Dolar 1.5TL olsaydı?

Üretmeyen bir ülkenin imkansız, doların ideali 3.5 TL bana göre, 1-1.5 TL olursa ülke ithalat cennetine döner, hiçbir şey üretmeyen, hep tüketen bir toplum oluruz, şu an da öyleyiz fakat yüksek kur bize bazı alanlarda üretme zorunluluğu veriyor. Eğer daha düzgün bir yönetim gelirse üretmeye başlarız.

Rakamdan başka bir şey değişmez. Hatta böyle düşecekse hiç düşmesin daha iyi. Madeni paralar çok kullanılmaya başlanırdı kuruş vs. 7-8 kattan bahsediyoruz. Düşünün madeni 1₺ şimdiki kağıt 5 liradan dahi pahalı olurdu. 50 kuruşla 2 ekmek aldığınızı hayal edin :D. Kulağa iyi geliyor ama senin 50 kuruş vermen dışında hiç bir farkı yok. Gelirin de 7 kat azalacak çünkü.

Dolar 1 TL olsaydı yurt dışı ürünler ucuz olduğu için onlara yönelirdik ve dışa bağımlı olurduk. Yerli ürünlere rağbet azalır ülke ekonomisi zarar görürdü. Evet doların 8 TL olması iyi değil ama 1 TL olsaydı dediğim gibi olurdu. Şu an Türkiye şartlarında ideal dolar kuru 4-5 arası.

Üretmeyen bir ülkenin imkansız, doların ideali 3.5 TL bana göre, 1-1.5 TL olursa ülke ithalat cennetine döner, hiçbir şey üretmeyen, hep tüketen bir toplum oluruz, şu an da öyleyiz fakat yüksek kur bize bazı alanlarda üretme zorunluluğu veriyor. Eğer daha düzgün bir yönetim gelirse üretmeye başlarız.

Mantıken bu kadar düşmesi için kendi üretimimizi yapmamız gerekmez mi hocam?

Hocam zaten düşük faiz alınmasının sebebi üreticiyi üretmeye itmek.

Matematiğin zayıf sanırım, Dolar 1.5 TL olsaydı bahsettiğin ürünler şu fiyatta olurdu:
RTX 3090: 2000.
10900K sistem: 3500-4000.
Orta sınıf bir araç: 35-40.
Ortalama bir ev: 30-40.
Asgari ücret: 550-650.

Ülkecek direkt dışa bağımlı olur ve 1 yıla kalmaz daha beter hale gelirdik.
İdeal rakam bence 4 TL, bu sayede dışa bağımlılık biraz azalırdı ve paramızın değerli olması yerli üretime daha iyi yatırım yapmamızı sağlardı.

Eğer sihirli bir güç doları 1.5 TL'ye sabitleyip ne olursa olsun değiştirmeyecekse dediklerin çok güzel.

Ama aksi takdirde aşağıdaki senaryolar çalışır ve şu zamankinden çok daha büyük ve kötü bir dönem geçiririz.
1-1.5 TL olursa ülke ithalat cennetine döner, hiçbir şey üretmeyen, hep tüketen bir toplum oluruz.
Ülkecek direkt dışa bağımlı olur ve 1 yıla kalmaz daha beter hale gelirdik.

Geri
Yukarı