Dolar Yükseldi

Aynen öyle olacak. En son ülkede durmak istemeyenlere bilet verileceğini söylüyorlardı. Eğer gerçekse en önden gitmek için başvurabilirim. Hatta bilet parasını da ben veririm yeter ki vize işlerini falan halletsinler.
Akademik, spor, faaliyet vb. gibi şeylere bakıyorlar. Diyarbakır'dan 3 kişi Harvard'a tam burslu olarak gitti. İşte, birde beyin göçü var. Hemen gidecek olanı almazlar diye düşünüyorum.

@Silinen üye

Ciddi boyutta bir dövizi ülkeye akıtmak zorundalar. Ellerinde böyle bir imkan yok. Döviz bu seviyedeyken turizmden elde edilen gerlide düşüyor haliyle. Çünkü her şeyin turizm olmadığı bir durumdayız. Ülkenin özgürlük ve hukuk anlamında da ciddi eksiklikleri mevcut. Bu bakan kadrosuyla da yabancı yatırımcıları buraya "gel" diyerek çekemezsiniz.
Bence 128 milyar doları verirlerse ülkeye yeterli olacaktır. Hiç yoktan 1-2TL oynama olabilir.
Akademik, spor, faaliyet vb. gibi şeylere bakıyorlar. Diyarbakır'dan 3 kişi Harvard'a tam burslu olarak gitti. İşte, birde beyin göçü var. Hemen gidecek olanı almazlar diye düşünüyorum.
Büyük ihtimal beyin göçü yapan kişilerden birisi de ben olacağım ondan dolayı dedim.

papua.PNG

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Ecmel

O harcanan dövizi artık unutun zaten. Yıllar sonra araştırma komisyonları kurulursa belki araştırılıp izi sürülür ancak şu noktadan sonra boşa konuşmuş oluruz.
O konuda da haklısın dostum. Adamlar kendilerine zarar gelecek her şeyi reddediyor zaten. Sözle demokrasi var ama adamlar her şeye tek başlarına karar veriyor.

@Silinen üye

Ciddi boyutta bir dövizi ülkeye akıtmak zorundalar. Ellerinde böyle bir imkan yok. Döviz bu seviyedeyken turizmden elde edilen gerlide düşüyor haliyle. Çünkü her şeyin turizm olmadığı bir durumdayız. Ülkenin özgürlük ve hukuk anlamında da ciddi eksiklikleri mevcut. Bu bakan kadrosuyla da yabancı yatırımcıları buraya "gel" diyerek çekemezsiniz.
Elbette ki turizmde olanlar, akdenizdeki yetkinliğimiz ve S-400 konusu çok büyük bir rol oynuyor kurlar konusunda ama belki Amerika ile anlaşılarak bir kredi alma işi gündeme gelebilir. Dolayısı ile ne kadar düşük bir ihtimal olsa bile kurların hala düşebileceğine dair bir umudum var. Ama eğer kalıcı bir düşüş istiyorsak yapmamız gereken çok şey var. Çiftçiyi ve üreticiyi desteklemekten başlamamız ve ardından en büyük yatırımları eğitim, teknoloji ve bilime adamalıyız. Yoksa daima ham maddesini dışarıya ucuza satan, işlenmişini ise belki de 5 ( Rakamı sallıyorum belli bir ürün üzerine konuşmuyoruz diye. ) kat daha fazla para ödeyerek alan bir ülke olmaya devam edeceğiz. Tabi tek üretimle bitmiyor aynı zamanda da hukuk, ekonomi ve uluslararası ilişkiler yönlerinde de aktif bir şekilde diğer uluslarla işbirliğinde bulunmalıyız.

Geri
Yukarı