Dolar 1 TL olsa ne yapardınız?

İthal edilen şeylerin fiyatı doğrudan doğruya dolar kuruyla alakalı ve bu da enflasyonu, dolayısıyla alım gücünü etkiliyor.

2000'lerde dolar 1 küsur lirayken de bir fark yoktu. Alım gücünün yüksek olması için ithal edilen ürünlerin az olması gerekir. Cümlen tamıyla çelişkili bence.
Güçlüysen, alım gücün varsa zaten çoğu şeyi kendin üretiyorsun demektir.
(Bkz: Japonya)

2000'lerde dolar 1 küsur lirayken de bir fark yoktu. Alım gücünün yüksek olması için ithal edilen ürünlerin az olması gerekir. Cümlen tamıyla çelişkili bence.
Güçlüysen, alım gücün varsa zaten çoğu şeyi kendin üretiyorsun demektir.
(Bkz: Japonya)
2000'lerde kimse 3.000 lira maaş almıyordu. Eğer maaşlar sabit kalıp dolar düşerse alım gücü artar. Yoksa normal şartlar altında dolar 1 lirayken kimse 3.000 lira maaş vermez zaten. Ayrıca ABD'de bile alım gücü diye bir kavram vardır. Alım gücü, bir ölçüt, sıfat değil.

2000'lerde kimse 3.000 lira maaş almıyordu. Eğer maaşlar sabit kalıp dolar düşerse alım gücü artar. Yoksa normal şartlar altında dolar 1 lirayken kimse 3.000 lira maaş vermez zaten. Ayrıca ABD'de bile alım gücü diye bir kavram vardır. Alım gücü, bir ölçüt, sıfat değil.

İşte öyle bir şey olmaz diyorum ben de. Aynı şeyleri konuşuyoruz. Türkiye ne üretecek de alım gücü artacak? İkinci dünya savaşı gibi dengeleri tamamen değiştirecek bir olay yaşanana kadar böyle devam edecek.

HDD'den kurtulur, yeni (RGB'siz) parçalar alır ve şuan kullandığım bilgisayarı restore etme hayalime başlardım.

Şu an ki varlığım ile yapabildiğim kadar TL'yi dolara çevirip yatırım yapardım. Geri kalan 200 bin TL gibi bir paranın 100 bin TL'sini dolar yapardım. Diğer 100 bin TL'sini de bir ev restore ederdim. Kalan para ile eğer yetiyor ise ticarete atılırdım araba veya ev alıp satmak gibi.

İşte öyle bir şey olmaz diyorum ben de. Aynı şeyleri konuşuyoruz. Türkiye ne üretecek de alım gücü artacak? İkinci dünya savaşı gibi dengeleri tamamen değiştirecek bir olay yaşanana kadar böyle devam edecek.
Hiçbir zaman değişmez bu denge. Herhangi bir büyük çaplı savaş olursa dünyanın sonu geleceği için yapacak bir şey yok. Alım gücü için üretmeye gerek yok. Arap ülkeleri örnek verilebilir.

Hiçbir zaman değişmez bu denge. Herhangi bir büyük çaplı savaş olursa dünyanın sonu geleceği için yapacak bir şey yok. Alım gücü için üretmeye gerek yok. Arap ülkeleri örnek verilebilir.

Birinci dünya sonunda İngiltere'de güneş batmayan krallık idi. İkinci dünya savaşı sonrasında dengeler ABD'ye kaydı. Bu işler belli olmaz. Gelecekte güç doğuya, muhtemelen Çin'e kayacak.

Birinci dünya sonunda İngiltere'de güneş batmayan krallık idi. İkinci dünya savaşı sonrasında dengeler ABD'ye kaydı. Bu işler belli olmaz. Gelecekte güç doğuya, muhtemelen Çin'e kayacak.

Evet yavaş yavaş piyasayı alıyorlar telefon tablet laptop derken şimdi ekran kartı ve işlemci çıkaracaklar her yerde pazar payı elde etmeye çalışıyorlar ekonomileride Amerika ile yarışıyor ve büyük ihtimalle 5 sene sonra en zengin ve en güçlü ülke olacak o zaman ki rejim değişirse büyük ihtimalle artık bizi parmaklayan natodan çıkıp şangaya girip 3. dünya savaşında İngiliz'lerden ve fransızlarda intikamımızı alacaz (!)

Yeni konular

Geri
Yukarı