Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlaması Ayarını Açma

Makaleler
44
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
An itibariyle Insider 20H2, 20150 yapı numarasında son kullanıcılar için ayar menüsüne erişimini açtılar. Windows 10 sürüm 2004 (20H1) kullanıcılarına Windows Update üzerinden gelecek güncelleme ile bu menü erişilebilir olacak. Güncelleme geldiğinde menüye erişmek için sırasıyla; "Ayarlar > Sistem > Monitör > Grafik Ayarları > Varsayılan Grafik Ayarlarını Değiştir" yolunu izleyerek "Donanım hızlandırmalı GPU zamanlanması" ayarını değiştirebilirsiniz.

1593104740168.png

1593105130401.png

1593104896526.png

1593104942182.png

1593105080970.png

(Test edilen sistemin, ekran kartı ve kurulu sürücü: GTX 1050 Ti - NVIDIA DCH 451.48)

Performans farkı yaratıyor mu?
Bindelik ve on bindelik zamandaki kare zamanlarının (framerate) arttığı ve FPS'in daha stabil olduğuna değiniliyor. Yani dalgalanmaların azaldığına yönelik iyileştirmeler mevcut. Ama örneğin Windows Central'in Valve Index VR ile geliştirici seçenekleri açık yaptıkları testte ise VR gecikmesinde bir fark olmadığını belirtmişler. Yani daha tam anlamıyla teknolojinin oturması için ise daha birkaç yıl var önümüzde. Geliştiricilerin buna uygun yazılımlar üretmesi gerekiyor, son kullanıcının uyumlu donanım ve yazılım kullanması gerekiyor vs. Yani bir süreç meselesi.
Hangi ekran kartları destekliyor bunu?
Detaylı bir liste bulursam, yayınlayacağım. Fakat NVIDIA cephesinden daha resmi bir açıklama bulamadım. Bazı kaynaklar örneğin 1060 ve üzeri derken GTX serisi için ben GTX 1050 Ti ile kullanabiliyorum yukarıda gördüğünüz üzere. AMD cephesinde ise yanlış hatırlamıyorsam DX12 desteği olan tüm kartlara bu özelliği açacaklarına dair bir yazı okumuştum hafızam beni yanıltmıyorsa. Ama dediğim gibi resmi kaynaklardan yayınlanan yazı/liste bulursam açıklarım.

Zaten bu özellik hali hazır da 20H1'de yok mu? Bildiğim kadarıyla ekran kartı sürücüsü desteklediği zaman açılıyor?
20H1 zaten bu özellik ile beraber geliyor. Ama resmi sürümde desteklenen sürücü yüklenmiş olsa bile menü gözükmüyordu çünkü Microsoft bu ayarı gizlemişti daha bazı testler tamamlanmadığı için. NVIDIA'nın sürücüsüne yakın bir zamanda güncelleme ile menü aktifleştirilmiş demek ki.
Eski bilgisayarlar için iyi bir gelişme anladığım kadarıyla.
Tüm desteklenen sistemler için iyi bir gelişme aslında.

20H1 zaten bu özellik ile beraber geliyor. Ama resmi sürümde desteklenen sürücü yüklenmiş olsa bile menü gözükmüyordu çünkü Microsoft bu ayarı gizlemişti daha bazı testler tamamlanmadığı için. NVIDIA'nın sürücüsüne yakın bir zamanda güncelleme ile menü aktifleştirilmiş demek ki.

Tüm desteklenen sistemler için iyi bir gelişme aslında.
Bu ayarın fps e etkisi olmasada, açmamızın bir zararı var mı? Yani ekran kartına falan etkisi olurmu çabuk eskimesi bakımından vs.? Ayarın ne işe yaradığını tam anlayamadım çünkü

@Lyviq Hayır, herhangi bir zararı yok. Bu özellik basitçe ekran kartına tamamen kendi RAM belleğini yönetmesine izin veriyor. Bu sayede arada başka kontrol yazılımları olmadığı için gecikmeler azalıyor. Gecikme azaldığı için ekran kartı daha verimli ve gerçek performansına yakın çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı