Dolar Düşmesine Rağmen Ürünler Neden Pahalı?

Hocam fiyatlar sadece dolara göre belirlenmiyor. O ürünlerin ülkeye taşıma maliyeti var. Kendi kendimize pek bir şey üretemediğimiz için taşıma maliyetleri de direk etkiliyor. Şu anki taşıma maliyetleri Korona'dan önce ki taşıma maliyetlerine göre kat ve kat fazla. Bir de tabii ki ülkemin vazgeçilmezlerinden olan fırsatçılar var. Birde eşşek yükü gibi olan vergiler.

Ülkede dolar kalmadığı için ürün ithal edemiyoruz. Bu yüzden içerideki mal azalıyor ve fiyatı artıyor. Ayrıca 8.5 seviyesinden ithal edilen PC sayısı az. Son zamanlardaki PC'lerin çoğu 7-7.5 seviyesinden ithal edildi. Teknoloji üretmediğimiz halde fiyatlar yükseliyor. 2021 de fiyatlar çok daha artacak demedi demeyin. Bunlar iyi günler.

Üretim, ulaşım, maliyet ve vergi yorumlarını yapanlara katıliyorum ama birde işin cakallık boyutu var. Adam 7.15 ten alsa bile hiç istifini bozmadan sanki 7.40 tan almış gibi satmaya devam ediyor. Dolar tekrar 7.15 ten yukarı çıktığı an yapıştırıyor zammı kârı 2 ye katlıyor, bahane hazır zaten dolar yükseldi fiyatlar arttı. Yani kur düşse, maliyet düşse yok. Sürekli zam zam zam zam zam hani bize amd işlemci. 😂

Pandemi ile birlikte teknoloji ürünlerine gelen mecburi talep fırsata dönüştü. Şu anda stok ve nakliye sorunu olmayan ürünlerin fiyatı bile aşırı pahalı. Zaten ekran kartlarından bahsetmiyorum, 800 dolarlık ekran kartı burada 2000 dolara satılıyor hiç bir şekilde vergi, gümrük, nakliye vb maliyet kalemleri bu kadar olmaz.

Şu an yapılan tamamen fırsatçılık. Stok sorunu da olunca almaya mecbur olanları iyice yolma.

Ülkede dolar kalmadığı için ürün ithal edemiyoruz. Bu yüzden içerideki mal azalıyor ve fiyatı artıyor. Ayrıca 8.5 seviyesinden ithal edilen PC sayısı az. Son zamanlardaki PC'lerin çoğu 7-7.5 seviyesinden ithal edildi. Teknoloji üretmediğimiz halde fiyatlar yükseliyor. 2021 de fiyatlar çok daha artacak demedi demeyin. Bunlar iyi günler.

2021 deyiz zaten usta.

Geri
Yukarı