Downstream ile upstream arasındaki SNR margin farkı

psychomax13

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
English Teacher
Dostlar selamlar. Downstream tarafındaki SNR margin ile upstream arasındaki SNR margin arasındaki farkın sebebi nedir?

Bina içinde aşağıdaki reglete inen CAT5 içindeki iki kabloyu farklı renklerle değiştirdim ve kendim reglet pensesi ile çaktım. Ancak downstream SNR margin değeri değişmedi ancak upstream yaklaşık 10db yükseldi. Bu durumda iki kablodan biri sıkıntılı mı anlamına geliyor acaba?

1612624941139.png

Konuyu açar açmaz internet ışığım söndü tekrar bağlandı. Bu sefer değerlerde yine bir değişim var ve özellikle upstream tarafında.
1612625810087.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Upload hızınız sınırdan bayağı bir aşağıda olduğu için olabilir mi?
Tam bilemiyorum ama mantıklı geldi. Ancak downstream tarafındaki margin değerini nasıl arttırırım acaba? Kablolardan biri onu etkiliyor olabilir mi? İki kablonun birisi upload için diğeri download için mi yoksa ben karıştırıyor muyum? :)

Tam bilemiyorum ama mantıklı geldi. Ancak downstream tarafındaki margin değerini nasıl arttırırım acaba? Kablolardan biri onu etkiliyor olabilir mi? İki kablonun birisi upload için diğeri download için mi yoksa ben karıştırıyor muyum? :)
Ankastre ile modem arasına Cat 6 kablo çekerseniz kendi elinizle alabileceğiniz maksimum verime ulaşırsınız. Gerisi altyapı kalitesine, kullanımına ve kapasitesine bağlı yani kullandığınız altyapı sahibine.

Ankastre ile modem arasına Cat 6 kablo çekerseniz kendi elinizle alabileceğiniz maksimum verime ulaşırsınız. Gerisi altyapı kalitesine, kullanımına ve kapasitesine bağlı yani kullandığınız altyapı sahibine.
Şunu söylememde fayda var aslında. Bu kablolar ile bir ay önceye kadar 80mbit gibi hız alıyordum ve 8-9mb arası da download hızına ulaşıyordu. Ancak bir anda bütün değerler alt üst oldu. Hiç sorun yokken sorunlar başladı. Bina eski değil. Dört yıllık. Reglete benim daireden giden kablo gevşekti tuttuğum anda elimde kalmıştı sırf onun için reglet pensesi de aldım. Şu an hat değerleri fena değil ancak downstream yine de eskisine göre iyi değil. Ayrıca SNR marginin 8db olması internet kesilmesine sebep olur mu?

Reglet dediğim şey de aslında ankastrenin içindeki kablonun takılı olduğu alet.

Şunu söylememde fayda var aslında. Bu kablolar ile bir ay önceye kadar 80mbit gibi hız alıyordum ve 8-9mb arası da download hızına ulaşıyordu. Ancak bir anda bütün değerler alt üst oldu. Hiç sorun yokken sorunlar başladı. Bina eski değil. Dört yıllık. Reglete benim daireden giden kablo gevşekti tuttuğum anda elimde kalmıştı sırf onun için reglet pensesi de aldım. Şu an hat değerleri fena değil ancak downstream yine de eskisine göre iyi değil. Ayrıca SNR marginin 8db olması internet kesilmesine sebep olur mu?

Reglet dediğim şey de aslında ankastrenin içindeki kablonun takılı olduğu alet.
Kaliteye göre 8 değerini sınır kabul ederiz. 8 altında genelde kopmalar başlar. Değerler sürekli aynı kalmaz. Bağlı olduğunuz saha dolabına yeni aboneler geldikçe düşüş olabilir. Ancak yine de kabloları kontrol edin rahat 80 alırken bu değerlere düşmesi normal değil. Mümkünse modemi direk olarak ankastreye bağlayın. Powerbank ile güç verin modeme. Anskastreye bağlı iken değerleriniz iyileşirse demek ki eve gelen kabloda sıkıntı vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı