Donanımda sık sık duyduğunuz yalanlar ve yanlış bilinenler neler

Dual RAM 20-30 FPS fazla verir. Ben single RAM ile youtube testlerinde gördüğümle aynı FPS alıyorum. Hatta testlerdeki işlemci genelde benimkinden iyi oluyor.
İntel'de çok değil de AMD'de performans artışı olduğunu duymuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum.

Dual RAM 20-30 FPS fazla verir. Ben single RAM ile youtube testlerinde gördüğümle aynı FPS alıyorum. Hatta testlerdeki işlemci genelde benimkinden iyi oluyor.
Dedikleri şey doğru bu arada. 20-30 FPS arttırır mı bilemem ama her RAM kendi içinde bağımsız çalışabildiği için transfer hızını arttırıyor.

1. Ekran kartı %100 kullanımdaysa darboğaz yoktur diyenler. ''Ekran kartı darboğaz yapamaz'' ne demektir arkadaşım sen yazdığın şeyi kendin okuyor musun?

2. Israrla yüksek FPS'in gereksiz olduğunu iddia edenler. Yok insan gözü şu kadar FPS görebilirmiş, yok yenileme hızından fazlası anlamsızmış.. Mıymıymıy sinir bozmaktan başka işe yaramıyorlar.

Şimdi bunu yazdım diye hemen buraya damlarlar bak.

Tam donanım değil ama olsun.
Forza Horizon 4 8GB RAM ile drop yemez. Öyle bir anlatıyorlar ki gören oyunu oynayamaz sanacak. 8GB dandik 2400MHz Crucial ile +200 küsür saatim var drop yemiyorum.

- Islemcinin frekansinin karsilastirilmasi. -> 2 GHz ile 3 GHz ornegin. Farkli mimaride bu anlamsizdir. Daha dusuk frekansli islemci daha iyi performans verebilir is yukune gore.
- VRAM ve bitrate karsilastirmasi, farkli model ekran kartlari icin. Bu direkt sacma. GPU karsilastirmasi onemlidir, VRAM miktari benzer GPU performansi soz konusuysa ya da yuksek resolution ya da fazla post-processing yapilacaksa karsilastirilmali. 4 jenerasyon onceki yuksek VRAM'li karti iyi zanneden var. Ozellikle oyun laptoplarinda bunu cok yapar saticilar bilincsiz kullaniciya.
- "Sistemde darbogaz var mi?" sorusu basli basina sacmadir. Her sistemde darbogaz olur. Muhim olan o darbogazin GPU uzerinde olmasi, eger oyun oynaniyorsa.

Israrla yüksek FPS'nin gereksiz olduğunu iddia edenler. Yok insan gözü şu kadar FPS görebilirmiş, yok yenileme hızından fazlası anlamsızmış.. Mıymıymıy sinir bozmaktan başka işe yaramıyorlar.
Bilmiyorlar ki yüksek FPS demek düşük gecikme demektir.

Konuya FPS muhabbetini yazmaya gelmiştim ama geç kalmışım.

Geri
Yukarı