Dolar aldı başını gidiyor!

Şikayetçiyseniz iktidardakine oy vermeyeceksiniz. Olay bu kadar basit. ''Alım gücü yüksek hüloğğ'' diyerek övünmek yerine eleştiri yapıp eksilerimizi kapatmak daha mantıklı. Saman ve çöp ithal eden bir ülkeyiz hala övünmeye çalışıyoruz. Git övün kardeşim aldığın samanla, otla övün. İleride ithal ettiğin saman kurtarır seni.

Evet ama enflasyon bu kadar değildi. Ben çok iyi hatırlıyorum 1 asgari ücrete çalışan bir kişi 4 5 kişiye rahat bakıyordu.
Değişen yok. Enflasyon yoksa, azsa ücretler, 50-100 TL artar, enflasyon yüksekse şimdiki gibi, 200-300 artar. Değişen şey kişi başı gelir olması gerekir. O da doların 1.75 olduğu zamanlardan beri değişmiyor. 2000'lerden sonra kişi başı gelirde dik bir çıkış var(bütün dünyada var) ama asgari ücret 205'ten beri aynı dolar bazında, 300-400 arası gidip geliyor. Demem o ki, geçinen evet geçinir, 8 çocuk bakan da var, kuru soğan yemeye razıysan, ayda bir yıkanırsan, elbiseleri yıkayıp yıkayıp, giyersen yamalarsan şimdi de geçinir ama nasıl geçinir...

Bagledeşte, 100 küsür milyon insan geçiniyor o fakirlik, o pislik içinde. Hatta nüfus, teknoloji geliştikçe arttı deriz ya, istatistikler tam tersini söylüyor. İnsanlar fakirlik yokluk içinde daha fazla ürüyor, çoğalıyor.

Değişen yok. Enflasyon yoksa, azsa ücretler, 50-100 TL artar, enflasyon yüksekse şimdiki gibi, 200-300 artar. Değişen şey kişi başı gelir olması gerekir. O da doların 1.75 olduğu zamanlardan beri değişmiyor. 2000'lerden sonra kişi başı gelirde dik bir çıkış var(bütün dünyada var) ama asgari ücret 205'ten beri aynı dolar bazında, 300-400 arası gidip geliyor. Demem o ki, geçinen evet geçinir, 8 çocuk bakan da var, kuru soğan yemeye razıysan, ayda bir yıkanırsan, elbiseleri yıkayıp yıkayıp, giyersen yamalarsan şimdi de geçinir ama nasıl geçinir...

Bagledeşte, 100 küsür milyon insan geçiniyor o fakirlik, o pislik içinde. Hatta nüfus, teknoloji geliştikçe arttı deriz ya, istatistikler tam tersini söylüyor. İnsanlar fakirlik yokluk içinde daha fazla ürüyor, çoğalıyor.

Hocam akrabalarımdan biliyorum. Eskiden bu kadar vergi yükü yoktu. Şuan her şey vergi. Kimse kimseyi kandırmasın ekonomi 2010 dan bellidir geriliyor.

Evet ama enflasyon bu kadar değildi. Ben çok iyi hatırlıyorum 1 asgari ücrete çalışan bir kişi 4 5 kişiye rahat bakıyordu.
Yanlış hatırlıyorsunuz. 2008 yılına ait 600TL civarı bir asgari ücret vardı o parayla da yaşanmıyordu şimdide. Lisedeydim o yıllar servis ücretim 120TL civarıydı sence bir aile o parayla geçinebilir mi? Zaruri ihtiyaçlar bile karşılanmıyordu. Şayet Üniversitede Ekonomi dersin varsa TÜFE ve ÜFE endeksine göre ekonominin ne durumda olduğunu rakamlarla çıkartabilirsin.

Yıllık enflasyon oranları, 2001 - 2017 yılları enflasyon rakamları | Muhasebe Blog

1 Dolar = 1 TL olsaydı, şu an 1000 TL'ye Intel core i7 8700K ve GTX 1060 sistemi rahat toplardım.
Bu arada 2003 yılında ülkemizde dolar 1.4'müş. :( Daha önceden 1990'lı yıllarda herhalde 1.1 falandı! Bu kadar mı kötüleşir ekonomimiz ya?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı