Doberman mı Alman kurdu mu Border Collie mi?

Cemtastan23

Hectopat
Makaleler
1
Çok uzun zamandır araştırma içerisindeyim ve en son bu 3 köpek ırkı arasında kaldım. Bahçede besleyeceğim ve bu yüzden hem bahçe koşullarına uyum sağlamalı hem de alan koruma yapabilmeli. Köpeği görev köpeğinden çok evcil hayvan olarak beslemek istiyorum yani beraber oyun vs. oynamayı düşünüyorum ve aradığım en büyük özelliklerden biri de sadık olması. Bu dediklerime uygun olarak bu üç ırk var, sanırım Border Collie de bekçilik özelliğine sahipmiş. Bu üç ırk arasından en çok istediğim Doberman ancak ilk kez köpek sahiplenenlere kesinlikle önerilmediği için pek emin değilim. Border Collie tam olarak bana uygun ama alan koruması ne kadar iyi onu bilmiyorum. Alman kurdu ise çok yaygın olan genetik hastalıkları yüzünden emin olamıyorum, neredeyse hepsinde kalça displazisi sorunu var. Benim buradaki amacım hasta köpeğe bakmamak vs. değil, köpeğin gözümün önünde erimesine dayanamam o yüzden çok emin değilim. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda hangisi bana daha uygun?

Son düzenleme:
Alan koruma istiyorsan border collie iyi değil dobermanada zor bakarsınız alman kurdu iyi alan koruma falan yapar tüm köpeklerde genetik hastalık vardır hocam ya da gidin sokaktan bir yavru köpek sahiplenin hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alan koruma istiyorsan border collie iyi değil dobermanada zor bakarsınız alman kurdu iyi alan koruma falan yapar tüm köpeklerde genetik hastalık vardır hocam ya da gidin sokaktan bir yavru köpek sahiplenin hocam.
Tüm köpeklerde var biliyorum ama alman kurdunda daha çok sanırım. Bu bilgiyi bizzat 10-20 yıldır alman kurdu üreten bir kişiden duydum ki zaten internette de heryerde aynı şey söyleniyor.

Alman kurdu öneririm, nasıl sahiplenmeyi düşünüyorsunuz?
Bu neyi değiştiriyor ki? SCR sahibi bir alman kurdu besleyeceğim merdiven altı değil.

Tüm köpeklerde var biliyorum ama alman kurdunda daha çok sanırım. Bu bilgiyi bizzat 10-20 yıldır alman kurdu üreten bir kişiden duydum ki zaten internette de her yerde aynı şey söyleniyor.

Bu neyi değiştiriyor ki? SCR sahibi bir alman kurdu besleyeceğim merdiven altı değil.

Bende almayı düşünüyorumda o yüzden

Alman kurdu buldum sitede erkek 2 bin TL istiyor yavru.

Bizde alman kurdu vardı 3 sene baktım köpek kapıya kimseyi geçirmezdi. Aşırı eğitimli idi çocuklara asla saldırmazdı. Sonra çaldılar onu halen unutamıyorum, Alman kurdu en iyisi. Beslenmeside zor değildir, doberman da vardı bizde onu zor besliyorduk.

Geri
Yukarı