Döner Tabaktan 900 Derece Direksiyon Yapımı

Serush

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X, MSI PRO B650-P WIFI, * Sapphire Pulse ITX Radeon RX 570 8GB * Kingston DDR5 32GB(2x16GB) 5600MHz CL36 Fury Beast, Sharkoon SS-COOLZERO-750 750W, Arctic LIQUID FREEZER II 240, DeepCool CC560
1649713133127.png

Direksiyonlara baktığımda aşırı pahalı olduklarını ve oyunları direksiyonla oynama hissini yaşamak istediğimi fark ettim. Evde kullanılmayan bir döner tabak vardı şu kahvaltılarda masanın ortasında duran üzerine zeytin, domates koyulanlardan. Onu ilk gördüğümden beri direksiyona benzediğini düşünüyordum. Babama bunun dik durabileceği bir destek yapabilir misin diye sordum. Öyle bir destek yaptı ki bu direksiyonun üzerine çıksam kırılmaz. Açısını da o kadar iyi ayarlamış ki telefonu direksiyon niyetine kullanırken hiç sıkıntı çıkarmıyor. Bana aksesuar ve kulaklık tutacağı da yapmıştı onun da bir fotoğrafını bırakayım. Teşekkür ederim baba.

1649713157905.png
Direksiyon Yapmak İçin Gerekenler
-Kullanılmayan telefon kabı
-Çift taraflı bant
-Dönen servis tabağı
-Destek için sağlam odun parçaları

Temeli oluşturduktan sonra telefon ve bilgisayar için 2 tane programa ihtiyacımız var. Telefon için Steering Wheel for PC 900° gerekiyor. Programın güvenilirliği konusunda en ufak bir fikrim yok önceden Play Store'da varmış fakat kaldırılmış galiba. Ben de biraz araştırıp APKs'ını indirmiştim. Aynısı bilgisayar programı için de geçerli güvenilirliği konusunda bir fikrim yok. Bilgisayar için de 900SteeringWheel Reciever ve vJoy Monitor programını kullanıyorum. Telefon ve bilgisayarın aynı internete bağlı olması gerekiyor. Detayları yazarak anlatmam zor olacağı için izlediğim videoyu şu şekilde ekliyorum. Yazarak anlatmamdan daha faydalı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Video ve programların hiçbiri bana ait değil. Tekrardan söylememde yarar olduğunu düşünüyorum güvenilirlikleri açısından bir fikre sahip değilim. Ama çalışıyorlar.)

Bilgisayarım kaldırmadığı için sadece ETS2 ve ATSde deneyebildim. Videodaki her şeyi yaptıktan sonra oyun ayarlarından Klavye + vJoy Device seçeneğini seçip 900° ayarında oynayabildim. -450 ile +450 arasında (yani orijinden 1.5 tur sağa ve sola) çevirdiğiniz müddetçe 900° direksiyon zevkini alabiliyorsunuz.

Artıları
-Fiyatına göre inanılmaz derecede işlevsel.
-Oynaması zevk veriyor
-Kablo yok.

Eksileri
-İp, yay ya da farklı bir şey kullanılarak 1.5 tur sağa veya sola döndükten sonra dönmesi kesilmeli. Yoksa iki yöne de sonsuza kadar dönebiliyor 🤣
-Kaba telefonu koy çıkar yaparken sert bir kap kullanıyorsanız çok kasıyor. Kenarlardan kesik atıp telefonu takıp çıkarmayı kolaylaştırdım.
-Telefonun sarjı bitiyor ama değiyor.

Belki yapmak isteyenlere fikir vermişimdir. Belki bunun için bir program yazma ya da daha güzel bir direksiyon yapma gibi. Gayet iyi iş görüyor.

Direksiyonun diğer açılardan fotoğrafı:
1649713942913.png

1649713952547.png

1649713963593.png

Son düzenleme:
Millet fakirlikten mucit oldu anasını satim ülkeye bak.

Ben bugün bir fana ek para vermemek için evde olan plastik başlığı kopmuş 3 pin bir fanın kablosuna lehim yaparak PSU'nun 4 pin girişine taktım şu anda çalışıyor.

Gerçi benimki fakirlik değil biraz cimrilik oluyor gibi. Kasayı 200 TL'ye aldım üstüne sitesinde yazan göre 6 fan takılabiliyor ben 4 fan alsam zaten kasadan pahalı olduğundan o kadar para vermemek için böyle bir iş yaptım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı