Dolar Kurunun Yüksek Olması Uzun Vadede İyi Sonuçlar Verir

Ben şunu soruyorum bunu düşündüğümde, mevcut yönetime sorsak ki bu durumu değerlendirip milli bir şuur ile üretime yönlendirmek mi? Yoksa yine ithal edip, doların düşük olmasını mı tercih ederdiniz? Diye sorma imkanımız olsa eminim ki üretmek yerine yine tüketmeyi seçerlerdi. Çünkü zihniyet bu, bir şey beklememek lazım mevcut siyasiler ile.

Kısacası taze kan lazım, mevcut siyasetçilerle olacak iş değil bu söyledikleriniz diye düşünüyorum.

Dolar Kurunun Yüksek Olması Uzun Vadede İyi Sonuçlar Verir.

giphy.gif

;)

Şu anki ekonomik politikayla o zincir sadece atar maalesef:) Şu an kimse tarla bile ekmiyor. 5 liraya mal ettiği ürünü 2 liraya satmaktan bıktı çiftçiler. Artık tarla kiralanıyor büyük firmalara. En azından maliyet yaşamam gözü ile bakıyorlar. Bu ülkede yatlara mazot indirimi uygulanıp traktöre uygulanmadığı sürece ne yazık ki hiç bir şey değer kazanamaz. İşin başına ehil kişiler geçmediği sürece, eş dost geçtiği sürece maalesef Polonya'dan hasta sığır ithal etmeye devam ederiz.
Ekim yapmayan çiftçiyi anlıyorum ben arkadaş. Tanıdıklarımda var adam diyor ki 11 ay gelirim olmasın 1 ay para gelsin onunla idare edeyim. Aylarca uğraşayım elime 40.000 TL geçsin. Onun yerine giderim Devlet memuru olurum aylık 3.5 gelirim olur kafam rahat olur.

Ekim yapmayan çiftçiyi anlıyorum ben arkadaş. Tanıdıklarımda var adam diyor ki 11 ay gelirim olmasın 1 ay para gelsin onunla idare edeyim. Aylarca uğraşayım elime 40.000 TL geçsin. Onun yerine giderim Devlet memuru olurum aylık 3.5 gelirim olur kafam rahat olur.
Aynen tanıdıklarımdan dinledim bu konuyu. Kendi tarlaları olmasına hayvanları olmasına rağmen kafa kafaya bile karşılamıyor maliyetler. Köylünün ne işi olur dolarla diyenler de oluyor tabii. Aldığımız harcadığımız her şey dolarla temin ediliyor. Afedersiniz içtiğiniz sudan yediğiniz yemeğe kadar hepsinde doların payı var. Ne yazıktır ki en alttaki en büyük zararı görüyor bu durumlarda.

Aynen tanıdıklarımdan dinledim bu konuyu. Kendi tarlaları olmasına hayvanları olmasına rağmen kafa kafaya bile karşılamıyor maliyetler. Köylünün ne işi olur dolarla diyenler de oluyor tabi. Aldığımız harcadığımız her şey dolarla temin ediliyor. Afedersiniz içtiğiniz sudan yediğiniz yemeğe kadar hepsinde doların payı var. Ne yazıktır ki en alttaki en büyük zararı görüyor bu durumlarda.
Şu anda kendilerini parçalıyorlar yok hayvancılık yapım tarıma yönelin diye.
Ben Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Tarım yapan adamlar yurtdışından modifiye tohum alıyor almasın mı alır tabi 1 ton buğday geleceğine 3 ton geliyor ama tekrar ekemiyorsun.
Bu adama traktör lazım mazot lazım hoop onu da yurtdışından aldık.
Sonra patates ürettik. Bu patatesleri satmadan bi baktık ki Suriye'den dışarıya satılan patatesler laboratuvarlardan geri gelmiş. Biz insanımızı bununla zehirlemeyiz demişler adamlar.
Sonra da "Dolarsız" ürettiğimiz patatesi biz sattık, Suriye'nin patateslerini de ucuza alıp vatandaşa yedirdik.
Bu mantık bu yöntem ile olmaz zaten

Çin'in teknolojisi ile bizimkini bir tutman çok hoşmuş, tebrik ediyorum.
Bir tutmadım.
Ben şunu soruyorum bunu düşündüğümde, mevcut yönetime sorsak ki bu durumu değerlendirip milli bir şuur ile üretime yönlendirmek mi? Yoksa yine ithal edip, doların düşük olmasını mı tercih ederdiniz? Diye sorma imkanımız olsa eminim ki üretmek yerine yine tüketmeyi seçerlerdi. Çünkü zihniyet bu, bir şey beklememek lazım mevcut siyasiler ile.

Kısacası taze kan lazım, mevcut siyasetçilerle olacak iş değil bu söyledikleriniz diye düşünüyorum.
Evet taze kan lazım dediğiniz gibi. Bunu yapacaklar çünkü artık insanların tepki verdiğini biliyorlar. Yani şartlar hükumeti doğru adımlar atmaya zorluyor. Milli Eğitim Bakanı gibi mesela.

Bana hükümetin üretimi desteklediği bir tane politika gösterir misin? Tek bir tane.

16 senede ülkeyi bu hale getirenlerin halen daha bu ülkeyi kurtaracağına inanıyor musun cidden?

Ben artık ejder meyveli smoothie'mi içerek izliyorum olayları.
Ejder meyveli smoothie iyimiş :) ben de soğanlı içiyorum para yok :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı