Dolar neden artıyor ve nereye kadar artmaya devam edecek?

Dolar artmıyor, aksine özellikle pandemide karşılıksız basılarak piyasaya sürülmesi ile dünyada değer kaybediyor. Ancak Türk lirası çeşitli iş bilmez politikalar ile o kadar hızlı eriyor ki değer kaybeden dolar bile Türk lirasına karşı sanki artıyor gibi hissediliyor. Benim şahsi fikrim Türkiye acı reçete uygulamaya başlasa bile ancak kuru sabit tutabilir, Türk lirasının değer kazanmasını istiyorsak köklü reformlar ile bile 10 yıl içinde zor görünüyor.

Aslında bu dolar'ın 18 liraya bir anda fırladığı dönemde arka kapıdan dolar satmak yerine rusya'nın ukrayna savaşında borsada gösterdiği faiz tutumu gösterilse idi kur ufak bir artış ile yoluna devam ederdi. Ne yazık ki dolar'ı yanlış yöntem ile baskılamaya çalıştılar ve şimdi önünü alamıyorlar, bu saatten sonra da müdahale için çok geç.

Son düzenleme:
İthalat>ihracat, yanlış ekonomik tercihler, liyakat ve global güven endeksi.

Bir de avrupalılaşmak yerine araplaşmayı tercih etti millet " yıllarca ".
kesinlikle katılıyorum

Altı sıfır attık ikisi geri geldi

Dolar artmıyor, aksine özellikle pandemide karşılıksız basılarak piyasaya sürülmesi ile dünyada değer kaybediyor. Ancak Türk lirası çeşitli iş bilmez politikalar ile o kadar hızlı eriyor ki değer kaybeden dolar bile Türk lirasına karşı sanki artıyor gibi hissediliyor. Benim şahsi fikrim Türkiye acı reçete uygulamaya başlasa bile ancak kuru sabit tutabilir, Türk lirasının değer kazanmasını istiyorsak köklü reformlar ile bile 10 yıl içinde zor görünüyor.

Çok güzel girizgah yapmışsın, biraz ekleme yapayım, dolar Nixon'dan beri karşılıksızdır - hatta cüzdanınızda, bankanızdaki dijital haliyle olan tüm paralar "FIAT"dır. İTİBARİ PARA. Sonsuz bir şekilde basılabilir ve değerini karşılayacak sabit bir anlama sahip olamaz, dolaşımdaki kullanımı ile kendini var etmeye çalışır.

Ülkenin üretim yapan sistemlerini harcayıp, mantıksız matematikle yollar yaptırıp ipotek ettirip 49 yıllığına demek, 49 yıl boyunca yapan firmaya borçlusunuz demektir.

Üretimi "katma değerli" gibi kelimelerle süslemece yerine, net üretim yapıp satmak gerekir. Dijital ürünler bu konuda çekici gelse de... aç iken maymundan daha ileri düşünebilen bir insan topluluğu mümkün değildir.

Dışarı iş yapıp ülkeye para girişi sağlıyorsanız %200 faydalısınız, %100 kendinize ve ülkenize faydalısınız demek.
Dışarı, dışarıdan aldığınız hizmet ve/veya ham madde/işlenmiş madde ile para girişi sağlıyorsanız %25 faydalısınız. %75 zararlı demek.
Dışarı, dışarıdan aldığınızı düzenleyip geri satıp para girişi sağlıyorsanız, %5 faydalısınız. %95 zararlı demek.

Faydalısınız yüzdelerini eklemem gerekiyordu, çünkü NPL ve psikolojik kontrolle yetişen bir neslin bunları anlama kapasitesinin olmadığına çok tanık oldum, olmaktayım, gelişsinler ki olmak istemiyorum.

Geri
Yukarı