Doktor maaşları çok iyi olmuş

Hocam YKS'ye hazırlanan kimsenin kafasına silah dayayıp doktor olacaksın demiyorlar, denilenler de bir zahmet kendi fikirlerini belirtsin, 18 yaşına gelmiş biri geleceği hakkında kendi kararını verecek kadar düşünemiyorsa hak etmiştir zaten bunu artık.

Bir tanıdığım yeni mezun, doğu görevi için Hakkari'ye gitmişti askeriyede çalışırken yanlış hatırlamıyorsam 28 bin TL alıyordu, genel cerrah olması lazım. Şu an İstanbul'da, ne kadar maaş aldığı konusunda bir bilgim yok. Oraya gittiğinde de bahsedildiği gibi yoğun bir tempoda çalışmıyordu.

Bu paralar ülke şartlarında ne yüksek ne düşük sayılır, KKTC'de en basit inşaat mühendisi bile aylık en az 1500 £ alıyor.

İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerde önü açık bölümlerde okuyan insanlar doktorlardan çok daha fazla maaş alıyor bu arada. 🙂

Hocam biraz saçma değil mi sizce 10 sene okuyup emek verip düşünemeyen varlıktan dayak yemek? Dayak yemek için mi okuyacağım doktorluğu yoksa gerçekten işi sevdiğimden mi? Şiddet mevzusunu biraz araştırdım araştırmaz olaydım aptalca sebeplerden dayak yiyen bir sürü hekim var ve maalesef birkaçı vefat etmiş :/ Bu kaygıyla Tıp seçmek zor olacak..
Orası maalesef öyle hocam. Daha dün araba kazasında yaralanan yakınlarının yanına alınmadılar diye hastane bastı bir grup insan. Hastaneler, yoğun bakımlar otel değil ki dilediği gibi 10 kişi ziyaret etsin. Dolayısıyla yasak öyle ziyaret. Adama “içeri alamıyoruz yasak” diyorsun, üstüne saldırıyor. Ne yapabilirsin ki?

Kimseyle tartışmayarak, zıtlaşmayarak bir yere kadar koruyabiliyorsunuz kendinizi ama tamamen kurtulmak imkansız.

Düzgün caydırıcı yasalarla çözülebilecek bir sorun ama pek yanaşmıyor hükümet.

Trafikte de, sokakta da, hayatta da var bu insanlar, ülkede yaşamanın getirdiği bir gerçek. Doktorluğun diğer mesleklerden 2 farkı var:
1. Sürekli her tür insanla muhatap olmaktan kaçış yok devlette çalıştığınız süre boyunca.
2. Doğası gereği muhatap olduğunuz insanlar bunalmış, ajite olmuş, sinirli, patlamaya hazır oluyor. Bu sebeple de iyice dikkat etmek gerekiyor.

Yine de sırf şiddet var diye çok istenmesine rağmen vazgeçilir mi? Sanmadım hocam. Trafikte kaza oluyor, kavga oluyor diye araba kullanmamaya benzer biraz o karar.

Hocam YKS'ye hazırlanan kimsenin kafasına silah dayayıp doktor olacaksın demiyorlar, denilenler de bir zahmet kendi fikirlerini belirtsin, 18 yaşına gelmiş biri geleceği hakkında kendi kararını verecek kadar düşünemiyorsa hak etmiştir zaten bunu artık.

Bir tanıdığım yeni mezun, doğu görevi için Hakkari'ye gitmişti askeriyede çalışırken yanlış hatırlamıyorsam 28 bin TL alıyordu, genel cerrah olması lazım. Şu an İstanbul'da, ne kadar maaş aldığı konusunda bir bilgim yok. Oraya gittiğinde de bahsedildiği gibi yoğun bir tempoda çalışmıyordu.

Bu paralar ülke şartlarında ne yüksek ne düşük sayılır, KKTC'de en basit inşaat mühendisi bile aylık en az 1500 £ alıyor.

İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerde önü açık bölümlerde okuyan insanlar doktorlardan çok daha fazla maaş alıyor bu arada. 🙂
Üniversite okumamış 2 aile dostumuz var, öyle güçlü bir sosyal yanları yoktu, zeki de değillerdi.

Emlakçı açmışlar. Ben 30-35 maaşa çalışıyorum adamlar 80’er kazanıyor. Kamuda doktorluk karın tokluğuna artık. Öğretmenlik mühendislik daha da kötü kamuda, biz yine kötünün iyisi sayılırız herhalde. Mecburi hizmet bittiği gibi özele atıyor haklı olarak da doktorlar kendini.

Son düzenleme:
@holywitcherofrivia hocam mühim olan kazanılan para değil, nasıl yönetildiği. Çevremde çokça gördüm, ayda 3000 €'ya yakın maaş alıp kumara yatırmadığı halde Türkiye'deki asgari ücretli ailelerden sefil yaşayan insanlar var. Buraya gelip bütün parasını ailesine gönderdiği halde kendini gelişteremeyen insanlar var, bizzat kendi akrabam bile öyle.

Nerelerden nerelere gelen insanlar var, okuduğunuz bölümü bırakın okul bile okumadan refah içinde yaşayan insanlar var.

Ama değişmeyen tek bir şey var, hak edilmeden kazanılan tek bir kuruş bile yanınıza kâr kalmıyor maalesef. Vasıfsız insanlar emlakçı olunca köşeyi dönmüş gibi görünse de eninde sonunda o para onlardan çıkıyor. Emlakçılık işsiz kalınınca açılan son kapı değil. 🙂

Orası maalesef öyle hocam. Daha dün araba kazasında yaralanan yakınlarının yanına alınmadılar diye hastane bastı bir grup insan. Hastaneler, yoğun bakımlar otel değil ki dilediği gibi 10 kişi ziyaret etsin. Dolayısıyla yasak öyle ziyaret. Adama “içeri alamıyoruz yasak” diyorsun, üstüne saldırıyor. Ne yapabilirsin ki?

Kimseyle tartışmayarak, zıtlaşmayarak bir yere kadar koruyabiliyorsunuz kendinizi ama tamamen kurtulmak imkansız.

Düzgün caydırıcı yasalarla çözülebilecek bir sorun ama pek yanaşmıyor hükümet.

Trafikte de, sokakta da, hayatta da var bu insanlar, ülkede yaşamanın getirdiği bir gerçek. Doktorluğun diğer mesleklerden 2 farkı var:
1. Sürekli her tür insanla muhatap olmaktan kaçış yok devlette çalıştığınız süre boyunca.
2. Doğası gereği muhatap olduğunuz insanlar bunalmış, ajite olmuş, sinirli, patlamaya hazır oluyor. Bu sebeple de iyice dikkat etmek gerekiyor.

Yine de sırf şiddet var diye çok istenmesine rağmen vazgeçilir mi? Sanmadım hocam. Trafikte kaza oluyor, kavga oluyor diye araba kullanmamaya benzer biraz o karar.

Üniversite okumamış 2 aile dostumuz var, öyle güçlü bir sosyal yanları yoktu, zeki de değillerdi.

Emlakçı açmışlar. Ben 30-35 maaşa çalışıyorum adamlar 80'er kazanıyor. Kamuda doktorluk karın tokluğuna artık. Öğretmenlik mühendislik daha da kötü kamuda, biz yine kötünün iyisi sayılırız herhalde. Mecburi hizmet bittiği gibi özele atıyor haklı olarak da doktorlar kendini.

Hocam günaydın tekrardan bir sorum olacak size. KKTC'de Doğu Akdeniz Üniversitesinin Tıp fakültesi çok iyi fakat 3 sene KKTC'de öbür 3 sene ise İstanbul Marmara üniversitesinde ders alıyoruz. Benim merak ettiğim durum şu KKTC üniversitesine kayıt olsam dahi doğuda görev yapacak mıyım? Babam KKTC ve T.C. Vatandaşı olduğum için KKTC'de görev yapabileceğimi söylüyor. Son sorum şu Uzmanlık eğitimimi KKTC'de alabilir miyim? Yaklaşık 13 senedir KKTC'de yaşıyorum çünkü.

Hocam günaydın tekrardan bir sorum olacak size. KKTC'de Doğu Akdeniz Üniversitesinin Tıp fakültesi çok iyi fakat 3 sene KKTC'de öbür 3 sene ise İstanbul Marmara üniversitesinde ders alıyoruz. Benim merak ettiğim durum şu KKTC üniversitesine kayıt olsam dahi doğuda görev yapacak mıyım? Babam KKTC ve T.C. Vatandaşı olduğum için KKTC'de görev yapabileceğimi söylüyor. Son sorum şu Uzmanlık eğitimimi KKTC'de alabilir miyim? Yaklaşık 13 senedir KKTC'de yaşıyorum çünkü.
Kıbrıs hakkında bilgim yok hocam. Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığıyla veya öğrenci işleriyle konuşup daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’de uzmanlıklarda KKTC vatandaşlarına ayrı kontenjanlar var mesela, yanılmıyorsam uzmanlıklarını Türkiye’de alan Kıbrıs vatandaşları sonrasında mecburi için Kıbrıs’a dönüyor.

Ama eğer Türkiye sınırları içinde doktorluk yapmak istiyorsanız Türkiye’de de mecburi hizmet yapmanız gerekebilir, bundan emin değilim. Kıbrıs’ta yaşayacaksanız Kıbrıs’ta yaparsınız.

Kısaca iki ülkeden hangisinde yaşayacaksanız orada mecburi yapmanız gerekir büyük ihtimalle.

Şöyle bir haber gördüm. Kıbrıs’ta mecburi yaptıktan sonra isterseniz Türkiye’ye de gelebiliyorsunuz sanırım. Daha çok araştırın elbette.

Son düzenleme:
Kıbrıs hakkında bilgim yok hocam. Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığıyla veya öğrenci işleriyle konuşup daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Türkiye'de uzmanlıklarda KKTC vatandaşlarına ayrı kontenjanlar var mesela, yanılmıyorsam uzmanlıklarını Türkiye'de alan Kıbrıs vatandaşları sonrasında mecburi için Kıbrıs'a dönüyor.

Ama eğer Türkiye sınırları içinde doktorluk yapmak istiyorsanız Türkiye'de de mecburi hizmet yapmanız gerekebilir, bundan emin değilim. Kıbrıs'ta yaşayacaksanız Kıbrıs'ta yaparsınız.

Kısaca iki ülkeden hangisinde yaşayacaksanız orada mecburi yapmanız gerekir büyük ihtimalle.

Şöyle bir haber gördüm. Kıbrıs'ta mecburi yaptıktan sonra isterseniz Türkiye'ye de gelebiliyorsunuz sanırım. Daha çok araştırın elbette.
Yardımlarınız için çok teşekkürler hocam.

Geri
Yukarı