Donma/Kilitlenme/Ses Takılması Sorunu

Erkut Tekoğlu

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Öncelikle herkese iyi geceler arkadaşlar,

Çok uzun zamandır masaüstü sistemimde yaşadığım bir sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sorun Windows 8 ile pek alakalı olduğunu düşünmüyorum, çünkü daha önceden beri yaşadığım, çeşitli çözüm yollarına başvurduğum ve sonuç alamadığım bir konu bu. Konuyu yanlış yere açmış olabilirim, moderatör arkadaşların yardımcı olmasını rica ediyorum.

Windows 7'li zamanlarda "nvkdlm görüntü yöneticisi yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu." gibisinden bir hata alıyordum özellikle OpenGL oyunlarda. Ekran kısa süreli kararıyor, aynı şekilde ses de takılıyor, masaüstü görünür gibi olup, tekrar oyuna geri dönüyordu. Pek can sıkıcı bir hâlde değildi, zaman zaman ve ne zaman geleceği belli olmuyordu. Bu arada 4 sene oldu sanırım Gtx 260 Amp^2 edition kullanıyorum. Herhangi bir overclock mevcut değil, tamamen kendi default ayarlarında. Nvidia'ya mail'lerle durumu bildirmeme rağmen sonuç alamadım.

Geçen gün Battlefield 3'te çatışmanın ortasında oyunun birden takılıp (Aynı şekilde ses de takılıyor nasıl anlatsam, MTAR'la tarıyorum mesela, tatatatatatata... şeklinde takılı kalıyor Pc yanıt vermiyor, ses çok ürkütücü bir şekilde) ve tek çözüm bilgisayarı yeniden başlatmak... İşte ben bu zaman dedim "Yok, olmuyor böyle arkadaş konu açalım". Bu arada eski Battlefieldcılardanım.

Aynı hata özellikle Bf3'te devam ediyordu. RAM'lerden birini çıkarıp denedim, sanki daha fazla süre idare etmişti, fakat sonunda yine aynı hata (Hata bile diyemiyorum başka birşey bu). Sorunun RAM'lerde olabileceğini de düşünüyorum, ne yapmalıyım? Elimdeki donanımlarda herhangi bir sorun olduğunu nasıl kesin olarak anlarım?

Ciddi bir donanımsal sorun olabilir, sürücülerle ilgili yazılımsal sıkıntılar olabilir, hiç bir fikrim yok bu konuda. Tavsiye ettiğiniz yöntemler, test yazılımları, boot test cd'leri vs. konuya eklememi istediğiniz her şeyi yapmaya hazırım. Konuya Recep Baltaş'ı da rica ediyorum. Ortada bir mavi ekran hatası yok fakat sistemde herhangi bir log dosyası varsa eklememi istediğiniz ekleyebilirim.

Sistem kısaca:

• Intel Q6600
  • OCZ Reaper 2x2 ddr2 heat-pipe ramler
  • Gtx260 amp2
  • MSI G31 motherboard
  • Windows 8.1 x64
  • 650w High Power Absolute 80+ 30A Psu

Sorun Hdd'de de değildir herhalde, ama yine de söylemek gerekirse:

1. Seagate Barracuda 7200rpm 250GB
2. Seagate Barracuda 7200rpm 1,5TB diskler mevcut.

Teşekkürler arkadaşlar, yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de benzer sorunlar kimi zaman çıkabiliyordu Windows 8.1 kullandığım zaman onun için Windows 8 Pro formatı attım.

Sürücülerin güncel olmayabilir, ilk önce onları güncelle sorun devam ederse o zaman donanımlarında sorun vardır.

Chipset'inden Wireless sürücüsüne kadar hepsini güncel tutmaya özen gösteriyorum, Windows 8 Pro'da da aynı sorunla karşılaştım, ekran gidip geri geliyordu. Birkaç sürüm öncesine kadar olan bütün grafik sürücülerini dahi denemiştim, fayda vermedi.

AIDA64'den ısıları Takip et. Ekran kartını Downclock yap. BIOS güncel değilse güncelle. Ekran kartı sürücüsü En güncel beta ise Sürümü düşür. Sorun bunlardan kaynaklı oluyor çoğunlukla.
Olay görüntüleyicisinden Olay zamanını kaydedip, Olay zamanında hangi olaylar olmuş log alın.

Hocam Aida64'ten ısıları takip ediyorum herhangi bir anormallik yok. En güncel beta sürücüye kadar çoğunu denedim, olmadı. Şu an en güncel beta mevcut ve Zotac Firestorm ile downclock yaptım 50 MHz kadar geri çektim bütün değerleri ve herhangi bir sorun yaşamadım. Bu bir rastlantı olabilir mi? Kendime vakit bulabildikçe deniyorum, ortaya çıkan sorunları aktarmaya devam edeceğim, teşekkürler.

PSU yetmiyor olabilir mi? 650w High Power Absolute 80+ 30A Power Supply mevcut.

Bios güncelleme konusuna akşam değineceğim, şimdilik bu kadar.

- - - Güncellendi - - -

Aida64'den ısıları Takip et. Ekran kartını Downclock yap. Bios güncel değilse güncelle. Ekran kartı sürücüsü En güncel beta ise Sürümü düşür. Sorun bunlardan kaynaklı oluyor çoğunlukla.
Olay görüntüleyicisinden Olay zamanını kaydedip, Olay zamanında hangi olaylar olmuş log alın.

Hocam Bios'la ilgili olarak şuraya konu açtım:

https://www.technopat.net/forum/mas...79-anakart-bios-guncelleme-nasil-yapilir.html

Ekran kartını downclock'lu olarak kullanıyorum ve henüz bir sorun yaşamadım (bir kaç fps düşüşü dışında), bu böyle ne kadar devam edecek?

:) Verdiğin linkde cevabı yazdım. Burada ki sorunun cevabını zaten uygulamışsın, iyi olmuş sorun kesilmiş değil ancak mavi ekranların sıklığı düşmüş olacak :). Ne kadar devam edecek sorusuna ise devamlı böyle kalacak sorun yaşamak istiyorsan eski haline getirebilirsin orası sana kalmış. Geri verme imkanın varsa ver OC veya hız aşırtma uygulanmamış bir model al.
Ayrıca sürümü yükselt demedim düşür demişdim neyse sorun çıkarsa birde sürüm düşür dene.

Bu gibi ek alan çoğu ekran kartında Mavi ekran ve ısı problemlerinin aynı model kartlara göre daha çok olduğunu görüyorum ve downclock ile sorunu daha az almaya başlıyorlar. Mavi ekran tekrar alırsan Yine dumpları upload edip kontrol ederiz (Bu başlık altından devam et tekrar mavi ekran alırsan.)

:) Verdiğin linkde cevabı yazdım. Burada ki sorunun cevabını zaten uygulamışsın, iyi olmuş sorun kesilmiş değil ancak mavi ekranların sıklığı düşmüş olacak :). Ne kadar devam edecek sorusuna ise devamlı böyle kalacak sorun yaşamak istiyorsan eski haline getirebilirsin orası sana kalmış. Geri verme imkanın varsa ver OC veya hız aşırtma uygulanmamış bir model al.
Ayrıca sürümü yükselt demedim düşür demişdim neyse sorun çıkarsa birde sürüm düşür dene.

Bu gibi ek alan çoğu ekran kartında Mavi ekran ve ısı problemlerinin aynı model kartlara göre daha çok olduğunu görüyorum ve downclock ile sorunu daha az almaya başlıyorlar. Mavi ekran tekrar alırsan Yine dumpları upload edip kontrol ederiz (Bu başlık altından devam et tekrar mavi ekran alırsan.)

Hocam ben mavi ekran hatası almıyorum, farklı bir sorun var. Ayrıca sistemde dumpları nerede bulabilirim?
Önceki grafik sürücülerini de denedim, sonuç aynı.
Bios'u başarıyla güncelledim, yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Grafik kartı ayarlarını default getirince yine aynı sorunu yaşadım, 10-20 mhz bütün değerleri düşürünce herhangi bir sorun henüz yok.

Mavi ekran alırsan dedim zaten verirsin diye :). Yanıt vermeyi kesti genelde peşinde Mavi ekran getirir o yüzden arada mavi ekran alabilirsin default ayarda kullanırsan. Ayrıca Clock ayarlarıyla oynama fazla, Düşükde kalsınlar yoksa daha çok problem çıkartır.
Dump dediğim C:Windows/Minidump klasörü içinde olur mavi ekran aldığında orada dosya oluşur.

Mavi ekran alırsan dedim zaten verirsin diye :). Yanıt vermeyi kesti genelde peşinde Mavi ekran getirir o yüzden arada mavi ekran alabilirsin default ayarda kullanırsan. Ayrıca Clock ayarlarıyla oynama fazla, Düşükde kalsınlar yoksa daha çok problem çıkartır.
Dump dediğim C:Windows/Minidump klasörü içinde olur mavi ekran aldığında orada dosya oluşur.

Hocam sadece 24.08.2013 tarihinde oluşturulmuş bir minidump dosyası var, bir kopyasını Dropbox'a yükledim.
Şuradan bakıp bir inceler misiniz?
https://www.dropbox.com/s/prwfjjdxzewdjai/082413-34484-01 - Kopya.dmp

Ağ kartı sürücüsü ya da güvenlik yazılımı ile ilgili sorun.

Kod:
A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage
to your computer.

The problem seems to be caused by the following file: tcpip.sys

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

If this is the first time you've seen this stop error screen,
restart your computer. If this screen appears again, follow
these steps:

Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer
for any Windows updates you might need.

If problems continue, disable or remove any newly installed hardware
or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing.
If you need to use safe mode to remove or disable components, restart
your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then
select Safe Mode.

Technical Information:

*** STOP: 0x000000d1 (0x0000059000000150, 0x0000000000000002, 0x0000000000000001, 
0xfffff80000c3f279)

*** tcpip.sys - Address 0xfffff80000c3f279 base at 0xfffff80000c04000 DateStamp 
0x51bd0841

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı