Dolar Kurunun Yüksek Olması Uzun Vadede İyi Sonuçlar Verir

Heinz Guderian

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evet arkadaşlar benim düşüncem bu yönde. Ve çok netim bu konuda.
Öncelikle bu anlatacağım olayı Çin de uyguladı ve şimdi sonuçlarını görüyorsunuz. Dünyanın en güçlü üretim ve ekonomilerinden birine sahip.

Şimdi anlatmak istediğim olay şu; siz yurt dışından 100 dolara mal alıyorsunuz TL olarak karşılığı 300 TL diyelim. Ama kur yükseldikçe TL bazında arttığı için zarar etmeye, maliyeti karşılamamaya başlayacak. Bu genele yayıldığı zaman ithalat gözler görülür şekilde azalacak insanlar üretmeye mecbur kalacak. Üretmeye mecbur kalındığı zaman ise ihracat artacak, ithalat azalacak. Bu da zamanla kurun oturmasına sebep olacak. Bunu Çin yaptı ama kontrollü şekilde yavaş yavaş yükselttiler. Ama bizim hükumet bunu düşünüyor mu bilemem. Belki de sürekli gaz vererek insanlara, bunu amaçlıyorlar.
Benim buna inancım çok az ama böyle olmasını isterdim.
Not: Herhangi bir siyasi partiyi desteklemiyorum. Sadece düşüncemi sizlerle paylaştım.

8277.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Dolar üzerinden alınan dış borç nasıl ödenecek peki? Kendi enerjimizi üretmeden (Güneş enerjisi) ne kadar ithalat düşerse düşsün petrolü dışarıdan aldığımız sürece üretim yapmanın bir getirisi olmaz. Petrole alternatif olacak enerji kaynaklarına yönelmemiz lazım. Bu da 16 yılda olmadıysa hiç olmaz. Sorunları yaratanlar bu sorunları çözemezler. Terzi kendi söküğünü dikemez misali...

Bizimkilerde öyle bir gelecek görmüyorum, ithalat devam edecek. Dolar kurunun yüksek olması da iyi değil, yükselmeden önce de üretime başlanılabilir.

Bana hükümetin üretimi desteklediği bir tane politika gösterir misin? Tek bir tane.

16 senede ülkeyi bu hale getirenlerin halen daha bu ülkeyi kurtaracağına inanıyor musun cidden?

Ben artık ejder meyveli smoothie'mi içerek izliyorum olayları.

Son düzenleme:
Daha dolar arttı diye yerli malı bile pahalanıyorsa ben daha bir şey diyemem artık.
Dediğin mantıklı aslında çoğu kişi düşünüyor bunu ancak gerçekten çok uzun vadede olabilecek bir durumdur bu. Yani bunu dengelemek çok zor ilerde ihracat çok artarsa paranın değeri artacağından gene de ithalat cazip hale gelecek o zaman da ithalat artacak eski hale geri dönebilir. Yani düzeni sağlama oturtmamız gerekir.

Daha dolar arttı diye yerli malı bile pahalanıyorsa ben daha bir şey diyemem artık.
Dediğin mantıklı aslında çoğu kişi düşünüyor bunu ancak gerçekten çok uzun vadede olabilecek bir durumdur bu. Yani bunu dengelemek çok zor ilerde ihracat çok artarsa paranın değeri artacağından gene de ithalat cazip hale gelecek o zaman da ithalat artacak eski hale geri dönebilir. Yani düzeni sağlama oturtmamız gerekir.
Hocam yerli malının pahalanması gayet normal. Benzin, Dizel döviz ile alınıyor. Traktör, Kamyon, Fabrikalardaki makineler, zirai ilaçlar, gübre, tohum, ham maddeler ve daha sayamayacağım kadar çok şey....

Öncelikle bu anlatacağım olayı Çin de uyguladı ve şimdi sonuçlarını görüyorsunuz. Dünyanın en güçlü üretim ve ekonomilerinden birine sahip.

Şimdi anlatmak istediğim olay şu; siz yurt dışından 100 dolara mal alıyorsunuz TL olarak karşılığı 300 TL diyelim. Ama kur yükseldikçe TL bazında arttığı için zarar etmeye, maliyeti karşılamamaya başlayacak. Bu genele yayıldığı zaman ithalat gözler görülür şekilde azalacak insanlar üretmeye mecbur kalacak. Üretmeye mecbur kalındığı zaman ise ihracat artacak, ithalat azalacak. Bu da zamanla kurun oturmasına sebep olacak. Bunu Çin yaptı ama kontrollü şekilde yavaş yavaş yükselttiler. Ama bizim hükumet bunu düşünüyor mu bilemem. Belki de sürekli gaz vererek insanlara, bunu amaçlıyorlar.
Not: Herhangi bir siyasi partiyi desteklemiyorum. Sadece düşüncemi sizlerle paylaştım.

Durumu Çin ile kıyaslamak yanlış olur. Çin bunu kullanabildi çünkü üretimi çok güçlüydü. Bizim üretebildiğimiz pek bir şey yok malesef. Öyle mecbur kalındığı için de üretmeye başlamaz ülkeler. Büyük yatırımlar gerekir ki bu da bizde yok henüz malesef. Döviz yüksekken de yatırım maliyetli bir şeydir. Yatırıma yönelmez hiç bir özel teşebbüs. Ancak yaparsa devlet yapabilir o da büyük yükler altına girerek. Üzülerek söylüyorum ki o da pek mümkün değil şu an. Daha mevcutların pisliğinin temizlenmesi gerekiyor. Örneğin Telekom'un

Eki Görüntüle 329230
Evet kesinlikle haklısın! Mesela ben küçükken yürümeyi geç öğrenmişim babam öğreneyim diye kızgın demirlerin üstüne atmış beni. Elim, dizlerim ve yüzüm falan hep yanmış inanır mısın. Ama sağ olsunlar onlar sayesinde o acılar sayesinde yürümeyi öğrendim. Tek handikapı şu anda yüzümün yarısı yanık, tek elim yok ama yürümeyi öğrendim ...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı