Dolar neden düşüyor?

"Boşsa dolar, dolarsa taşar" dedik, dinlemediniz (!)

Sebebini ben de bilmiyorum ama piyasanın bu kadar dalgalı olması bize yansıyacak gibi duruyor.

Dolar daha da düşecek elinizde varsa satın derim piyasaya güven geldi ben zarar ederek sattım.
Zararın neresinden kar edersek iyidir mantığında bakalım göreceğiz. YTD.

Bilen arkadaşlar söylerse sevinirim, düzgün ekonomilerde, böyle ani düşüşler oluyor mu? Müdahale ile dolar düşürmek akıl işi mi? Siyaset uğruna bir şeyleri mi yitirdik, yine?
Geçenlerde de elimizdeki doları sattıktan sonra düşmüştü. Sonra da 18 seviyelerine çıktı. Şu anda da 14.8 TL. Eğer yine aynı şeyi yaptıysak çok fena artabilir.

"Boşsa dolar, dolarsa taşar" dedik, dinlemediniz (!)

Sebebini ben de bilmiyorum ama piyasanın bu kadar dalgalı olması bize yansıyacak gibi duruyor.
Zaten bize yansıyor. Bu işlemleri yaparken, bankaların verdiği faiz yetmediğinde devlet onu kur seviyesine tamamlayacakmış. Tamamlayacağı kısım da bizim vergilerimizle tamamlanacak, kendi cebinden vermeyecek. Gene halkını silkeliyor ama maalesef araştırmayan, cahil bir kitlesi var ve bu şekilde devam edecek taa ki gittikleri güne kadar.

Dostum sen bilgili konuştuğunu ve yorumladığını mı düşünüyorsun? Paran TL faizinde olsa ne olacak? Ürünlerin hepsi dolar / euro ile geliyor. Bunların fiyatlarının düşeceğini mi düşünüyorsun? Erdoğan 1 ay kadar önce gereksiz artış yapan satıcı marketlere yaptırım uygulanacak dedi, üstüne çıktı BİM CEO'su açıklama yaptı bizlik bir durum yok, nasıl alıyorsak öyle satıyoruz, serbest piyasayla alakası yok diye karşı açıklama yaptı. Nerede bu yaptırım? Ülke bugüne kadar dolara boyun eğmişken, eğer bu TL değer kaybında faizden yeterince kazanamazsan kalanını dolarmış gibi kazandırmak için devlet verecek diyor. Yani gene senin ödediğin vergileri sana verecek. Bu kadar kıt olmamalısınız. Faiz düne kadar haramdı, dinimizce en büyük günahtı şimdi ne oldu? Faize yatırın diyor üstüne faizi artırıyor ve faiz yeterli gelmezse devlet bankası tamamlayacak diyor. Her şeyi dümdüz okumayın, içeriğini öğrenip ondan sonra muhalefet olun ya da hiç konuşup kendi cahilliğinle insanlara, bilgisizce konuşmayın tabirinde bulunmayın. Araştırmanın en kolay olduğu dönemdeyiz.
Ben zaten düşme nedenini açıkladım. Yoksa dediklerine ben de katılıyorum. Sonuçta o aradaki farkı karşılamak için senin benim cebimdeki para kullanılacak. Benim demek istediğim o olmuştur, bu olmuştur da düşmüştür demek yerine asıl düşüş sebebini açıklamaktı.

Faiz haramdır arttırmayız diyordu örtülü olarak arttırdılar. Dün ne diyorlardı bugün ne yapıyorlar. Ayrıca enflasyon halka yansıyan %50 idi. Diyorlar ki TL hesabını tut dolar alma biz sana dolar almış gibi faizini vereceğiz. Yani ülkenin bunu karşılayacak para gücü varsa para basmazlar ama yoksa TL basmak zorunda kalacaklar ve çok büyük enflasyon rakamları karşımıza çıkacak. Benim anladığım bu.

O değil de muhtemelen yükselen kurun farkını ödemek için para basacaklar bu da kuru daha da yükseltecek, yine kısır döngüye girecekler.

Bakkal hesabı ile ekonomi yönetilmiyor işte...

Zaten bize yansıyor. Bu işlemleri yaparken, bankaların verdiği faiz yetmediğinde devlet onu kur seviyesine tamamlayacakmış. Tamamlayacağı kısım da bizim vergilerimizle tamamlanacak, kendi cebinden vermeyecek. Gene halkını silkeliyor ama maalesef araştırmayan, cahil bir kitlesi var ve bu şekilde devam edecek taa ki gittikleri güne kadar.
Zaten Ak parti ve tayfasının yapmaya çalıştığı da o değil mi? Araştırmayan, sorgulamayan, koyundan farksız nesiller yetiştirmeye çalışıyor. Üniversite mezunu bile olsa sorgulamayan, araştırmayan, olaylardan bir haber olan çok insan var. Umarım bir an önce kurtuluruz bu kan emicilerden.

Yeni konular

Geri
Yukarı