahiplenmenizi tavsiye etmem.

Elini sevmiyorsan fazla yada bacaklarını, olabilir.
Köpeğin eli ayağından mı bahsediyorsun yoksa benimkinden mi hocam :D

Saçmalık, yavru Doberman alacaksın. Her şey senin o köpeği nasıl yetiştirdiğin ile alakalı. O köpeği asker gibi büyütürsen o adamın dediği gibi olur. Ama daha bebekken sarılırsan, ilgilenirsen o da sevgi pıtırcığı olur büyüdüğünde. Zaten köpek, kedi sahiplenecekseniz alışması açısından bebekken almanız gerekiyor. Sonradan sahiplenmenizi tavsiye etmem.
Zaten çok küçük bir yaşta sahipleneceğim, 2-3 ay arası düşünüyorum. Dediğiniz şeklin ufak bir tık daha serti şeklinde beslemek istiyorum yani ne canavar olacak ne de golden tarzı uysal, beraber keyifli vakit geçirebileceğim ama yabancılara karşı da oturup oyun oynamak yerine kendini koruyacak tavırlar sergileyecek şekilde.

Geçenlerde doberman için konu açmıştım ve beslemeye karar verdim. Tanıdığım ve uzun yıllardır doberman besleyen biri ile konuştum ancak tüm fikirlerim değişti. Bana "bu köpekle oyun oynayamazsın, sevemezsin, sadece görev köpeğidir, sert olman gerek" tarzı cümleler kurdu. İnternetteki tüm videolar ise tam tersini söylüyor yan, dobermanı ile yatıp kalkanı bile var. Aklım çok karışık olduğu için karar da veremiyorum doğal olarak. Bu köpek hem evcil hayvan hem de görev köpeği olabilir mi?

@AçkapıyıGardiyan geçenki konuda beslendiğinizi söylemiştiniz hocam, belki bu konuda bilginiz vardır.
Yavru olursa ve güzel eğitilirse beslenir.

Köpek var köpek var. Golden cinsi tam senlik bir köpek. Aile dostu, arkadaş canlısı bir köpek golden. Doberman dediğin köpekler özel eğitim için yaratılmış köpekler doğalarında yok pitbull gibi tıpkı. Dogo argentino ve mastifflerde evde beslenmez. Senin için en uygunu golden ya da kaniş olur.

Köpeğin eli ayağından mı bahsediyorsun yoksa benimkinden mi hocam :D
Senin :D.

İyi düşün taşın. Hayvana bakmak, en az çocuk bakmak kadar zor olur bazen. Ben de iki tane kedi var. Her daim işlerini bana yaptırıyorlar. Gece uyutmuyorlar, her daim miyavlıyorlar. Bıktım vallahi ben.

Büyük ve çok gereksiz bir sorumluluktur bence. Keşke biri sahiplense de kurtulsam.

Aylık masrafları da çok oluyor. Haftalık 235 TL mama alıyoruz beyefendilere.

Hocam ben 3 yıl baktım biraz yetiştirme şeklinede bağlı bu durum ama 7 8 aylık olunca çok hırçın oluyorlar üstüne atlıyorlar heleki 1 yaşından sonra gece gündüz demeden havlıyorlar eğer daha sakin bakarsan bu durum değişebilir. Unutmayın doberman evcil hayvan değil operasyon köpeği.

Geri
Yukarı