Dolar ve Euro neden yükseldi?

Evet. Dünyanın COVID-19 gibi bir derdi yok. Elbette kendi ülkelerinin derdi de yok. Tek dertleri Türkiye ekono misini batırmak ve Türkiye'yi yok etmek. Her zaman bizi düşünüp kıskanıyorlar zaten.

Böyle düşünmeyebilirsin ama olan olay aslında bu. Bizi kıskanıyorlar demedim kendi kafandaki karşıt görüşlü kişi de değilim ama açık açık yükselmemizi istemiyorlar. Tarihe de bakarsan koca Avrupa'nın yegane derdi bizi yok etmek, dünya savaşlarında bile topraklarımızı böldüler. Evet, covid denilen virüs ekonomi konusunda herkesi kötü etkiledi ama neden dolar hala yüksek? Ölüm onlarda çok ama dolar yükselmeye devam ediyor. Ben en başta da dedim bizim hatamız, aslında en büyük pay burada. Bu vergiler, zamlar, saçma sapan ÖTV denilen illet 2.el piyasası falan derken hata bizde de var. Tek dertleri bu olmasa da emin ol dertlerinden biri de bu yıllardır.

Bilinçsiz yapılan özelleştirmeler ve gereksiz yatırımlar...

Sorma, gelmişiz 2020 yılında Ford denilen markanın fiat denilen markanın arabalarını biz yapıyoruz, bir de çok iyi bir şey miş gibi lanse ediliyor. Kendi arabamızı yapabilirdik, kendi telefonumuzu, ekran kartımızı ama "bina da para var moruq ehe ehe."
"İnşaat moruq ehe ehe."

Son düzenleyen: Moderatör:
1980 yılından beri yürütülen 1dolar=1TL güçlü Türk lirası politikası, işadamlarının paralarını dolara çevirip yurt dışına çıkarmaları, bazılarının kredi çekip o parayala dolar alması vs. ihracat her geçen gün artsada geçmiş kayıplar var. Bu konuyu konuşurken sadece ekonomi ile konuşmamamız lazım. Siyaset tarih coğrafya hepsi üzerinden konuşup analiz yapmalıyız. Siyasi nedenleride var elbette.

Yeni konular

Geri
Yukarı