Doberman mı Alman Kurdu mu?

Cemtastan23

Hectopat
Makaleler
1
Köpek sahiplenmeden önce çok uzun bir araştırma sürecine girdim. Forumda da o kadar çok köpek hakkında konu açtım ki artık ben de bıktım ve kararıma göre yarın gidip ya sahipleniyorum ya da tamamen bu evcil hayvan olayını unutuyorum :D
Görev köpeği veya spor için bu hayvanı sahiplenmiyorum. Oyuncu ve biraz da sert köpekleri seviyorum. Aslında bahçede olacağı için de sert olması lazım. Alan koruma istiyorum ancak benim buradaki amacım evi veya bahçeyi koruması değil, kendini savunabilmesi için. Tabii ki bir köpek bir insana karşı kendini tamamen savunamaz ama bir Border Collie veya Golden Retriever gibi her önüne kuyruk sallamasını da istemiyorum. Kısacası sert olmasını istememin nedenlerinden biri de bu.
Köpeklerin hepsi çok sadık ancak bazı türler tamamen sahibine yapışık yaşıyor ki ben de o tarz bir ırk istiyorum.

Bu dediklerimi karşılayan yalnızca 2 ırk çıkıyor karşıma: Doberman ve Alman Çoban Köpeği.

İnternette birçok yerde Doberman ırkının dominantlık gibi kötü bir yanı olduğu söyleniyor ancak üretici tanıdıklarıma sorduğumda sadece eğitiminde birazcık sert davranmamın yeterli olacağını söylüyorlar ki bu sertlik şiddet tarzında değil de daha çok ''Oturur musun'' değil de ''Otur'' demek gibi.
(Sadece bir mecazdır, köpeğe zaten oturur musun diyerek eğitim yapılmayacağını biliyorum :D)

Takip ettiğim bir kanal olan Köpek Koleji'nde ise on yıllarca veterinerlik ve köpek eğitmenliği yapmış olan Tarkan Özvardar dominantlık gibi bir terim kullanmıyor ve hatta önerdiği bir ırk olduğundan bahsediyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim Doberman ırkından vazgeçemememin en büyük nedeni ise sahibine olan inanılmaz bağlılığı. Normalde köpekler sürü hayvanı olduğu için genelde bir ortamda birden fazla köpek olunca daha çok kendi başlarına takıldığına gittiğim bütün üretim çiftliklerinde veya üreticiliğini yapmayıp sadece birden çok besleyen tanıdıklarımda şahit oluyorum. Doberman ırkında ise ne kadar fazla Doberman olursa olsun hepsi sahibinin yanına gidip onunla ilgilenmeye çalışıyor. Gittiğim tüm çiftliklerde 30-40 tane Doberman da olsa her zaman sahiplerinin yanında görüyorum.

Yine takip ettiğim kanallardan olan Ergün Turgan K9 kanalında da gördüğüm gibi Alman kurtları bir tarafta öylesine yatarken Doberman yine sahibinin yanından ayrılmıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Alman kurdu için herhangi bir eksi yanı yok diye biliyorum yani sahiplenmememin tek nedeni Doberman. Eğer Doberman gerçekten beslenemeyecek bir ırksa tek seçenek olarak Alman kurdunu seçeceğim.

İki ırkında yavrusu var ancak karar veremiyorum. İki yavru da erkek. Doberman 3-3.5 aylık ve aşıları tam ancak Alman kurdu daha yeni 2 aylık olduğu için aşılara birkaç gün sonra başlanacak yani aşısı yok. İkisi de tanıdığım üretici çiftlik sahipleri yani merdiven altı vs. değil.

Bu iki yavru arasından hangisi tercih edilmeli?

Bu arada rica ediyorum başka ırk önermeyin. Zaten 1 yıldır tüm ırkları araştırıyorum ve bana uygun olarak geriye sadece bu iki ırk çıkıyor.

Geri
Yukarı