Dolar düştü sistemler ucuzlar mı?

Türkiye'de ucuzlayacağını sanmıyorum.

XT İstiyorum ben normal RX 6800 değil

Bence ucuzlamaz neden diyeceksin,
Misal adam 700TL 10100 aldı, sonra 10100 atıyorum 600TL oldu adam 600'e satarsa 100 TL kayıp verecek o yüzden.
Artarken dolara bağlı arttırmasını biliyorlar ama. 600 TL den aldın 700'e sat. O zaman dolardan kaybediyor oluyorlar. Aynı mantık tersi içinde geçerli olmalı. Aynı ürünü daha ucuza alacak zaten dolarla. Bu yüzden ucuzlaması lazım.

Dolar kuruna bağlı güncelleniyor ürünler fakat vergiler yükseliyor. Normal mağazalarda pek düştüğünü göremezsiniz belki ama Vatan veya daha büyük kurumsal firmalarda görebilirsiniz.

Trendyol-Hepsiburada vs gibi yerlerde bu işi yapan küçük mağazaların çoğu yüksek fiyattan koyabiliyor özellikle şu dönemde.

Dolar kuruna bağlı güncelleniyor ürünler fakat vergiler yükseliyor. Normal mağazalarda pek düştüğünü göremezsiniz belki ama Vatan veya daha büyük kurumsal firmalarda görebilirsiniz.

Trendyol-Hepsiburada vs gibi yerlerde bu işi yapan küçük mağazaların çoğu yüksek fiyattan koyabiliyor özellikle şu dönemde.
İlk olarak Mediamarkt ve Vatan gibi yerlerde düşüp sonra diğer yerlere etki etmesi lazım ama şansa bak ki ilk defa dolar bu denli düşerken ürünlerin hepsi karaborsaya düşecek kadar az üretiliyor...

Urun fiyatlarinda cok bir etki olmaz neden mi? Piyasa dolar kuru diye bir sey var. Bu ekranlarda gordugunuz dolar kuru, ayni enflasyon gibi gercek degil.

Ornek vermek gerekirse, Avrasya Tuneli yeni yil zamlarini dolar kurunu 11.50TL baz alarak yapti. Bunun gibi bir cok sirket 10-12TL bazi ekonomistlerin dedikleri ise bir kac sirket 1$=16TL olarak baz alarak urun fiyatlarini belirlediklerini soyluyorlar. Bu nedenle dusmesi cok mumkun degil gibi. Su an TL deger kazanmiyor, Amerika surecindeki olaylar nedeni ile yabanci basinda da anlatildigi gibi "Dolar kisa vadede eriyor" ama bu sirketlerin kurlarini 10TLlerden actiklarini degistirmiyor.

Urun fiyatlarinda cok bir etki olmaz neden mi? Piyasa dolar kuru diye bir sey var. Bu ekranlarda gordugunuz dolar kuru, ayni enflasyon gibi gercek degil.

Ornek vermek gerekirse, Avrasya Tuneli yeni yil zamlarini dolar kurunu 11.50TL baz alarak yapti. Bunun gibi bir cok sirket 10-12TL bazi ekonomistlerin dedikleri ise bir kac sirket 1$=16TL olarak baz alarak urun fiyatlarini belirlediklerini soyluyorlar. Bu nedenle dusmesi cok mumkun degil gibi. Su an TL deger kazanmiyor, Amerika surecindeki olaylar nedeni ile yabanci basinda da anlatildigi gibi "Dolar kisa vadede eriyor" ama bu sirketlerin kurlarini 10TLlerden actiklarini degistirmiyor.
TL karşısında sadece dolar düşmüyor ama. Tüm para birimleri değer kaybediyor.

TL karşısında sadece dolar düşmüyor ama. Tüm para birimleri değer kaybediyor.
E bu normal zaten. Konustugumuz para birimi dolar. Butun para birimlerini etkiler, butun para birimlerinde paritesi mevcut, butun faiz piyaslarini, asya piyasalarini her seyi etkiler dolar. Biraz ekonomi kanallarini ve iceriklerini takip etmenizi oneririm. Oralardan daha detayli ve daha ogretici sekilde bilgi alabilirsiniz. En buyuk yanilginiz olur eger Dolari TL dusuruyor diye sanarsaniz.

TL, dolar karsisinda deger kazanmasi icin ulkeye Dolar girisi olmasi gerekiyor. Merkez bankasinin kasasi bosaldiktan sonra devlet hazinesini kullanmamak gerekiyor. Yabanci yatirimcilar gelmesi gerekiyor fakat su an bir cok borsada gorecebileceginiz gibi bizden hizli cikis var. "tarih tekerrürden ibarettir" denir, her bir seneyi hatirlayin, her bir senenin grafigine bakin. Bu hareketler dolarin cikisini daha da hizlandiracak ve en kotusu cikacagi en zirveyi dahada arttiracak.

Ben dolar asigi biri degilim, ben de maas aliyorum ve bana verilen para TL. dolarin artmasi benim her seyimi kotu etkiliyor. Ben dusmesini istiyorum ama devlet bunu istemiyor ve bunun icin hic bir aksiyon almiyorsa acisi bana cektirilecek demektir. Ama bu gercekleri degistirmiyor yada gercekleri ogrenmem arastirmam icin bir engel teskil etmiyor.

Misal su an Bitcoin gibi coinlerinde dolar karsisinda hizli deger kazanmasinin sebebi de bu. Dolar/Amerika genel olarak su an bir kargasa icinde ve bu toparlandigi zaman sonuclari bizim gibi bir ekonomik dayanagi veya altyapisi olmayan ulkere kotu sonuclarla donecek.

E bu normal zaten. Konustugumuz para birimi dolar. Butun para birimlerini etkiler, butun para birimlerinde paritesi mevcut, butun faiz piyaslarini, asya piyasalarini her seyi etkiler dolar. Biraz ekonomi kanallarini ve iceriklerini takip etmenizi oneririm. Oralardan daha detayli ve daha ogretici sekilde bilgi alabilirsiniz. En buyuk yanilginiz olur eger Dolari TL dusuruyor diye sanarsaniz.

TL, dolar karsisinda deger kazanmasi icin ulkeye Dolar girisi olmasi gerekiyor. Merkez bankasinin kasasi bosaldiktan sonra devlet hazinesini kullanmamak gerekiyor. Yabanci yatirimcilar gelmesi gerekiyor fakat su an bir cok borsada gorecebileceginiz gibi bizden hizli cikis var. "tarih tekerrürden ibarettir" denir, her bir seneyi hatirlayin, her bir senenin grafigine bakin. Bu hareketler dolarin cikisini daha da hizlandiracak ve en kotusu cikacagi en zirveyi dahada arttiracak.

Ben dolar asigi biri degilim, ben de maas aliyorum ve bana verilen para TL. dolarin artmasi benim her seyimi kotu etkiliyor. Ama bu gercekleri degistirmiyor yada gercekleri ogrenmem arastirmam icin bir engel teskil etmiyor.
Hocam bir daha artacağı falan kesin zaten oralara lafım yok ama tüm piyasayı etkileyip tüm para birimlerini sadece TL karşısında düşürmesi ne kadar mantıklı?

Yeni konular

Geri
Yukarı