Dolap uygulaması hakkında görüşleriniz nedir?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Uygulamayı bir kullandım, Allahtan bir sıkıntı yoktu üründe problem olmadı. Sonradan biraz daha üzerinde araştırınca "satıcıyı tutan bir yanlarının olduğu" gördüm.
Bir kere satıcıların ürünlerine yorum yaptığınızda adamların hoşuna gitmeyen bir yorumsa (mesala eleştiriyorsunuz) istemezlerse yorumunuzu yayınlatmıyorlar. Yani adama hakaret, küfür vs olsa anlarım. Basit bir eleştiride bile yorumların gözükmesini engelleyebiliyorlar konularında.

Mesala, maddeleri arasında şuna rastladım:" Elektronik kategorisinden satın alınan ürünlerde teknik özellikleri kontrol etmek için açılan ürünlerde iade talebi oluşturulamamaktadır, diyor. Bunu müşteri temsilcilerine sordum rahat 5dk dönmedi, zorlayınca nerede yazıyor, diyor. Sanki ilk defa sorulmuş gibi, kurallarınız arasında yazıyor dedim. Ekran görüntüsü atın diyor. "yardım/alıcıyım/sipariş iadesi" kısmında yazıyor. :)
Valla yüksek fiyatlı ürünler için çok uygun komisyon tutması on numara. Sahibindenin 750tl aldığı yerde, bunlar 200tl alıyor. Lakin bu gibi durumlarda baş ağrıtırmı düşündürüyor.

Çok fazla dolandırıcı var. Yüksek fiyatlı ürünler satmak ve almak sıkıntı ama düşük ve orta düzey için ideal bir uygulama. Bu zamana kadar bir sıkıntı yaşamadım ama.

Ben çok beğeniyorum uygulamayı son günlerde fazla satış yapamasam da evde fazlalık ne var ne yok sattım 15 adet satışım var bu zamana kadar 24 saatte kargolar rozetini kazandım şimdi ise güvenilir satıcı rozetini kazanmak üzereyim bir satışıma bakıyor.

Dolandırcıı çok, kargo bedeli var + hizmet pedeli var. Arada 20TL kupon veriyorlar o kargo ve hizmet bedelini bedavaya bile getirmiyor alıcıdan aldığı komisyon da cabası. Kaliteli değil ama trendyol sayesinde iyi para kazanıyor ve bilindik. Gördüğüm kadarıyla da çok fazla kadın normalde 'ne bakıyosun be' diyerek azarlayacak yerlerini kıyafet satıyorum diye gözümüze gözümüze sokuyorlar orasını burasını. Çok garip bir ülkeyiz ya:) Geçen iç çamaşırı ilanı verip bir kadın altına twitter adresini yazmıştı paralı askermiş:) İlanda da kıyafet üstünde resmi vardı bu arada. Şikayet etmiştim.

Bu uygulamada 100 Bin TL’den fazla satışım var. Yüksek meblağlı ürünlerin tamamını havale ile sattım. O yüzden bugüne kadar yaptığım satışın toplamı 36-37 Bin TL civarında. 300 satışım var. Sadece 2 üründe sorun yaşadım (Alıcı değil satıcıyım). Bir tanesi aras kargo sayesinde kayboldu (90 TL), diğer ürünümde 45 tl idi ve hiç kontrol etmeden göndermiştim meğer fabrikasyon bozuk çıkmış ürün (aynı üründen 10 adetten fazla satmıştım o yüzden kontrol etmemiştim). Başkada bir sorunla karşılaşmadım. Sadece şunu belirtiyim. Dolap uygulamasının kendisi tam bir sahtekar ve karaktersiz yöneticilerden oluşuyor. 3 kere hesabım geçici olarak kapatıldı. Üçününde sebebi aynıydı. Sebep şu; satmış olduğum ürün piyasa fiyatından çok daha ucuzmuş ve o fiyata satış yapamazmışım! Saçmalık. Ve ne hikmetse hep hesap bakiyemde bekleyen tutar 10.000 üzerindeyken bu oldu. Bunun dışında bir problem yok. Ama parana aylarca el koyup faizde işlettiklerini ve çeşitli sebeplerle bu bakiyeyi hesaba aktarmanı geciktirmeye çalışıyorlar. Ben bu olaydan sonra satışlarımı durdurdum ve dolap uygulamasına veda ettim.

Edit: Sorun yaşadığım ürünler satıcı olduğum için zararı bana oldu. İlk 90 tl lik ürünün parası hesabıma yattı ancak müşteri mağdur oldu diye her ne kadar beni ilgilendirmesede zararı ben kabullenip alıcının ödediği tutarı havale ile tekrar müşteriye ödedim.
İkinci bahsettiğim üründe de satıcı iade etmek istediğini söyledi. Bende iade talebini onaylarken tekrar kargo parası ödemiyim diye ürün müşteride kalsın ve para iadesi yapılsın seçeneğini seçtim. Ürün müşteride kaldı ve parası iade oldu. Hatta o müşteri numaramı isteyip beni aramıştı. Ürünü tamir etmiş parayı göndermeyi teklif etmişti. Kabul etmeyip helal ederken ürünü o kişiye hediye etmiştim.

Dosya Ekleri

• F660D880-FA0E-46BE-8693-94024B4F7325.jpeg
    F660D880-FA0E-46BE-8693-94024B4F7325.jpeg
    92 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:
Yani ne diyorsun kardeş? Kendin yazıp kendin cevaplandırmışsın. Merak ettiğin nokta nedir?
Başlığı okuyunca ne anlıyorsun? Görüşleriniz nedir, diyor. Kendi görüşümü belirttim. Sizin görüşleriniz, tecrübeleriniz, önerileriniz için açılmış bir konu.

Mesala 15k ekran kartı aldın, satan adamla anlaştın. Adam kartın sağlam olduğunu, furmark değerlerinin 75 derecelerini geçmediğini söyledi diyelim. Kart geldi baktınki dediğinden fazla sıcaklıklara çıkıyor, 82leri geçiyor. Bu gibi durumda iade etmek istesen site zorluk çıkarıyor mu? Sitenin aynı zamanda bu elektronik aletler hakkında bilgili spesiallistleri olması lazım. Müşteri temsilcileri bana çok acemi geldi valla. Böyle bir durumda, o kadar sıcaklık olur diyip kesip atarsa fena.
Özellikle benzer ürün alıp iade etmek istemiş ve satıcınında kabul etmediği bir olay arıyorum, merak ediyorum nasıl bir müzakere yapıyorlar. Yoksa 14-15klık kartlar için riskli bir yer gibi geliyor.

Son düzenleme:
Başlığı okuyunca ne anlıyorsun? Görüşleriniz nedir, diyor. Kendi görüşümü belirttim. Sizin görüşleriniz, tecrübeleriniz, önerileriniz için açılmış bir konu.

Mesala 15k ekran kartı aldın, satan adamla anlaştın. Adam kartın sağlam olduğunu, furmark değerlerinin 75 derecelerini geçmediğini söyledi diyelim. Kart geldi baktınki dediğinden fazla sıcaklıklara çıkıyor, 82leri geçiyor. Bu gibi durumda iade etmek istesen site zorluk çıkarıyor mu? Sitenin aynı zamanda bu elektronik aletler hakkında bilgili spesiallistleri olması lazım. Müşteri temsilcileri bana çok acemi geldi valla. Böyle bir durumda, o kadar sıcaklık olur diyip kesip atarsa fena.
Özellikle benzer ürün alıp iade etmek istemiş ve satıcınında kabul etmediği bir olay arıyorum, merak ediyorum nasıl bir müzakere yapıyorlar. Yoksa 14-15klık kartlar için riskli bir yer gibi geliyor.
Cevaplamaya sondan başlıyım. Benim kart limitim 75.000 TL ve dolap sisteminde kayıtlı. Çok nadirde olsa oradan sipariş verdiğim durumlar oluyor. İade politikaları hakkında bilgi sahibi değilim. Ama dolandırıcı her yerde olduğu gibi burada da mevcut. Burada önemli olan kriter satıcının profili. Satış geçmişi ve aldığı değerlendirmeler. Benim için güvenilir bir satıcı en az 50 satış yapmış olmalı ve değerlendirmelerin tamamının 5 yıldız olması. Ayrıca sattıkları ürünlerin bazılarını muhakkak havale ile satmıştır ve o havale ile satılan ürünlerde geri dönüş nasıl o önemli. Satıcı profilinin değerlendirmelerini dikkatle okuyun. O size bilgi verecektir.

Emin olmamakla birlikte ürünü teslim aldıktan sonra 24 saat süreniz var. 24 saat içinde olumsuz bir şeyle karşılaşırsanız iade talebi oluşturabiliyorsunuz. Siz siparişi onaylamadan ödediğiniz tutar karşı tarafa geçmiyor. Ama 24 saat içerisinde herhangi bir aksiyon almazsanız siparişiniz sistem tarafından otomatik olarak onaylanır. Almak istediğiniz ürünle alakalı tüm soruları ürünün altında sorun. Oradaki yorumlar ürün satılınca kilitleniyor ve satış düştükten sonra silinemiyor. Orada tüm detayları sorun ve aksi durum söz konusu olursa iade alır mısınız diye ekleyin. Eğer kabul ederse sipariş geçmeden önce yorumları silmediğine emin olduğunuz an sipariş verebilirsiniz. Ekstradan sizde SS alın. Bu şekilde tedbir alırsanız bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Edit: Örnek teşkil etmesi için bir satışımın değerlendirmesini sizinle paylaşmak istedim. Ürünü çanakkaleli bir abiye satmıştım. Abi uygulamaya fazla ücret ödememek için havaleyle bilgisayarı almıştı. Ürünü 15.000 TL’ye satmıştım. Ama görsele bakarsanız satış tutarı 35 TL yazıyor. Başka satıcının ürünleri kaça sattığı görünüyor mu bilmiyorum. Ama görünüyorsa böylesi şeyler kilit noktalar.

Dosya Ekleri

• BDD291E7-C89B-439B-AFA8-7DF559450445.jpeg
    BDD291E7-C89B-439B-AFA8-7DF559450445.jpeg
    46,1 KB · Görüntüleme: 100
Son düzenleme:
Cevaplamaya sondan başlıyım. Benim kart limitim 75.000 TL ve dolap sisteminde kayıtlı. Çok nadirde olsa oradan sipariş verdiğim durumlar oluyor. İade politikaları hakkında bilgi sahibi değilim. Ama dolandırıcı her yerde olduğu gibi burada da mevcut. Burada önemli olan kriter satıcının profili. Satış geçmişi ve aldığı değerlendirmeler. Benim için güvenilir bir satıcı en az 50 satış yapmış olmalı ve değerlendirmelerin tamamının 5 yıldız olması. Ayrıca sattıkları ürünlerin bazılarını muhakkak havale ile satmıştır ve o havale ile satılan ürünlerde geri dönüş nasıl o önemli. Satıcı profilinin değerlendirmelerini dikkatle okuyun. O size bilgi verecektir.

Emin olmamakla birlikte ürünü teslim aldıktan sonra 24 saat süreniz var. 24 saat içinde olumsuz bir şeyle karşılaşırsanız iade talebi oluşturabiliyorsunuz. Siz siparişi onaylamadan ödediğiniz tutar karşı tarafa geçmiyor. Ama 24 saat içerisinde herhangi bir aksiyon almazsanız siparişiniz sistem tarafından otomatik olarak onaylanır. Almak istediğiniz ürünle alakalı tüm soruları ürünün altında sorun. Oradaki yorumlar ürün satılınca kilitleniyor ve satış düştükten sonra silinemiyor. Orada tüm detayları sorun ve aksi durum söz konusu olursa iade alır mısınız diye ekleyin. Eğer kabul ederse sipariş geçmeden önce yorumları silmediğine emin olduğunuz an sipariş verebilirsiniz. Ekstradan sizde SS alın. Bu şekilde tedbir alırsanız bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Edit: Örnek teşkil etmesi için bir satışımın değerlendirmesini sizinle paylaşmak istedim. Ürünü çanakkaleli bir abiye satmıştım. Abi uygulamaya fazla ücret ödememek için havaleyle bilgisayarı almıştı. Ürünü 15.000 TL’ye satmıştım. Ama görsele bakarsanız satış tutarı 35 TL yazıyor. Başka satıcının ürünleri kaça sattığı görünüyor mu bilmiyorum. Ama görünüyorsa böylesi şeyler kilit noktalar.
Genel satıcılarda geçerlidir bu ama benim baktıklarım genelde elinde olan ikinci el ürünü satanlar oluyor, onlarından genelde satı geçmişi olmuyor maalesef. Bir tane telefon satan elemanla görüştüm. Aynen böyle soruları cevaplıyordu ilanında. Telefonun sıfırının neredeyse yarısına bırakıyordu. İkinci el ürün, garantiside yarılamıştı zaten. Neyse bunla yazışıyoruz, faturasını istedim( çalıntı mı vs diye bir fatura attı. O olaydan sonra faturanında sahte olarak düzenlendiğine inanıyorum. Faturayada inanamayacağız anlaşılan..) İmei kontrol etmek için istedim, başlarda mırın kırın etti falan derken verdi imei. Kontrol ettiğimde kayıtlı gözükmüyordu. Hani bu kayıtlı değil, ne iş dedim, dönmedi tabi. Satışından yazdım, millet uyansın diye. Yurtdışı kayıtsız telefonu kayıtlı diye satıyor, dikkat edin diye. Mesajım beklemede gözüküyordu. Bir gün sonra baktım hiç yazmamışım gibi gözüküytor. bunu chatten dolaba sordum, size cevap vermezse yayınlanmaz, dediler. Saçmalığa bak, adama yapacağım eleştiriyi isterse yayınlama hakkı vermişler. Bu bildiğin adamın dolandırmasına yardımcı olmaktır..Akşamına baktığımda ilan kaybolmuştu. Birisi şikayet ettide kalktı mı yoksa adam birisini buldu malı çaktıda ilanını mı sildi veya milet uyandıda mı ilanını sildi bilemiyorum. Merak ediyorum , ürün gelmiş olsaydı. Fiziki, yazılımsal bir sorun yoktu. Şimdilikte açıktı zaten. Lakin imeden kontrolde bunu gördüğümde iade etmek istediğimde dolap ne diyecekti. :) Neredeyse hiç güvenim kalmadı dolabın aracılığına. Chatten durumu soruyorum, hazır cevapları kopyaya yapıştır yapıyorlar. Sonra teki yüzüme kapattı chati. :) Belki iade eden sorun yaşamamış insanlar çıkarda biraz güven verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı