DotA ve LOL incelemesi

Eymen AKIN

Centipat
İlk öncellikle Valve'nin yaptığı DotA'dan başlıyorum eksileri: 1 yeni oyuncu dostu değil 2 oyunda bir özelliğin bir yere gittiğini göremeyecek kadar karmaşa oluyor. 3 oyun temel anlamda çok zor. 4 oyunu herkes kafasına göre durdurabiliyor. (Bütün oyuncularda duruyor) 5 oyunda saçma güçlü itemler var. Gelelim artılara: 1 oyun çok yenilikçi ve bir sürü kendiliğinden olan mekanik var. 2 oyundaki markette alabileceğiniz tonla güzel şey var. 3 chat acayip anlaşılır bir şekilde gözüküyor ve her şeyi anlayabiliyorsunuz.

DotA bu kadardı geçelim LOL'e eksiler: 1 oyunda saçma güçlü karakterler var. 2 oyundaki raporlama sistemi geç cevaplıyor. 3 bilerek AFK kaldığım maçta leave buster vermiyor fakat bilmeden kaldığımda veriyor. 4 sıralı ve kapalı seçim modlarında siz 10 levelken karşıda 300 level geliyor. Gelelim artılara: 1 oyun basit. 2 oyunda görüntü kalitesi güzel. 3 oyundaki kostumlerde cidden emek var. 4 oyunun bir derin hikayesi ve evren var. 5 çeşitlilik olarak mükemmel.

İnceleme bu kadardı fakat eklemediğim varsa siz belirtebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk öncellikle Valve'nin yaptığı DotA'dan başlıyorum eksileri: 1 yeni oyuncu dostu değil 2 oyunda bir özelliğin bir yere gittiğini göremeyecek kadar karmaşa oluyor. 3 oyun temel anlamda çok zor. 4 oyunu herkes kafasına göre durdurabiliyor. (Bütün oyuncularda duruyor) 5 oyunda saçma güçlü itemler var. Gelelim artılara: 1 oyun çok yenilikçi ve bir sürü kendiliğinden olan mekanik var. 2 oyundaki markette alabileceğiniz tonla güzel şey var. 3 chat acayip anlaşılır bir şekilde gözüküyor ve her şeyi anlayabiliyorsunuz.

DotA bu kadardı geçelim LOL'e eksiler: 1 oyunda saçma güçlü karakterler var. 2 oyundaki raporlama sistemi geç cevaplıyor. 3 bilerek AFK kaldığım maçta leave buster vermiyor fakat bilmeden kaldığımda veriyor. 4 sıralı ve kapalı seçim modlarında siz 10 levelken karşıda 300 level geliyor. Gelelim artılara: 1 oyun basit. 2 oyunda görüntü kalitesi güzel. 3 oyundaki kostumlerde cidden emek var. 4 oyunun bir derin hikayesi ve evren var. 5 çeşitlilik olarak mükemmel.

İnceleme bu kadardı fakat eklemediğim varsa siz belirtebilirsiniz.
Bilerek kaldığında leaver buster vermiyor diye bir şey yok. Orada senin kredi notun düşüyor bir sonrakinde direk sistem tarafından ban yiyorsun. Sen 10 levelken karşında 300 level olması takımındaki düşük level birinin yüksek level biriyle beraber girmesinden kaynaklanıyor.

Yazmadığın en temel farkı söyleyeyim. LoL'ün ortalama yaş kitlesi 14. Ayrıca inanılmaz derecede düşük zeka seviyesine sahip kanser bir grup var oyunda. Güzel bir oyunu çöp edecek nitelikte. Dota'da böyle bir durum yok. Ortalama kitle 18. LoL kadar kanser kitle taşımıyor. Geri kalan karşılaştırmalar LoL'ü öne çıkarıyor.

Bunun neresi inceleme? Bildiğin yorum yığını. Düşünceler sana özel. Perspektif olmayan bir inceleme(!) LoL için basit dedikten sonrasını okumak istemedim bile. Bir de metindeki sıralama mantığın beni benden aldı. Madde madde yapmaya çalışılmış karmaşa olmuş.

Oyunun karakter dengesi guzel. Bence hiçbir karakter diğerinden güçlü değil, sadece ezbere item kasmamak lazım. Karşındaki karakterin ne yapacağını bilir ve ona gore savuma yaparsan kazanırsın.
O eskiden öyleydi ama şimdi değil. Mesela Garen. Saniyeler içinde dolan 4K can ve vurduğu 1k gerçek hasarın yanı sıra susturu vs. derken illetten öte bir karakter. Oyunda denge kalmadı. O bir gerçek. %100 win taktiği vereyim mi? 5 tank veya 4 tank girin. S7'den beri bu böyle. S3'den beri oynayan biriyim. Şu son 3-4 senesi denge olarak çok kötü oyunun.

Güçlü kahraman diye bir şey yok, anlayın şunu artık. Güçlü oyuncu vardır. Ayrıca Dota saf moba oyunudur. LoL daha basittir.
güçlü şampiyon derken oyunun dengesini bozan şampiyonlardan bahsettim örneğin sett ve benzeri şampiyonlar çok kolay bir şekilde kolsuz bir insana bile win aldıra bilir, örneğin ben çok fazla yetenek tuturamam ama setti aldığım zaman 10 kille falan ulaşa biliyorum

Geri
Yukarı