Donma olan sisteme format atılmalı mı?

SalvaDorasit

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
6 ay önce çok güçlü bir Ryzen 5 sistem topladım. Windows 10 Pro SSD'ye kurulu. Windows'u KMSpico değil de CMD'ye bazı komutlar yapıştırarak Windows etkinleştirmesi yaptım. Yeni Samsung'un M.2 SSD'sini aldım. Ben de en temizinden format attım ve Windows'u M.2'ye kurdum. Kurduktan sonra kendiliğinden Windows 10 Pro etkinleşmişti. Ve ben de böyle 2 3 ay kullandım. Şimdi ara sıra donmalar vs başladı. Formatladıktan sonra hiçbir etkinleştirme programı kurmadım ve 2 adet antivirüs ile koruma yaptım.

2 adet 5400 RPM'lik çok eski HDD'ler takılı bilgisayara. Ve içlerinde oyunlarım yüklü. M.2 250GB olduğu için oyunları HDD'lere kurdum.
Bu durumda galiba HDD'lerin hızı RAM'e yetişemediği için RAM bekliyor ve PC de drop oluyor.
Ya da crack anakartın içinde kaldığı için o PC'yi dropluyor.
Sizin düşünceniz nedir bu durumda? Çok çıkmazdayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama nasılsa gömülmüş ama şimdi format atarsam büyük ihtimalle etkin olmamış olarak kurulur.

Hocam önemli değil o taramada sorun çıkmadıysa. Oyunun kurulu olduğu HDD'lerin sağlığı kaç?
Gömüldüğünü nasıl anladın? Eğer gömüldüyse geri dönüşü yok :(

Hocam durduk yere korkutmayın adamı. Sıfırlama veya bir sonraki formatda rahatça gider.

Gömüldüğünü nasıl anladın? Eğer gömüldüyse geri dönüşü yok :(
Benim bildiğim bir kere formatladığında etkinleştirisen o bir kere gömülür. Sonra birdaha format atarsan otomatik etkin olarak kurulur. 3.formatta etkin olmaz. Yanlışmıyım?
Hocam önemli değil o taramada sorun çıkmadıysa. Oyunun kurulu olduğu HDD'lerin sağlığı kaç?
Çok eski oldukları için programları yok sanırım. Hdd sorun bulma çözme programlarıyla falan test ettim hepsi sorunsuz çıkıyor her testte. 1i 10 senelik falan diğeride 4 senelik.

Benim bildiğim bir kere formatladığında etkinleştirisen o bir kere gömülür. Sonra bir daha format atarsan otomatik etkin olarak kurulur. 3.formatta etkin olmaz. Yanlış mıyım?

Hocam CMD'den yaptım bende ilk formatda gitmedi. Daha sonra bayağı kullandım. Sonraki formatda etkinleştir uyarısı çıktı.
Benim bildiğim bir kere formatladığında etkinleştirisen o bir kere gömülür. Sonra bir daha format atarsan otomatik etkin olarak kurulur. 3.formatta etkin olmaz. Yanlış mıyım?

Çok eski oldukları için programları yok sanırım. HDD sorun bulma çözme programlarıyla falan test ettim hepsi sorunsuz çıkıyor her testte. 1I 10 senelik falan diğeride 4 senelik.

Hardisk sentinel programını kurun oradan HDD'lerin sağlığına bakın hocam yakın zamanda HDD'e kurmuştum oyunu oyunda olmayan hatalar vardı en son çare HDD sağlığına baktım. Daha sonra SSD'e kurmuştum.

Geri
Yukarı