Dolandırıcılar, TurkNet ve Digitürk

Dolandırıcılık kısmı işin şurada başlıyor,
Turknet abone numarasına kadar bilgi verip, Şubat ayında 135TL olacağını söyleyip gel seni dijitürke geçirelim diyor. Abone de bu adamlar bu bilgilere nerden ulaşmamışı düşünene kadar zaten ayak üstü her şey hallediliyor.
Bilgileri ele geçiren kişiler, Dijitürke abone adına başvuru yapıyorlar ve büyük ihtimalle bu işten komisyon kazanıyorlar.
Burada her zaman arkadaşı suçlayabiliriz fakat olayın veri ihlali konusunu düşünmemiz gerekiyo hepimizin boş anı olabilir arkadaşın da boşluğuna denk gelmiş büyük ihtimalle. Hatta arkadaşın yerinde olsam, eğer sözleşmede yazmıyorsa (ki verilerin 3.kurumlarla paylaşılması genelde yazmaz) avukata danışıp dava açmasını öneririm. Şu sıralar çok fazla böyle olaylar oluyor çünkü, belli ki bir yerlerde veri ihlali mevcut.
İyi de bunu kendileri de yapabilir niye birileriyle uğraşsınlar ki?
Not: Kişisel verileri koruma kapsamında ihlal olduğunu düşünüyorsa elbette dava açabilir fakat "size link yolladık" diye belirsiz (öyle olduğu varsayımıyla) bir uzantıdan işlem yapmakta ihtiyatsızlık tabi.

Konudan bağımsız bir uyarı yapayım. Bence ne olursa olsun bu numaralara cevap vermeyin.
Katılıyorum, eskiden elini sallayan alabiliyordu, şimdi ise vergi levhan ile gene tak diye alabiliyorsun. Kimsenin denetlediği de yok, bence cep telefonundan abonelik aldığımız firma dışındaki firmaların bizi araması yasaklanmalı, telefon numaramızı bulan sms ve aramalar ile bildiğimiz taciz ediyor. Ayrıca bunları çok hızlı şekilde şikayet edebileceğimiz yerler olmalı.
Not: Kişisel verileri koruma kapsamında ihlal olduğunu düşünüyorsa elbette dava açabilir fakat "size link yolladık" diye belirsiz (öyle olduğu varsayımıyla) bir uzantıdan işlem yapmakta ihtiyatsızlık tabi.
Telefonla arayıp, ikna edip başvuru yapmaları, başvuru onayını almaları anlamına gelir. Sadece başvuru yapmakta ne var, zaten 50 milyon kişinin MERNIS datası 10 yaşındaki çocuklarda bile var. Ama adına başvuru yapılan kişinin, başvuruyu onaylaması dahilinde işlem tamamlanıyor olsa gerek.
Link yolladık olayını tekrar okumanızı tavsiye ederim, linki başvuru sonrası dijitürk ekibi yolluyor, başvuru öncesinde yollanan bir link yok.

Katılıyorum, eskiden elini sallayan alabiliyordu, şimdi ise vergi levhan ile gene tak diye alabiliyorsun. Kimsenin denetlediği de yok, bence cep telefonundan abonelik aldığımız firma dışındaki firmaların bizi araması yasaklanmalı, telefon numaramızı bulan sms ve aramalar ile bildiğimiz taciz ediyor. Ayrıca bunları çok hızlı şekilde şikayet edebileceğimiz yerler olmalı.
Bence abonelik aldığımız firmanında bizi reklam için izinsiz araması yasaklanmalı. Sözleşmeler yapılırken opsiyonel ek madde eklenmeli.

Bence abonelik aldığımız firmanında bizi reklam için izinsiz araması yasaklanmalı. Sözleşmeler yapılırken opsiyonel ek madde eklenmeli.
O var hocam aslında.

Buraya kullandığınız telefon numarasını ekliyorsunuz, sms ile doğrulama yapmanız lazım.
Telefon numaranıza sahip olan firmalar, bir yere bildiriyor elimde şu şu nedenle kişinin numarası mevcut diye.
1642541119996.png

Ben sadece kullandığım banka ve firmalara izin veriyorum. Resimde adını gördüğünüz firmaların adını bile unuttum. Şimdi size göstermek için girdiğimde hatırladım :D

Asıl mesele bu işlemi yapmaya izni olmayanları kontrol etmekte :(

//Edit
E posta sistemi eklemişler telefon yanına, şimdi test ediyorum.

Merhaba iyi günler hepinize. Öncelikle bu telefon ile dolandırılma şeylerine karşı çok dikkat eden birisiydim. Telefonda milletin nasıl dolandırıldığına inanamazdım duyunca. Bugün akşam saatlerinde 0850 ile başlayan bir numara beni arayarak TurkNet aboneliğime ait isim soy isim ve hatta abone numarama kadar her şeyi söyledi ve TurkNet'ten aradıklarını söyledi. Konuya böyle girince tabii dolandırıcılık falan hiç aklıma bile gelmedi. TurkNet aboneliğiniz şubat ayında 134 lira olacak ve şöyle bir kampanyamız var Digitürk dekoderi gönderelim size onay verin faturanız 50 TL internet 49 TL Digitürk şeklinde 1 yıl kullanın kabul etmez iseniz faturanız 134 lira olacak dediler. Daha önce internette böyle haberlere rastlamadığım için olur tamam dedim. Ardından Digitürk müşteri hizmetleri aradı sosyal medyadan başvuru yapmışsınız dedi o an pek şüphelenmedim daha sonra telefonunuza bir mesaj gelecek o linkten onay verin dedi. Neyse linke girdim onay verdim randevu için tarih gönderdiler. Bunun bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu TurkNet'in nasıl bizim abonelik numarımızı sızdırdığına girmiyorum bile. Kurulum ekibi geldiğinde zaten kabul etmeyeceğim üyelik sözleşmesi falan imzalamayacağım ve vazgeçeceğim ama Digitürk'ün gönderdiği linkten onay verdiğim için herhangi bir cayma bedeli vs ödemem gerekir mi yardımcı olursanız sevinirim.
Aha babamı arayanlar bunlar. Aynısı. Numarayı paylaşın. @500498

O var hocam aslında.

Buradan adınıza kayıtlı telefonlar gözüküyor.
Telefon numaranıza sahip olan firmalar, bir yere bildiriyor elimde şu şu nedenle kişinin numarası mevcut diye.
Eki Görüntüle 1274481

Ben sadece kullandığım banka ve firmalara izin veriyorum. Resimde adını gördüğünüz firmaların adını bile unuttum. Şimdi size göstermek için girdiğimde hatırladım :D

Asıl mesele bu işlemi yapmaya izni olmayanları kontrol etmekte :((
Hocam burayı biliyorum. Mesaj gönderildikten sonra engelleniyor diye biliyorum. Mesela TurkTelekom da sözleşmemiz var diyelim. Onayımız olmadan yeni paket için aramak için izin almalılar.

Bana da aynısı söylediler ben kabul ettim daha faturam fazla gelmedi ama ilerde ne olur bilmiyorum böyle bir şeyin dolandırıcılık olacağı aklıma gelmemişti.

Aynısı Vodafone ve Dsmart olarak başıma geldi. Arayan numarayı araştırmadan kabul etmemek lazım.

Şimdi ben anlayamadım sizi biri arıyor ve abonelik bilgilerinizi vererek kampanya iletiyor. Siz de bu kampanyayı gönderilen link üzerinden onaylıyorsunuz. Sonra Digitürk müşteri hizmetleri veya oradan aradığını iddia eden biri arıyor ve kuruluma randevu veriyor. Sonra da siz bunun dolandırıcılık olduğunu ve sözleşmenin bağlayıcılığın olup olmadığını eğer varsa cayma bedeli ödeyip ödemeyeceğinizi mi soruyorsunuz? Eğer böyleyse ilgili firma veya firmaların müşteri hizmetlerini arayarak bunu teyit ettiniz mi? Ettiyseniz ve doğruysa dolandırıcılık kısmını pek anlayamadım. Yok teyit etmediler ve dolandırıcılarsa zaten kimsenin geleceği de yoktur. Gelse de bağlayıcılığı olmaz. (tabii sözleşmeyi okusaydınız iyiydi)

Not: Kişisel verileri koruma kapsamında ihlal olduğunu düşünüyorsa elbette dava açabilir fakat "size link yolladık" diye belirsiz (öyle olduğu varsayımıyla) bir uzantıdan işlem yapmakta ihtiyatsızlık tabii.

Link yollama olayı şöyle arkadaşlar benim TurkNet abone numarama erişen kişiler büyük ihtimal dijitürkü arıyor dijitürk sizi arıyacak dediklerini onaylayın yeter diyorlar daha sonra beni bizzat dijitürk arıyor ve sosyal medya yolu ile abonelik başvurusu yaptığınızı görüyoruz diyor size bir mesaj gelecek o mesajdaki linke girip aboneliğinizi onaylayabilirsiniz diyorlar bende girip onaylıyorum daha sonra nedir ne değildir diye araştırırken bayağı yaygın bir dolandırıcılık olayı olduğunu öğrendim dijitürk müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştığımda ise herhangi canlı kanlı bir insana bağlanamıyorum sabah tekrar aramayı deneyeceğim dolandırıcıların numarları mevcut onları tekrar aramaya çalıştığımda ya tüm müşteri temsilcilerimiz meşgul ya da sürekli 1.sıradasınız diyor 2 tane numara ile çalışıyorlar cimer e şikayette bulundum bu arada. Numaraları da burada paylaşabilirim sıkıntı olmayacak ise.
Son görselde 80 lira gibi bir cayma bedelinden bahsediyor herhangi bir üyelik sözleşmesine imza atmadım 2.resimde görülen incele ve onayla yazısına bastım bu kadar.
Link yollama olayı şöyle arkadaşlar benim TurkNet abone numarama erişen kişiler büyük ihtimal dijitürkü arıyor dijitürk sizi arıyacak dediklerini onaylayın yeter diyorlar daha sonra beni bizzat dijitürk arıyor ve sosyal medya yolu ile abonelik başvurusu yaptığınızı görüyoruz diyor size bir mesaj gelecek o mesajdaki linke girip aboneliğinizi onaylayabilirsiniz diyorlar bende girip onaylıyorum daha sonra nedir ne değildir diye araştırırken bayağı yaygın bir dolandırıcılık olayı olduğunu öğrendim dijitürk müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştığımda ise herhangi canlı kanlı bir insana bağlanamıyorum sabah tekrar aramayı deneyeceğim dolandırıcıların numarları mevcut onları tekrar aramaya çalıştığımda ya tüm müşteri temsilcilerimiz meşgul ya da sürekli 1.sıradasınız diyor 2 tane numara ile çalışıyorlar cimer e şikayette bulundum bu arada. Numaraları da burada paylaşabilirim sıkıntı olmayacak ise.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-01-19 at 00.36.06.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-19 at 00.36.06.jpeg
    54,5 KB · Görüntüleme: 188
  • WhatsApp Image 2022-01-19 at 00.36.23.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-19 at 00.36.23.jpeg
    47,4 KB · Görüntüleme: 103
  • WhatsApp Image 2022-01-19 at 00.36.30.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-19 at 00.36.30.jpeg
    69,3 KB · Görüntüleme: 127
Merhaba iyi günler hepinize. Öncelikle bu telefon ile dolandırılma şeylerine karşı çok dikkat eden birisiydim. Telefonda milletin nasıl dolandırıldığına inanamazdım duyunca. Bugün akşam saatlerinde 0850 ile başlayan bir numara beni arayarak TurkNet aboneliğime ait isim soy isim ve hatta abone numarama kadar her şeyi söyledi ve TurkNet'ten aradıklarını söyledi. Konuya böyle girince tabii dolandırıcılık falan hiç aklıma bile gelmedi. TurkNet aboneliğiniz şubat ayında 134 lira olacak ve şöyle bir kampanyamız var Digitürk dekoderi gönderelim size onay verin faturanız 50 TL internet 49 TL Digitürk şeklinde 1 yıl kullanın kabul etmez iseniz faturanız 134 lira olacak dediler. Daha önce internette böyle haberlere rastlamadığım için olur tamam dedim. Ardından Digitürk müşteri hizmetleri aradı sosyal medyadan başvuru yapmışsınız dedi o an pek şüphelenmedim daha sonra telefonunuza bir mesaj gelecek o linkten onay verin dedi. Neyse linke girdim onay verdim randevu için tarih gönderdiler. Bunun bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu TurkNet'in nasıl bizim abonelik numarımızı sızdırdığına girmiyorum bile. Kurulum ekibi geldiğinde zaten kabul etmeyeceğim üyelik sözleşmesi falan imzalamayacağım ve vazgeçeceğim ama Digitürk'ün gönderdiği linkten onay verdiğim için herhangi bir cayma bedeli vs ödemem gerekir mi yardımcı olursanız sevinirim.
Bana da aynısı söylediler ben kabul ettim daha faturam fazla gelmedi ama ilerde ne olur bilmiyorum böyle bir şeyin dolandırıcılık olacağı aklıma gelmemişti.
Aynısı Vodafone ve Dsmart olarak başıma geldi. Arayan numarayı araştırmadan kabul etmemek lazım

Merhabalar, mesaj yoluyla iletişime geçtim.

Geri
Yukarı