Dörtlü prize üçlü priz takmak

Nieagerams

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar dörtlü priz kullanıyorum normalde. Dedem açma kapama tuşu olan üçlü bir priz yaptırmış. Bu üçlü prizi dörtlü prize taksam bir sorun oluşur mu?

priz-baglanti.jpg

Resimde görüleceği üzere dörtlü uzatma kablosu ana prize bağlı. Üçlü prizi de yani soldaki prizi de dörtlüye taktım ve düğme ile o üçlü prizin çalışıp çalışmamasını kontrol ediyorum. Zarar verir mi? Üçlü prize laptopun adaptörünü takılı bırakıp kullanmadığım zamanlar kabloyu çıkartmak yerine düğmeden kapatmak istiyorum. 180W yazıyor adaptörde. Fazla gelir mi? Bazen hem masaüstü hem dizüstü bilgisayarı çalıştırıyorum. Masaüstü bilgisayarımın güç kaynağı 300W. Ek olaraksa modem vs. takılı.
@Yener K. @SideWinder

Arkadaşlar dörtlü priz kullanıyorum normalde. Dedem açma kapama tuşu olan üçlü bir priz yaptırmış. Bu üçlü prizi dörtlü prize taksam bir sorun oluşur mu?

Eki Görüntüle 1229544

Resimde görüleceği üzere dörtlü uzatma kablosu ana prize bağlı. Üçlü prizi de yani soldaki prizi de dörtlüye taktım ve düğme ile o üçlü prizin çalışıp çalışmamasını kontrol ediyorum. Zarar verir mi? Üçlü prize laptopun adaptörünü takılı bırakıp kullanmadığım zamanlar kabloyu çıkartmak yerine düğmeden kapatmak istiyorum. 180W yazıyor adaptörde. Fazla gelir mi? Bazen hem masaüstü hem dizüstü bilgisayarı çalıştırıyorum. Masaüstü bilgisayarımın güç kaynağı 300W. Ek olaraksa modem vs. takılı.
@Yener K. @SideWinder
Bir şey olmaz kullanabilirsin.

Bu çok esktrem durumlarda sıkıntı çıkarabilir onun dışında bir şey olmaz, yani 4'lü prize 3'lü takıp o üçlüye de gidip fırın gibi şeyler takarsanız sıkıntı çıkar onun haricinde monitör bağlamakla modem bağlamakla bir şey olmaz.

Not: Priz çok dandikse telefon adaptörü takınca bile bozulabilir bunun konuyla ilgisi yok.

Akım sınırı aşılmadığı sürece sıkıntı olmaz. Sizde de böyle bir durum görmedim.

Normalde 16A olarak imal edilirler. Resimdeki gördüğüm kadarıyla sadece anahtar görevi görüyor.

Yani ortalama 3500W değerine eşit oluyor, doğru mudur? 3500W değerini geçicekse başka bir priz kullanmalıyız.
Evet hocam. Elbette prizin malzeme kalitesi de önemli.

Hazır prizlerin kablolarına güven olmaz. 1.5 mm2 olmasını beklediğiniz kablonun içinden 0.75 çıkabiliyor. Isıtıcı veya motorlu cihazlar gibi yüksek güç çeken alıcı bağlamadığınız sürece çoklama yapabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı