Dolar ve diğer para birimlerinin ani artışı nedendir?

Türkiye her fırsatta serbest piyasaya bana güvenmeyin demek için her usulsüzlüğü, yanlışı yaptı. Yerli ve yabancı kaynaklı her para sahibi bu trenden inmek istiyor. Gündem yapan krizler ise trenlerin durduğu yolcu durakları. Her durakta birileri iniyor bu trenden. En son borsayı kapatmışlardı dolar fırlamasın diye. Baktılar yolcular ilk durakta inmeye başladı. Durakta durmadı yolcular inmesin diye. Bu trendekileri daha da tedirgin etti. Trenden en geç inecek olanlar da daha önceki durakta inmek istiyorlar.
Güven vermezsen kaçar herkes. Ben zengin birisi olsam (yerli ya da yabancı olmak farketmez) dertsiz başımı niye derde sokayım, durduk yere sıkıntıya gireyim.

Şu anda günlerden 22 Nisan perşembe ve saat 12.20 civarı. An itibari ile dolar ve diğer önemli para birimlerinin fiyatı.

Dolar: 8.30

Euro: 9.98

Frank: 9.06

Sterlin: 11.53

Kuveyt dinarı: 27.57

Doların 8.06'dan 8.30'a çıkma sebebini bilmiyorum bilenler lütfen beni bilgilendirsin. Konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Dolar artmaya devam eder mi?
Para birimlerindeki anlık yükselip anlık inmelerin nedeni bazı büyük sermayeli kişi yada kurumları borsaya bir anda çok yüksek bir miktar para sürüp yada para çekmesinden oluyor.

Eklemeyi unutmuşum. (Dün itibariyle eski) Ticaret Bakanı ve eşi, kendi şirketlerinden bakanlığa milyonlarca TL’lik satış yapıyor. Böyle bir ülkeye, böyle bir ekonomiye, hangi yabancı yatırımcı neden gelsin?

F35 olayı ve sözde ermeni soykırımı tasarılarının kabul edilme ihtimalleri, piyasada ileride ABD ile farklı ve daha büyük sorunlar yaşayacağımızın ayak sesleri olarak algılanıyor sanırım.

Çünkü Türk lirası değer kaybediyor. Bir şey üretmeyip dışa bağımlı olursak elbette böyle dolar ve diğer para birimlerinin artması çok normal bir durum.

Ülkemizde ne yazık ki üretim yok ve her sene ülkenin yıllık ihracat geliri düşüyor. 2013'de 900 milyar dolar ihracat yaparken bu sene 700 milyar dolar. Savaştan başka çare yok diye düşünüyorum artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı