Doktor maaşları çok iyi olmuş

Yoksulluk sınırı dayanmış 30 bine, insanların keyifli ve az da olsa lüks yaşamaları için bu paralar bile yetersiz. Bi araba alsa ev alsa yine ömür boyu kredi ödeyecek.

Ben bir şey daha yazayım herkes ülkede emek veriyor emeğinin karşılığını alsın şimdi doktorlar 60 bin alıyor biri diyo ooo çok aliyo öbürü az aliyo ya kardeşim sen ne biliyorsun adamın emeğini nasıl kazandığını tesisatçı da emek veriyor iscisi de inşallah ilerde herkesin yeteri kadar kazandığı bir Türkiye olur hak eden hak ettiğini alsın ne diyelim doktorlar da hak ediyor şimdi 60k yi da 70k yi da evlerin arabaların hali ortada iyi günler

Hocam merhaba, ben bu sene YKS sınavına gireceğim ve Tıp seçmeyi düşünüyorum ama bu yazınızdan sonra içime bir endişe girdi. Çocuk doktoru olmak istiyorum ama eğer TR'nin hali bu ise düşünemiyorum artık. Hasta bakma ve maaş konusunda pek sıkıntım yok sonuçta sevdiğim meslek ama bu şiddet olayları falan korkunç gerçekten. Türk halkı doktorlara karşı çok garip ( gerçi çoğu Türk değil ama neyse )

Edit: 14 yaşından beri insan psikolojisine ve ruh hastalıklarına ayrı bir ilgim var onu belirtmeyi unutmuşum o yüzden eğer kazanırsam ya çocuk doktoru ya da psikiyatrist olacağım ikisi arasında gidip geliyorum..

Artık 1600 dolar değil 1000 dolar ediyor yine düşük.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorunları üst üste yazdığım için fazla kötümser görünen bir yazı olmuş.

Doktorluk güzel meslek. Sorunlu insanların sayısının artışı endişelendirse de insanlıktan nasibini almış kişilerle etkileşime girmek, dertlerini çözmek insanı mutlu ediyor.

Maddi olarak verdiğiniz emeğin karşılığını şu an için alamıyorsunuz. Ama kamuda zaten birçok meslek alamıyor, alabilen meslek az. Doktorluğun farkı çok uzun süreler mecburen kamuda çalışmak, sürekli atamalar vs ile il değiştirmek. Ama uzmanlığınızı alıp mecburi hizmetinizi bitirince (yaklaşık 29-31 yaş) özel sektörde veya kendi polikliniğinizde daha iyi kazanmaya başlıyorsunuz, çocuk doktorluğu bu açıdan da avantajlı bir uzmanlık dalı, ama bilgi yükü, aciller, sorumlulukları vs de ağır bir daldır. Psikiyatri çok daha iyi bir branş bu açıdan.

İngilizce, Almanca vs herhangi bir ülkenin dilini öğrenip 1-2 yıllık bir süreçten sonra yurt dışına da gidebilirsiniz. Bir mühendis kadar kolay değil iş bulup gitmesi, ama tüm dünyada geçerliliği olan bir meslek sonuçta.

Şiddet olayları maalesef giderek artıyor, ülkenin kaderiyle bağlantılı olarak. Bu durumun ne olacağını kestirmek zor, biteceğine ihtimal vermiyorum.

Ben Bilkent, Boğaziçi, ODTÜ vs kazanabilecek ve mühendisliğe gerçekten ilgisi olan, yurt dışı düşünen insanlara önermiyorum tıp eğer arada kaldılarsa. Ben zamanında yurt dışı istemiyorum, Türkiye’de mühendislik yeterince iyi değil diyerek yazdım, aslında yurt içinde de doktorların çoğundan iyi durumda gerçekten işini iyi yapan mühendisler. Ama özelde hiçbir mühendisin kazanamayacağı kazanan doktorlar da var elbette.

Son düzenleme:

Hocam biraz saçma değil mi sizce 10 sene okuyup emek verip düşünemeyen varlıktan dayak yemek? Dayak yemek için mi okuyacağım doktorluğu yoksa gerçekten işi sevdiğimden mi? Şiddet mevzusunu biraz araştırdım araştırmaz olaydım aptalca sebeplerden dayak yiyen bir sürü hekim var ve maalesef birkaçı vefat etmiş :/ Bu kaygıyla Tıp seçmek zor olacak..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…