Doğru bildiğimizi sandığımız birkaç bilgi

Kitap yeni basılmadı. Ben kitabı D&R'dan aldım, sen de oradan alabilirsin.

Sanırım bunun 2. side var. Ben kitap okumayı hiç sevmem ama internette kitap dolusu yazı okuduğumu söyleyebilirim :)

Nedeni de hiç hoşuma ilgimi çeken kitap çıkmamasıydı. Bu konuyu paylaşman benim için süper oldu. Keyifle okuyabilirim :)

- - - Güncellendi - - -
tyzgs.jpg

Güne başladığımda ilk işim kahvaltımı edip kitabı almaya gitmek oldu. Sağlık hakkında olan kitabı da vardı ama ilgimi çekmedi.
Hepsi burada sitesinde olduğunu da gördüm eve gelince. :) Hayvanlar hakkında bilmediklerimizi de sipariş edicem. :) Bu iki kitabı D&R den aldım ama uğramışken oyunlarada bir göz attım. :)

En çok ilgimi çekende hepsi burada sitesinde daha ucuz. :D Ama kitap gerçekten güzel , herkes'in zevki ayrı tartışılmaz ve bu tam benlik :)

Kitap okumayı hiç sevmiyorum neredeyse , doğru kitap karşıma çıkmadı diyelim. :) İlk defa bir kitap heyecanlandırdı bir an önce almalıyım dedim.

Öğrenmeyi seven herkese tavsiye ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Mutlak sıfır maddenin en düzensiz halidir, Termodinamik Kanunlarına göre bu böyle fakat mutlak sıfıra bile ulaşılamadığını biliyorum.

Zaten ilk okuldayken anlatılması gerekli olmasa bile Fen Bilgisi Öğretmenimiz çok iyi bir hoca olduğundan bu tür bilgileri bizimle paylaşırdı ben maddenin 4 hali olduğunu düşünüyordum ama 15 tane olunca şaşırdım.

Mutlak sıfır maddenin en düzensiz halidir, Termodinamik Kanunlarına göre bu böyle fakat mutlak sıfıra bile ulaşılamadığını biliyorum.

Düzeltme yapayım, mutlak sıfırda maddenin entropisi yani düzensizliği en düşüktür. Yani maddenin en düzenli olduğu sıcaklıktır. Mutlak sıfıra ulaşılamamış (0 Kelvin) ama çok yakın değerler elde edilmiş:

Pratikte bu sıcaklık (yani soğukluk!) derecesine tam olarak ulaşılamaz, ancak son derece yakın sıcaklıklar elde edilmiştir. Örneğin H.K. Onnes 1908′de helyumu 4,2 kelvinde sıvılaştırdı. Daha sonra geliştirilen yöntemlerle (paramanyetik maddeler ve manyetik alan kullanılması) 0,01 – 0,001 kelvin gibi sıcaklıklara kadar inilebildi. Günümüzde son derece karmaşık bir yöntemle (mıknatıslanmanın nükleer adyabatik yolla giderilmesi) 0,0000002 kelvin sıcaklığa kadar inilebilmiştir. Mutlak sıfıra yaklaşıldığında maddeler garip özellikler gösterir. Örneğin sıvı helyum II, viskozite göstermeyip içine konduğu kabın kenarından akmakta, kimi elementler de süperiletkenlik göstermekte ve içlerinde başlatılan bir elektrik akımı durmak bilmeden sürüp gitmektedir.

Kaynak: Mutlak Sıfır Nedir

O kitabı da bir arkadaşım okumuştu, ben de incelemiştim güzel kitaba benziyor.

Bugün aldığım fotorafta gördüğünüz kitapları D&R den aldım. Sağlık olanıda var dı ilgimi çekmedi almadım ama hayvanlar alemi olan kitabını bulamadım.

Eve gelince hepsi burada sitesinde gördüm. Demin sipariş verdim gelsin onunda fotosunu atarım :) Bir şeyler öğrenmek istiyorsanız mükemmel bir kitap.

Bu yazıyı yazmadan kitabı okuyordum. Ben ki kitap okumayı hiç sevmiyen kişi olarak şuan kendimi forma zor attım bırakamadım kitabı. :)

4 seri bir kitap ben 3. yü de sipariş verdim. :) Sağlık sıkıcı geldi açıkçası ama bu benim yorumum sağlıkla ilgili merakı olan kişi için çok iyi bir kitap olabilir. Her zaman söylerim;

Renkler ve zevkler tartışılmaz. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı