Doğrudan güneş alması tablet cihaza zarar verir mi?

Emre SÜRER

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Surface Pro 6 i5 8250U'lu model tablet.
Şu an kütüphanede cam kenarı masadayım. Doğu cephesi olduğu için bu saatte doğrudan güneş alıyor ve ısınıyor.
Bir sıkıntı yaratır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Direk güneş ışığı, tüm elektronik aletlerin can düşmanıdır diye biliyorum. Özellikle ince ve güneş enerjisini içine doğru alabilecek olan laptop, telefon gibi aletler için büyük zararları olabilir. Telefonu güneşin altında tutmamak gerekiyor çünkü bu hem telefonun gereksiz ısınmasına sebep oluyor, hem de bu neticeyle bataryanın ömrünü azaltıyor. Laptop için de benzer sorunlar ortaya çıkabilir fikrimce.

Samsung J7 Prime telefonum 4 saat falan arabada güneşte kaldı. Bulduğumda elime dahi alamıyordum sıcaktan. Daha sonra şarjı çok hızlı bitmeye başladı telefonun. Belkide güneş ışığından dolayı daha fazla sorunlar oluştu ama ben bilmiyorum. Eğer güneşten uzaklaştırma imkanınız varsa işinizi riske atmayın derim.

Uzun süre tutmak iyi değil derler. 30 dakika, belki 1 saat durması sorun çıkarmaz ama ama fazlası zarar olabilir diye düşünüyorum. Özellikle de OLED ekranlarda.
Hem paneli ısıtıyor, hem de otomatik parlaklık ayarı tam güç çalışıyor, bu nedenle cihaz hem normalden daha fazla ısınacak hem de daha fazla güç tüketecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı