Dolar neden düştü?

Ah benim milletim... Artık yaptırımlar işlemiyor. Eğer senin ülken üretirse her zaman kapısında yaptırım sopayla bekliyor olacaktır. Bu 1850'den sonra her zaman böyle olmuştur. Velakin artık öyle bir şey yok. Dolar düşecek paşa paşa, bir para aniden bu kadar yükselirse pata küte geri düşer. Dolar 2025 de 2 TL olur. İlk araba, bir sürü savaş uçağı, metro, daha bugün yapılan elektrikli sürücüsüz otobüs, say say bitmez. Açtığı hastaneler, galeriler, okullar, üniversiteler, sanata verdiği önem ülkeyi çok şanlı kılıyor. Maalesef ülkemizde çok yüksek bir beyin göçü sorunu var. Gençler ve büyük yere ulaşmış bir insan bir şey başardıysa eğer o adamı takip ediniz, 3 yıl sonra Batı devletlerinde şanını duyuruyor ve Türkü kendi ülkesinde değil yabancı ülkelerde temsil ediyor.... Çok ama çok üzücü.

Aslında yaptığı şeyin işe yaraması gerekirdi amaçları sıcak para alışverişiydi sıcak para alınıp geri verilemeyince de böyle oldu. Devülasyon yaptıkları için çok daha fazla para basıldı ancak bu parayı harcayak insan yoktu daha doğrusu haryacabilecek yer yoktu. Çoğu iş yeri ve kafeler durumdan dolayı kapalı olduğu için para genel olarak Online alışverişe ve marketlere akıldı ki onlardan da zaten sahiplerinden çok vergi alınmıyor aralarında "anlaşma" olduğu için. Onlar işçilerini kovmuyor karışılığında da az vergi ödüyorlar. Para dönemedi yani.

Yürümez öyle. Ülkede her şey ithal ediliyor. Tarım ülkesiyiz yunaninstan'dan buğday alıyormuşuz şaka gibi. Berat albyarak aslında bunu düzeltmeye uygun politika yaptı fakat hatası dolara dokunmamak oldu. İthalatı da düşüremeyince bitti iş.
Peki neden düşer?

Uganda merkez bankasının yaptığı adımlarla mı düşer?

Nedenlerini saydım. Merkez bankası -48 milyon dolar rezervle ancak faizden başka bir şey yapamaz.

Geri
Yukarı