LoL ve DotA benzerliği hakkında eleştri

Dota da Coridors'dan "alinti" ona bakarsan. MOBA'larin hepsi ayni mantik, splash screen de benzeyecek tabi.

Dota yokken coridors oynuyorduk biz. Ornek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dota da Coridors'dan "alinti" ona bakarsan. MOBA'larin hepsi ayni mantik, splash screen de benzeyecek tabi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Güzel günlerdi :)
DotA haritasının çekirdek kadro kurucuları Guinsoo ve Pendragon nickli iki arkadaş daha sonra iki serbest girişimci olan Brandon Beck ve Marc "Tryndamere" Merrill Riot Games adında bir firma kuruyorlar. Oyun fikri ortaya çıkıp yapım aşamasına başlandıktan sonra DotA all starsda görev alan başarılı arkadaşları ekiplerine dahil ediyorlar. Bu arkadaşlar DotA'dan öğrendikleriyle daha farklı mekanikler ve daha farklı bir iş yapmak için işe koyuluyorlar. DotA haritasındaki birçok karakterin LoL oyunundaki karakterlere benzemesi aşırı doğal çünkü zaten ikisini de aynı ekip tasarlıyor. Bu bahsettiğin afiş bile zaten bu adamlar tarafından tasarlandı. Oyun aşırı büyük bir kitleye hitap etmekle beraber Espor camiasını inanılmaz bir şekilde canlandırmıştır. Daha sonra çıkan DotA 2 bile LoL'e yaklaşamamıştır. Yaratıcılıktan yoksun bir oyun 11 senedir bu kadar aktif ve güncel şekilde elindeki kitleyi tutamaz. LoL'e 17 yaşında betasında başladım şu an 28 yaşındayım ve hala ara ara girip oynarım. DotA anlaşılabilirlik olarak LoL'ün çok gerisinde kaldığı için böyle bir kitleye hitap edemedi.

Ben de kamaşık harita yapısına pek bayıldığımı söyleyemem ama Chees'i bile çalmışlar bir de açıklarken biz Chess'e bayıldık aynısını yapıyoruz diye. :)
Bu da bir görüş açısı ama ne yazık ki görüşün taraflı olmuş. Kendi dediğin gibi bir oyun firması öne süreceği oyunu başka bir oyun firmasına benzetiyor ve o oyun firmasına fark atıyorsa demek ki bir şeyler başarmıştır. Riot Games'i yaratıcılık konusunda eleştirmişsin. Bu kişinin kendi görüşü gayet normal ama yaratıcılıktan yoksun demişsin? 2 oyununda ilk çıktığı hali ve son haline baktığımızda Dota çok geride kalırken LoL grafik anlamında ilk yıllarına göre epey gelişmiş. Bence burada Dota yaratıcı olamamış. Örnek verecek olursam Mark Zuckerberg Facebook'u kurdu. Sonrasında İnstagram diye bir sosyal medya aracı ortaya çıktı. İkisinin de mantığı aynıydı. Çıkış yılları arasında 6 sene fark olmasına rağmen şuan günümüzde İnstagram, Facebook'a olağanüstü bir şekilde fark atmış durumda. Önemli olan çıkardığın bir markanın devamlılığını getirmek. Bence sen bir şeylerin farkına varmalısın :)
Çala çala insanların haberi olmadıkları şeyi kendin gibi gösterek olabilir.Allah'tan Chess'i çalarken, bayıldıklarını söylemişlerdi.
Ahri Naruto misali. Rasengan bile var :)
Bu konu gerçekten çok saçma öncelikle DotA'da yaptığın hiçbir şeyi anlamıyorsun, grafikler saçma ve animasyonlar yok denecek kadar az skill kullanıyor musun kullanmıyor musun belli değil. LoL'ün daha çok oynanması fazlasıyla normal.

Dostum, DotA 2'nin biraz daha yüksek donanımlar istemesi nedeni grafik birimi olarak Direct 9 kullanmaması. Grafiklerde muazzam güzel.
LoL'de ise splash artta ki karakter ile oyun içinde ki karakterlerin birbir ile yakından uzaktan ilişki olmadığı belli. Ama ben bu yönden eleştirmedim.

Ben LoL'ün yaratıcılıktan bihaber olduklarını söyledim. En son Chess'i çalarak kanıtladılar bunu.
Yalnız Facebook, İnstagram'ı satın aldı. Fark atsa da pek bir şey değişmiyor.
Ayrıca çok güzel reklam olduğunu tahmin ediyorum.

Ben işçilerin " Yes! My lord " gibi bir şeyler derken çok gülüyordum Warcraft'ta.Çok güzel oyun.

Son düzenleme:
LOL'ün splash art'taki hero'ları sana söyleyebilirim. Graves, Nocturne, Riven, Ahri, Alistar, Ziggs, Olaf, Ezreal, Amumu, Blitzcrank. Hepsi anlaşılır bir durumda oyunu oynamamış birisinin anlamaması yine fazlasıyla normal bir durum.

Geri
Yukarı