Dolandırıcıdan paramı geri alabilir miyim?

VValtieL

Kilopat
Merhaba, bundan tam 1 sene önce sahte sarı site yüzünden dolandırıldım, aynı günün akşamı hemen mesajlaşma ekran görüntüleri kanıtlarıyla karakola gittim ve durumu anlattım. Zaten durumu anlatmama gerek bile kalmadan polisler olayı anladı ve içerde ifade vermemi istediler ve bir dilekçe yazdırdılar. Olaydan 1 sene geçti ve benim artık umudum kalmamıştı fakat geçtiğimiz ay eve mahkeme kağıdı geldi.

İlk başta korktum çünkü olayı tamamen unutmuştum ve umudum kalmamıştı fakat internetten bakınca 3 tane sanık olduğunu ve benim müşteki olarak mahkemeye çağırıldığımı gördüm. Ayın 19'unda mahkemeye gideceğim fakat ne yapacağımı bilmiyorum, orada benden ne istenecek? Avukat tutmak zorunda mıyım? Paramı kesin alacağımın bir garantisi var mı çünkü hala sohbet SS'lerini silmedim ve ayrıca sohbet geçmişi ve dolandırıcının beni gruba aldığı bir grup bile hala duruyor hiçbir şeyi silmedim.

Ayrıca olayı aileme anlatmamıştım fakat eve kağıt gelince her şeyi anlattım. Ailemin de olaya şahitlik etmesine gerek var mı? Ayrıca bu dolandırıcıyı birkaç kişi daha şikayet etmiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bundan tam 1 sene önce sahte sarı site yüzünden dolandırıldım, aynı günün akşamı hemen mesajlaşma ekran görüntüleri kanıtlarıyla karakola gittim ve durumu anlattım. Zaten durumu anlatmama gerek bile kalmadan polisler olayı anladı ve içerde ifade vermemi istediler ve bir dilekçe yazdırdılar. Olaydan 1 sene geçti ve benim artık umudum kalmamıştı fakat geçtiğimiz ay eve mahkeme kağıdı geldi.

İlk başta korktum çünkü olayı tamamen unutmuştum ve umudum kalmamıştı fakat internetten bakınca 3 tane sanık olduğunu ve benim müşteki olarak mahkemeye çağırıldığımı gördüm. Ayın 19'unda mahkemeye gideceğim fakat ne yapacağımı bilmiyorum, orada benden ne istenecek? Avukat tutmak zorunda mıyım? Paramı kesin alacağımın bir garantisi var mı çünkü hala sohbet SS'lerini silmedim ve ayrıca sohbet geçmişi ve dolandırıcının beni gruba aldığı bir grup bile hala duruyor hiçbir şeyi silmedim.

Ayrıca olayı aileme anlatmamıştım fakat eve kağıt gelince her şeyi anlattım. Ailemin de olaya şahitlik etmesine gerek var mı? Ayrıca bu dolandırıcıyı birkaç kişi daha şikayet etmiş.
Ne aldınız? Ve ne kadar dolandırıldınız?

Ucuz bir avukat tutsanız iyi olabilir, pek bilgili değilim bu konularda ama avukat gerekiyor diye biliyorum. Eğer bütçeniz yoksa avukat ücretsiz olarak atanıyor sanırsam. Eğer yeterli kanıdınız varsa paranızı geri alabileceğiniz düşüncesindeyim.

Tahminimce olay kamu davasına dönüşmüş ve sizi müşteki olarak çağırıyorlar. Benim de benzer durum başıma geldi, 2018 yılında 500TL dolandırılmıştım. O zaman şikayetçi oldum, daha 1 ay öncesinde kağıt geldi ve 2024 Mayıs ayına müşteki olarak çağırılıyorum. Tahminimce bahsedilen tarihte ve saatte adliyeye gidip mahkemede olayı anlatacaksınız, hakim dinleyecek ve karar verilecek. Bu tarz davalar genellikle ikinci duruşmaya kalmıyor.

Hocam olan biteni anlatacaksınız bütün delilleri, yazışmaları da sunarsınız mahkemede. Diğer şikayetçilerin de benzer şeyler söyleyeceği kesin olduğuna göre suçlular ceza alacaktır. Ama siz ödediğiniz miktarı kimden ve nasıl alacaksınız onu bilmiyorum, belki suçlunun evine haciz falan mı gidiyor eğer mal varlığı yoksa vs vs bu tip durumları bir avukata sormak lazım.

Eğer 18 yaş altındaysanız avukat tutmak zorundasınız. Zaten avukat tuttuğunuz zaman sizin yerinize her şeyi yaparlar. Ayriyeten maddi durumunuz zor bir durumdaysa yaşadığın bölgedeki barolara gerekli evrakları iletmen durumda sana ücretsiz avukat tayin ederler.

Şöyle olabilir başkasının hesabını kullandığı için savcı hesap sahibini de banka hesabını kullandırdığı için sanık olarak çağırmış olabilir. Zaten kovuşturma aşamasında seni yana yakıla arayıp paranı iade etmesi lazımdı ki zarar gidermek ve etkin pişmanlıktan indirim alabilsin. Ceza almadan serbest kalabilsin diye. Yapmadıysa büyük ihtimal sanıkların parası yok bu yüzden geri alabileceğini düşünmüyorum. Bankacılık ve kredi kurumlarını kullanma uzlaşmaya tabi değil paranı geri verse de kamu davasına dönüşüyor.

Tahminimce olay kamu davasına dönüşmüş ve sizi müşteki olarak çağırıyorlar. Benim de benzer durum başıma geldi, 2018 yılında 500TL dolandırılmıştım. O zaman şikayetçi oldum, daha 1 ay öncesinde kağıt geldi ve 2024 Mayıs ayına müşteki olarak çağırılıyorum. Tahminimce bahsedilen tarihte ve saatte adliyeye gidip mahkemede olayı anlatacaksınız, hakim dinleyecek ve karar verilecek. Bu tarz davalar genellikle ikinci duruşmaya kalmıyor.
Kamu davası ne oluyor tam olarak? Bu konularda biraz cahilim de.

Geri
Yukarı