Dolgu sonrası dişte sızlama

156318

Kilopat
Makaleler
5
Sağ ve sol dişlerime dolgu yapıldı 6 ay önce, sağ dolgumda sorun yok rahatlıkla çiğneyebiliyorum, fakat sol dolgumla çiğneyemiyorum dişim sızlıyor. Hep sağ dişimle çiğnemek zorunda kalıyorum bu durum hayat kalitemi ciddi anlamda düşürüyor. Aranızda diş hekimi arkadaşlar varsa olası neler olabilir? Bu arada dolgular arka en arka dişlerimde.

Diş hekimi değilim ama sızı olmaması lazım. Genelde, sinirleri almadan dişi kurtarmaya çalışıyorlar. Sizin durumunuzda yanlış bir karar olmuş olabilir. Dolguyu yapan doktor ile görüşmeniz en iyisi olur. Mutlaka bir planı vardır ve işlemediğini görünce diğer doktorlara göre daha iyi müdahale edebilir.

Son düzenleme:
Diş hekimi değilim ama başıma geldi. Geçen yıl Şubat aylarında diş ağrım sızım başladı sadece bir şey yerken de değil durduğum yerde hissettiriyordu. Doktora gittim devlet hastanesiydi ilk baş bana kanal tedavisi dedi sonra dişe baktı yok ya kanal tedavisi gerekmez deyip çürük temizledi, dolguyu bastı geçti. Ancak dişim bazen soğuk şeyler tükettiğimde sızlıyordu, ihmalsizlik ettim aldırış etmedim keşke etseydim. 5 ay sonra Temmuz ayında bir diş ağrısı çektim ben hayatımda öyle bir acı sancı çekmedim abi. Kafamı duvarlara vuracaktım hastaneye gittim. Doktor daha önce ne yapıldığını sordu, anlattım.

Bu dişe müdahale edilmesi gerekiyormuş neden yapmamış bu adam dedi hayret etti. Ama olay burada bitmedi 2 seans sürdü. İlk seans beni rahatlatmadı ve çok daha feci ağrılar çektim. Soğuk teması edince azaltıyordu ağrımı ama teması kesmemle anında 2 saniye içinde başlıyordu. 23 yaşında insanım vallaha ağlattı beni ya öyle bir şey olamaz Allah kimseye vermesin. 1.5 hafta imanım gevredi nasıl dayandım bilmiyorum. Uzun uzun yazdım konuyla pek alakası yok ama ihmal etme diye söylüyorum. Hocam aman deyim, belki size de yanlış müdahale edilmiş olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sağ ve sol dişlerime dolgu yapıldı 6 ay önce, sağ dolgumda sorun yok rahatlıkla çiğneyebiliyorum, fakat sol dolgumla çiğneyemiyorum dişim sızlıyor. Hep sağ dişimle çiğnemek zorunda kalıyorum bu durum hayat kalitemi ciddi anlamda düşürüyor. Aranızda diş hekimi arkadaşlar varsa olası neler olabilir? Bu arada dolgular arka en arka dişlerimde.
Bir sorun vardır. Bende yaptırdım. Allah'a şükür doktorum iyiydi. Özel hastahaneye gittim. Şuan hiçbir sorunum yok. Git bir kontrol ettir.

Diş hekimi değilim ama sızı olmaması lazım. Genelde, sinirleri almadan dişi kurtarmaya çalışıyorlar. Sizin durumunuzda yanlış bir karar olmuş olabilir. Dolguyu yapan doktor ile görüşmeniz en iyisi olur. Mutlaka bir planı vardır ve işlemediğini görünce diğer doktorlara göre daha iyi müdehale edebilir.
Bir diş hekimliği öğrencisi yakınıma sordum o mikro sızıntı olabilir dedi. Kanal tedavisi gerekebilirmiş bende paniğe kapıldım sizin de anlattığımız gibi diş ağrısı hiç bir şeye benzemiyor. Benim dişim en azından sadece çiğnerken sızlıyor. Bunada şükür etmek lazım. Siz böyle anlatınca korktum açıkçası😞
Bir sorun vardır. Bende yaptırdım. Allah'a şükür doktorum iyiydi. Özel hastahaneye gittim. Şuan hiçbir sorunum yok. Git bir kontrol ettir.
Pişman oldum keşke özele gitseydim diye. Kadın aceleyle yaptı sanki yangından mal kaçırıyor.

Bir diş hekimliği öğrencisi yakınıma sordum o mikro sızıntı olabilir dedi. Kanal tedavisi gerekebilirmiş bende paniğe kapıldım sizin de anlattığımız gibi diş ağrısı hiç bir şeye benzemiyor. Benim dişim en azından sadece çiğnerken sızlıyor. Bunada şükür etmek lazım. Siz böyle anlatınca korktum açıkçası😞

Pişman oldum keşke özele gitseydim diye. Kadın aceleyle yaptı sanki yangından mal kaçırıyor.

Kanal tedavisi çokta endişe etmeniz gereken bir durum değil hocam özelde diğer dişim için oldum gayette eli hafif nazik bir doktordu. İğneyi attıktan sonra hiçbirşey hissetmessin. Hissetsen bile tekrar çakıyor iğneyi. Yalnız tek sorun o matkap gibi dişi oyduğu ve küçük iğne gibi birşeyle törpülediği aletlerde çenene kadar gittiğini hissediyosun o biraz kötü geliyor :D

@156318 Korkulacak bir durum yok. Korkutmak amacıyla da yazmadım zaten. Benim de başıma geldi bir benzeri. Doktorum 1 hafta gibi bir süre vermişti. Dişim ayar tutmayınca da kanal tedavisi olmuştum. Düşünmek insana daha çok acı veriyor. O günden beri diş tedavilerini kafaya takmam. Çok rahat geçmez ama 1-2 saatliğine o hafif çileyi çekerim gerektiğinde. Siz de uzatmayın bu olayı, daha zor olmasın sonrasında. Belki de önemli bir şey yoktur. Kontrol ettirin öncelikle.

Bu arada; doktor ve hastaneye göre de ortam değişiyor. Kahkaha atmaktan diş yaptıramadığım zamanlar da oldu. :D Dişe birkaç tane çubuk gibi şey saplamışlar, ağzım kapanmıyor ama o halimle gülme krizine giriyorum. Garip bir ortam oluşuyor bir anda. :D Kimi yerlerde de kasvet hakim oluyor. Muayene olurken anlıyorsunuz zaten ortamı. Rahat hissedeceğiniz bir yerde işlem yaptırabilirsiniz. Şart değil ama insanın içini rahatlatıyor. :)

Son düzenleme:
Benim kanallarım çok dar olduğu için kanal tedavisi yaptıramıyorum bile.
Yıllardır iki tarafla da zor ısırıyorum.
Şansınız varken kurtarın dişinizi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı