Dolar ne zaman düşecek ya da düşecek mi?

Belki onlar sayesinde üretim şahlanır :)
Üretim şahlansın. Peki o üretilen ürünleri kim alabilecek para olmadan? :)
Dostum öncelikle saygımı hiç bozmayacağım. Doların birazcık daha artacağını düşünüyorum. Fakat dolar her şeyi belirlemiyor bir ülkenin refah seviyeside önemli, ve bu ülkemizde çok düşük. 3 kişilik bir aile düşün anne, baba ve 1 çocuk. Çocuk artık belirli bir yaşa gelmiş ve ailesinden bir şeyler istiyor mesela bir bilgisayar. Bu çocuk bilgisayarını 3-4 yılda alıyorsa bu çok yüksek bir zaman. Ya da temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra cebinde kalan para emin olun asgari ücretle kalan para çok zor ve bu çok üzücü.
Dolar ve diğer döviz birimleri her şeyi belirler. Refah seviyeni para biriminin değerli olması belirliyor çünkü. Doğrudan ilişkisi var. Verdiğin örnekte bir ailenin çocuğuna bilgisayar alamama sebebi TL'nin değersiz oluşu ve doların yüksek olmasından kaynaklı. Biz PC üreten bir ülke değiliz. İthal ürünler üzerinden geçimimizi sağlıyoruz. İthalat yaptığın sürece başka döviz birimlerine her zaman bağlısın ve mahkumsun demektir. Refah sağlayabilmek için kimseye muhtaç olmadan üretim yapabilmen ve kendine yetebilmen gerekir.

Son düzenleme:
Dostum, bence bu durumdan halk kolay kolay faydalanamayacak, maalesef. Ayrıca iktidar değiştikten sonra dolar nasıl düşecek, bir türlü aklıma almıyor. Yanlış anlamayın, şimdiki hükümeti hiçbir şekilde ne seviyorum ne de destekliyorum. Ancak bundan sonrasını da merak ediyorum...
Sadece hükümetin verdiği olumlu hava bile piyasalara yansıyacak, doları az da olsa düşürecektir. Evet Türk lirasının değer kazanması için üretim şart, ancak bir para biriminin değerini sadece üretim de etkilemiyor.

Sadece hükümetin verdiği olumlu hava bile piyasalara yansıyacak, doları az da olsa düşürecektir. Evet Türk lirasının değer kazanması için üretim şart, ancak bir para biriminin değerini sadece üretim de etkilemiyor.
Hocam, yeni ve ilerici bir hükümetin olması kesinlikle çok iyi bir şey. Ancak eski, daha doğrusu şu anki, hükümetin ilişkileri bozulursa doğal olarak ülkemize kötü yönde yansımaz mı?
Diyelim ki ülkede dünya çapında çok bilinen bir sanayi şirketi var. Bu şirket AB ve ABD ile çok iyi ilişkilere sahip. Tabi bu şirket, ülkenin o dönemdeki hükümetiyle çok iyi bir ilişkiye sahip. Hükümet değişikliği olduğunda bir şekilde bu şirket bazı değişikliklerden etkilenecek. Bu etkilenmeler sonucu da iş yapılan ülkelerin bize karşı olan tutumu kötü olmaz mı? Sakın yanlış anlamayın hocam, hiçbir şekilde şu anki hükümeti savunmuyorum. Dediğim gibi, her türlü düşünmek gerekiyor.

Dolar düşmeyecek. Fakat 10 lira filan da olmayacak. Belki 9 olur. Büyük yenilikler, olağan dışı gelişmeler olursa düşebilir. 2015'de 2,70 liraydı. Sadece 3 yılda 3 lira arttı, 5 yılda ise 6 lira arttı. Ama son 1 yıldır hep 8 civarlarında dolanıyor. 10 lira filan olmaz. Benim 20 dolarım vardı 2016'da. 3 yıldır bulamıyorum, vicdan azabı çekiyorum...

Hocam, yeni ve ilerici bir hükümetin olması kesinlikle çok iyi bir şey. Ancak eski, daha doğrusu şu anki, hükümetin ilişkileri bozulursa doğal olarak ülkemize kötü yönde yansımaz mı?
Diyelim ki ülkede dünya çapında çok bilinen bir sanayi şirketi var. Bu şirket AB ve ABD ile çok iyi ilişkilere sahip. Tabi bu şirket, ülkenin o dönemdeki hükümetiyle çok iyi bir ilişkiye sahip. Hükümet değişikliği olduğunda bir şekilde bu şirket bazı değişikliklerden etkilenecek. Bu etkilenmeler sonucu da iş yapılan ülkelerin bize karşı olan tutumu kötü olmaz mı? Sakın yanlış anlamayın hocam, hiçbir şekilde şu anki hükümeti savunmuyorum. Dediğim gibi, her türlü düşünmek gerekiyor.
Elbette ki şu anki yönetimin gitmesi ve yerine daha düzgün bir yönetimin gelmesi ülkedeki pek çok şeyi olumlu-olumsuz etkiler. Ancak gerçekten de düzgün bir hükümet gelirse olumsuz etkiler minimum düzeyde olur diye düşünüyorum. Mesela ismi lazım değil Cengiz yeni hükümetten çok rahatsız olacak, bakalım bu ülkeyi nasıl etkileyecek?
Tabii bu konuları, bu konuların uzmanlarına danışmak lazım. Ben sadece kendi fikirlerimi söylüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı