Dolar kuru ve fiyatlar

Yeni ekonomi bakanı biraz düzeltir belki diyeceğim de o da 2 3 seneyi bulur. O da zor ihtimal. Dolar 30 olmadan önce düşmeye başlamayacak malesef.
Dolarda düşme beklemeyin. Doların 10-15 TL seviyelerine düştüğünü görmeyeceksiniz. Artık 20'nin altı da zor. Oralara inmesi de ekonomi için iyi değil maalesef.

Mehmet Şimşek ekonomiyi ne kadar olabilirse artık bir raya oturtmayı başarıcak.Ortodoks tutumu yüzünden yatırımcıların iştahını kabartıyor yetermi bu ülke için elbette yetmez ama bir raya oturur yokuş aşağı hem freni patlak hem tekeri patlak şekilde gidiyorken mehmet şimşek sayesinde sadece freni patlak bir şekilde gitmeye devam eder olacak olan bu.

İşin en kötü tarafıda dolar arttıkça sadece OEM'lere değil herşeye zam gelicek ekmekten sigarasına umumi wc'sinden çiğ köftesine kadar aklınıza ne geliyorsa zam gelicek dolarla alakası olmayan bile o kura göre zam yapıcak kötü tarafı bu işte fırsatçılık.

Sonuç olarak eskiden bir şeylerin sahibi olmayan yeni gençlik şimdilerde birşeylerin sahibi olamayacak.Evi arabası oyun pc'si olana ne mutlu... olmayana geçmiş olsun fiyatlar çok geçmeden biraz daha katlanıcak.

20'nin altına inse zaten rahatlarız biraz. 17 falan olsa tekrardan az buz rahat ederiz de zor ihtimal.
Öyle olur ama bu rahatlama çok kısa sürer. Kısa sürede ithal tüketim malı talebi artarak cari açığı patlatır ve yaratacağı döviz talebi ile dövize tekrar yukarı yönlü iter. Makro dengeler bozuldu, ekonomideki kırılganlık arttı maalesef. Eskisi kadar kolay değil o seviyeler.

Mehmet Şimşek ekonomiyi ne kadar olabilirse artık bir raya oturtmayı başarıcak.Ortodoks tutumu yüzünden yatırımcıların iştahını kabartıyor yetermi bu ülke için elbette yetmez ama bir raya oturur yokuş aşağı hem freni patlak hem tekeri patlak şekilde gidiyorken mehmet şimşek sayesinde sadece freni patlak bir şekilde gitmeye devam eder olacak olan bu.

İşin en kötü tarafıda dolar arttıkça sadece OEM'lere değil herşeye zam gelicek ekmekten sigarasına umumi wc'sinden çiğ köftesine kadar aklınıza ne geliyorsa zam gelicek dolarla alakası olmayan bile o kura göre zam yapıcak kötü tarafı bu işte fırsatçılık.

Sonuç olarak eskiden bir şeylerin sahibi olmayan yeni gençlik şimdilerde birşeylerin sahibi olamayacak.Evi arabası oyun pc'si olana ne mutlu... olmayana geçmiş olsun fiyatlar çok geçmeden biraz daha katlanıcak.
İzleyeceği yola bağlı. Belki önümüzdeki 2 yılda biraz düzeltir. Başka da bir umudum yok zaten artık. Yatın kalkın İstanbul depremi olmasın diye dua edin. Olursa sadece orası değil tüm Türkiye olarak çökeceğiz. Çok üzülüyorum çok.

20'nin altına inse zaten rahatlarız biraz. 17 falan olsa tekrardan az buz rahat ederiz de zor ihtimal.

Nasıl rahat edeceksin hocam Allah aşkına dolar 15'e düşünce fiyatlarda düşüş mü olacağını sanıyorsun ne zaman olmuş bana göstersene?

Ben hammediyi dışarıdan dolarla alıyorum ve o kura göre işçiliğimle malımı satıyorum. Şimdi dolar 15'e düştü hammeddeyi 3-5 aşağı alıyorum diye fiyatı düşüreceğim mi sanıyorsun?
İstesem de yapamam ki ülkece fiyatlar aşağı çekilmediği sürece hiçbir anlamı yok dolar kurunun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Ben bu dediğinizin yerel seçim öncesi olmayacağını düşünüyorum. Ekonominin tekrar istikrar kazanması için Merkez Bankasının makul bir faiz politikası uygulaması gerek. Buna adım attığınız anda Kobiler Diablo'nun cehennem çukuruna düşer, borsa doğal olarak çökmeye başlar, işsizlik artar. Böyle koşullarda hiçbir parti seçime girmek istemez.

Nasıl rahat edeceksin hocam Allah aşkına dolar 15'e düşünce fiyatlarda düşüş mü olacağını sanıyorsun ne zaman olmuş bana göstersene?

Ben hammediyi dışarıdan dolarla alıyorum ve o kura göre işçiliğimle malımı satıyorum. Şimdi dolar 15'e düştü hammeddeyi 3-5 aşağı alıyorum diye fiyatı düşüreceğim mi sanıyorsun?
İstesem de yapamam ki ülkece fiyatlar aşağı çekilmediği sürece hiçbir anlamı yok dolar kurunun.
Oradaki fiyat hareketi sektördeki rekabete bağlı. Rekabet varsa paşa paşa düşürürsünüz ama dediğim gibi rahatlama çok kısa sürer.

Bunu devlet ayarlayacak işte. O fiyatları heryerde ucuzlatacak ki etkisi olsun. Yoksa bu mantıkla dolar 2 de olsa yine ekonomi düzelmez.

Geri
Yukarı