Dosyalarım kendiliğinden şifrelendi

Şifrelendiği zaman uzantısı değişiyor hocam. Uzantıyı söylersen, eğer çözümlenmiş ise dosyalar kurtarılabilir.
Şimdi yeni bir şey keşfettim herhangi bir exe dosyasına basınca çıkan birlikte aç yerinden gözat kısmından açmak istediğim programı seçince o program açılıyor. Örneğin discorda basınca birlikte aç kısmı açılıyor ordan gözatdan spotifyı açarsam spotify açılıyor.

Bende de olmuştu bu virüs çok kötü bir şey dosyaların uzantısı ne olmuş bakar mısınız? Örneğin Steam-.down gibi gözükmesi lazım. Mouse'u uygulamanın üstüne getirirseniz (tıklamadan) uzantısına bakabilirsiniz.

Bende de olmuştu bu virüs çok kötü bir şey dosyaların uzantısı ne olmuş bakar mısınız? Örneğin Steam-.down gibi gözükmesi lazım. Mouse'u uygulamanın üstüne getirirseniz (tıklamadan) uzantısına bakabilirsiniz.
Bende hala .exe olarak gözüküyor fakat açmaya çalışınca birlikte aç kısmına yönlendiriyor her programda aynı.

Bende hala .exe olarak gözüküyor fakat açmaya çalışınca birlikte aç kısmına yönlendiriyor her programda aynı.
İyi ki virüs değil. Yoksa çok kötü bir şey. Çözümünü bilmiyorum ancak rahatlıkla çözülebilir gibi geliyor. -Eğer birlikte aç ile açabiliyorsanız.-

Antivirüsler hakkınca çok bir tecrübem ve bilgim yok. Kaspersky, fidye virüsü bulaşmış bilgisayardaki dosyaları kurtarabiliyor mu ? Yoksa bulaşmadan mı kurmak lazım?

Bu arada, eğer çözüm gerçekten o ise; bugün Kaspersky indirime girmişti, kaçırmadım 2 tane aldım. Anı olarak sakladığım eski bilgisayarıma da kurayım. Ama çözüm değil ise, boşuna lisans harcamayayım. :D

Not: Eski bilgisayarım Win 7. kullanıyor.
Yanlışım olmasın ama Kaspersky sadece virüsü temizleyebiliyor diye biliyorum. Dosyalar şifrelendiği için kurtarılamaz. Tabii Kuantum bilgisayarınız varsa başka. Yanlışım varsa düzeltin.

Geri
Yukarı