Donanım Parçalarının Sıcaklığını Fazla Mı Önemsiyoruz?

Sizce R5 3600'ün stock fan ile boşta 77 leri görmesi normal mi? Sürekli olarak değil, anlık 75+ ya çıkıp iniyor. Ortalama 55 diyelim.
R5 3600 işlemci kullanıyorum. CPB ve PBO'yu kapatmalısınız anlık voltaj sıçramaları ve sıcaklık artışları için. Bu havalarda çok normal olabilir. Bu ikisini kapattıktan sonra derecelerini kontrol edin ve buraya yazın. Eğer dediklerim olmazsa, kesinlikle kule tipi soğutucu veya sıvı soğutmaya geçin. Tabii ki bütçenizi halledince :)

Kasa içi hava sirkülasyonum muazzam derecede iyi. Ayrıca kendi termal macununu hiç kullanmadım. CM Mastergel Pro sürdüm direkt.
Oyunlarda 55 civarı seyrediyor.
Hocam peki herhangi bir voltaj ayarı yaptınız mı biostan falan? Benim kasam xigmatex cyclops. Anlık gelen 1.3 - 1.4 voltajlar sebebi ile işlemci fazla ısınma yapıyor. Anakart MSI B450M

Geçen birine yardım ediyorum, ekran kartı yanmış, tamam dedim ikinci elden uygun fiyata temiz kart buldum gitti aldı, bana soruyor temizleyeyim mi kartı öncekini de temizlemiştim diye, dedim termal macunun var mı? Yok diyor :). Önceki kartı temizledikten sonra macun sürmedin mi dedim, sürmemiş, haliyle soğutucu bloğunu sürmeden takınca kart da rahmetli olmuş :). Temizlemeyi bana sormadan yapsa yeni aldığınıda bozacaktı :).

R5 3600 işlemci kullanıyorum. CPB ve PBO'yu kapatmalısınız anlık voltaj sıçramaları ve sıcaklık artışları için. Bu havalarda çok normal olabilir. Bu ikisini kapattıktan sonra derecelerini kontrol edin ve buraya yazın. Eğer dediklerim olmazsa, kesinlikle kule tipi soğutucu veya sıvı soğutmaya geçin. Tabii ki bütçenizi halledince :)
Evet CPB ve PBO'yu kapatmam gerek sanırım fakat bu da işlemcide performans düşüşü yapmaz mı? Bir an önce kule tipi bir soğutucu edinmeye çalışacağım fakat bilgisayarı daha yeni topladım :)

Biraz takıntım var, kabul etmeliyim 😅 belirli aralıklarla program üzerinden kontrol ediyorum.

Belirli mi? Hocam CS:GO'da AWP ile a long kapısından (terörist) bakarken bile durup bakıyorum. Ayrıca sebepsizce sanki oyun duracakmışcasına ESC tuşuna basıyorum.

Evet CPB ve PBO'yu kapatmam gerek sanırım fakat bu da işlemcide performans düşüşü yapmaz mı? Bir an önce kule tipi bir soğutucu edinmeye çalışacağım fakat bilgisayarı daha yeni topladım :)
Hocam o kadar etki etmiyor. Şu anlık güçlü bir işlemciye sahipsiniz. 2-3 sene sonra CBP ve PBO açarsınız.
CS:GO gibi oyunlarda etki edebilir ama standart oyunlarda anca 5-10 FPS oynatır.

Bende laptopu yeni alınca araştırdım bu sıcaklık sorun mu falan diye. Sonra YouTube incelemelerinden kullanan başka kişilerin testlerine, başka marka laptopların FPS, sıcaklık testlerine falan baktım, bu sıcaklıklarda kaç yıl kullanıyorlar falan onu soruşturdum. Baktım yük altında 80 derecenin altında çalışan laptop yok. Bende bir soğutucu aldım 3 4 derece farkediyor ama performans kaybı olmadığı için akışına bıraktım sıkıntı yapmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı