Download hızım Mbps değerimi mi gösteriyor?

MakeMyDay

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uluslararası Ticaret
Merhaba,

24.1 Download hızım var. Az önce hız testi yaptırdım.
3.6 ya da 3.9'da upload hızım var.

24.1 değeri = Mbps değerim mi?

Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bir baytın sekiz bite eşit olmasıyla internet sağlayıcıları sanıyorum ki tarifeleri çekici göstermek adına internet hızınızı bit cinsinden pazarlıyor. 24 MegaBitPerSecond internetinizin hızıdır. Dosya indirirken genellikle bayt cinsinden hesaplanan hız internet hızınızın 8'de biri yani 3MegaBaytPerSecond olarak gözükür.

Nasıl yani ben 3Mbps mi alıyorum?
Neden bu kadar rezalet?
İstanbul'da oturuyorum bir de. Van'da falan değil.

24.1 Mbps(Mega bit per second) hız alıyorsunuz bu da 24 / 8 = 3 MBps(Mega byte per second)'a eşit. Hızları birbirine dönüştürmek aslında pek bir anlam ifade etmiyor. 24 Mbps hızla indirmek ile 3 MBps hızla indirmek arasında bir fark yok. 100₺ için düşük bir hız ancak Türkiye'de genel olarak internet paketleri pahalı.

100 TL veriyorum mesela bu internete.
İnsanlar 100 TL'ye 80-100MBPS alıyor. :O

O da ne hocam TürkNet 1000MBPS veriyor xd. Benim yaşadığım yere de geldi ancak internetimizi TV hizmeti ile beraber kullandığımız için geçmeye fırsat olmadı. Komşum o paketten bağlattı, bir iki ay o kullansın memnun kalırsa duruma göre ben de geçerim.

Yine de hızın güzel hocam, keşke kademeli bir fiyatlandırma olsa da ona göre fiyat ödesek. Ben 100TL'ye 1000MBPS yerine 40TL'ye 100MBPS tercih ederdim.

Geri
Yukarı