Dosya şifreleme uygulaması önerisi

EfoWars

Hectopat
Yer
İstanbul, Türkiye
İçinde dosyaların bulunduğu bir dosyayı şifrelemek istiyorum. Ve bu dosyayı istediğim yere atıp koyduğum şifre ile açabilmem gerekli. Yani şifrelenmiş dosyayı başka bir cihazda açmam gerektiğinde herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan dosyayı koyduğum şifre ile açabilmem lazım. Bunu yapabilen bir yazılım var mı?

Eğer bu tür bir program yok ise sizce WinRAR'ya da 7ZIP mi kullanmalıyım kullanırsam ne kadar güvenli olur?

Encryptonclick adlı bir program buldum bunu önerir misiniz? Tabii açmak için yine bu programa ihtiyaç duyuyor.

Cryptomator veya Veracrypt ya da 7 Zip, 7 Zip için şifreleme şu şekildedir;
Dosyaları arşivleyin sonra içine eklemek istediğiniz başka dosyalar var ise 7-Zip kullanarak açın sağ tuş menüsünde 7-Zip > Arşivi Aç seçeneği vardır, eklemek istediğiniz dosyayı pencerenin içine sürükleyip bırakacaksınız, kopyalama onayı isiyor evet dersin arşivine dosya eklemiş olursun, arşivlenen dosyalar şifrelenebilir.

Cryptomator veya Veracrypt ya da 7 Zip, 7 Zip için şifreleme şu şekildedir;
Dosyaları arşivleyin sonra içine eklemek istediğiniz başka dosyalar var ise 7-Zip kullanarak açın sağ tuş menüsünde 7-Zip > Arşivi Aç seçeneği vardır, eklemek istediğiniz dosyayı pencerenin içine sürükleyip bırakacaksınız, kopyalama onayı isiyor evet dersin arşivine dosya eklemiş olursun, arşivlenen dosyalar şifrelenebilir.
Cryptomator veya Veracrypt bir sanal disk oluşturup orada kalması gerekmiyor mu? Benim dosyayı istediğim yere atabilmem lazım yani sanal disk olmaz maalesef.

Windows'un kendi Bitlocker var ama sağlıklı değil,o yüzden tavsiye etmem.

Ya şöyle ki içine hesaplarımın kurtarma kodlarını atacağım ve bu dosyayı buluta atmayı düşünüyorum bu yüzden ne kadar güçlü o kadar iyi. Sonuçta bulutta ne olacağı belli olmaz.
Bunun yerine WhatsApp'dan kendinize bu kodları atın oturumu başka cihazda açınca oradan bakarsınız yedeklemeniz açıksa, veya bir kağıda yazın eğer çok güven sorununuz varsa. Ama ben olsam 7-Zip kullanırdım çok bir şey olacağını sanmam.

Bulut'a yükle bence. Hem usb bellek veya hafıza kartı bozulma,çalınma,kaybolma gibi durumlar yaşamazsın. Bulut'u da iki adımlı kimlik doğrulama koyarsın,kimse erişemez.

Bunun yerine WhatsApp'dan kendinize bu kodları atın oturumu başka cihazda açınca oradan bakarsınız yedeklemeniz açıksa, veya bir kağıda yazın eğer çok güven sorununuz varsa. Ama ben olsam 7-ZIP kullanırdım çok bir şey olacağını sanmam.

Bunu düşüneceğim.

Bulut'a yükle bence. Hem USB bellek veya hafıza kartı bozulma, çalınma, kaybolma gibi durumlar yaşamazsın. Bulut'u da iki adımlı kimlik doğrulama koyarsın, kimse erişemez.

Hocam velev ki hesabım çalındı ya da bulut şirketi hacklendi, geçmiş olsun. Bu yüzden şifrelemek istiyorum. He WhatsApp'a da atsam şifreleyeceğim. WhatsApp daha güvenli bu durumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı