Dolar ne zaman düşecek?

Cidden ülkemizdeki ekonominin daha iyi olmasını istiyorum. Herkes ister, değil mi?
Hangi ülke ne kadar sürede kalkınmış ufak bir araştırmayla bulabilirsin. Yani bu ülke kalkınacak ama ben o zaman hayatta olur muyum bilmem...

Paranın birim değeri tamamen ülkedeki alım gücünü yansıtmaz. Örneğin 1 Türk lirası 9 küsür Japon Yeni'ne karşılık gelmektedir. Bu bizim paramızın birim olarak Japon yeninden değerli olduğunu gösterse de bizim ekonomimizin, refahımızın, alım gücümüzün Japonya'dan üstün olduğunu göstermez.
Japonya'da aylık ortalama gelirin 180.000 Yen olduğunu ele alırsak 1500 küsür dolara denk gelmektedir. Bizim ülkemizde 2022 asgari ücretini ele alalım, 4250 Tl anlık olarak 330 küsür dolara denk gelmektedir. Yani paramız birim olarak Japon Yeninden değerli lakin asgari maaş açısından kıyaslamalar gösteriyor ki durum birim kıyaslamadan çok daha farklı.

Burada örnek verdiğin ülkelerden Rusya ve Çin zaten gelişmekte olan ülkeler. Ülkelerinde üstün refah mevcut değil. Norveç ve İsveç gibi ülkelerde ise gelişmiş ülke refahını göreceksin. Norveç için ortalama maaş 30.00 kron, İsveç için asgari ücret 18.000 kron olarak paylaşılmış. Gelişmekte olan ülkeler gibi aylık 300-450 dolar arasında bir gelir söz konusu değil. Alım gücü kıyaslamasında sadece paranın birim değerini ele alırsan çok yanlış sonuçlara çıkarsın.

Peki kıyaslamada etken olan nedir?
Aylık asgari ücret kaç dolara denk geliyor, ülkenin yüzde kaçı asgari ücret ile çalışıyor, ülkeye giren hammaddeler dolara ne kadar bağımlı, ülkeye dolar ile giren teknolojik aletlerin / araçların yerine ülkenin kendi kaynakları ile üretilen ikameleri var mı, günlük ihtiyaçları ülke kendi kaynakları ile ne kadar karşılayabiliyor...

Bu tür parametrelerin hepsini ele almak zorundasın.
Peki sizce alım gücünün artması için ne yapmamız gerekir?

Malum kişi var yani yönetim kötü.
Neden ekonomik konularda sürekli o kişiden bahsediyorsunuz peki? Ülkede ekonomistler yok mu? Neden sadece tek bir kişi üzerinden konuşuyoruz bunları? AKP'li değilim ama sonuçta o birşeyler yaptı ve dolar düştü yani? Doların dahada düşmesini bekliyorum, ümidim var biraz?

Peki sizce alım gücünün artması için ne yapmamız gerekir?
Diğer mesajınızda sormuşsunuz, doların oynaması hiç mi önemli değil diye, gayet önemli. Seneye 400 dolar ile başlayan asgari ücret sene sonuna 250 dolar ile giriyorsa 150 dolar fakirleşiyoruz demektir. Ocak ayında 1 maaş ile aldığın ithal ürünü aralık ayında alamıyorsun demektir lakin doların 2-3-5 liraya düşmesi çok daha makro ele alınması gereken bir konu.

Kısa vadede ülkemizin asgari ücret ortalaması 350-400 dolar civarında olduğu için seneye böyle başlayan asgari ücreti sene sonuna kadar bu civarda tutmalıyız. Vergiler de biraz daha düşürülürse kısa vadede alım gücü artmış olur.

Uzun vadede gelişmiş ülkeler ne yapıyorsa onu yapmalıyız. Teknoloji üretip, teknoloji satmalı; İthal ürünleri yerli olarak ikame edebilmeli; İkame olarak başladığımız yerli ürünleri ilerleyen zamanlarda ihraç etmeli; Katma değeri yüksek ürünler üretmeli; Piyasaya güven veren eğitim, hukuk reformlarının yapıldığı bir ülke olmalıyız.

Uzun vadede yapılması gereken şeylerin gerçekleşeceğine asla inanmıyorum. Onlar bizim için bir hayalden ibaret diye düşünüyorum. Bizim ülkemizde 400 dolar ile başlayan asgari ücret seneyi ortalama 350-400 dolar ile kapatırsa, vergiler de bir - iki tık daha düşürürlerse elde edebileceğimiz maksimum refahı elde ederiz diye düşünüyorum. Bu ülkenin maksimum alım gücü budur, "bence".

Dolar çok zor 3 TL olur. 7 TL'ye düşmesi bile zor.
Neden ekonomik konularda sürekli o kişiden bahsediyorsunuz peki? Ülkede ekonomistler yok mu? Neden sadece tek bir kişi üzerinden konuşuyoruz bunları? AKP'li değilim ama sonuçta o bir şeyler yaptı ve dolar düştü yani?
Ülkenin başında o var. Ayrıca başkanlık sistemi yüzünden bütün yetkiler malum kişide.
Ekonomistler var ama onlar bir şey yapamaz. Kararları malum şahıs verebilir sadece. Ekonomistler sadece tavsiye verebilir.
Ayrıca şu an kur kısa ya da orta vadede bir düşüş yaşıyor. Bahara kalmaz tekrardan yükselmeye başlar.
Yatırım tavsiyesi değildir.

Diğer mesajınızda sormuşsunuz, doların oynaması hiç mi önemli değil diye, gayet önemli. Seneye 400 dolar ile başlayan asgari ücret sene sonuna 250 dolar ile giriyorsa 150 dolar fakirleşiyoruz demektir. Ocak ayında 1 maaş ile aldığın ithal ürünü aralık ayında alamıyorsun demektir lakin doların 2-3-5 liraya düşmesi çok daha makro ele alınması gereken bir konu.

Kısa vadede ülkemizin asgari ücret ortalaması 350-400 dolar civarında olduğu için seneye böyle başlayan asgari ücreti sene sonuna kadar bu civarda tutmalıyız. Vergiler de biraz daha düşürülürse kısa vadede alım gücü artmış olur.

Uzun vadede gelişmiş ülkeler ne yapıyorsa onu yapmalıyız. Teknoloji üretip, teknoloji satmalı; İthal ürünleri yerli olarak ikame edebilmeli; İkame olarak başladığımız yerli ürünleri ilerleyen zamanlarda ihraç etmeli; Katma değeri yüksek ürünler üretmeli; Piyasaya güven veren eğitim, hukuk reformlarının yapıldığı bir ülke olmalıyız.

Uzun vadede yapılması gereken şeylerin gerçekleşeceğine asla inanmıyorum. Onlar bizim için bir hayalden ibaret diye düşünüyorum. Bizim ülkemizde 400 dolar ile başlayan asgari ücret seneyi ortalama 350-400 dolar ile kapatırsa, vergiler de bir - iki tık daha düşürürlerse elde edebileceğimiz maksimum refahı elde ederiz diye düşünüyorum. Bu ülkenin maksimum alım gücü budur, "bence".
Ülkemizde ASELSAN var. Kendi teknolojilerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. İnsanlar salak değil yani... Elbette bu ülkede Üniversite mezunu süper zeki insanlar, türk bilim insanları vardır?

Yeni konular

Geri
Yukarı