DPC WATCHDOG VIOLATION mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

kemal çağlar

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul Bayrampaşa
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Oyunu yeni indirdim. Her seferinde story kısmının başında oynarken mavi ekran verip bilgisayar kapanıyor.
Soğutucu kullanıyorum. Bilgisayar zaten 75 80 dereceyi geçmiyor bile. Ekran kartı sürücülerim güncel.
ASUS N56VZ, i7 3630QM, 16 GB RAM, GT650M 4 GB.
Bıktım artık. Yaklaşık 10 defa üst üste aynı sahneyi oynadım.

Dosya Ekleri

• 2699EF82-B549-4A4D-8962-F50D1F907A7A.jpeg
    2699EF82-B549-4A4D-8962-F50D1F907A7A.jpeg
    442 KB · Görüntüleme: 156
Ekran kartınız eski olduğu için yeni sürücü çıkmıyor. Ona ait en güncel sürücü bu. Yalnız 2017 olmaması lazım, attığım sürücü 2019'da çıkmış çünkü.

DDU ile kaldırdıktan sonra Windows kendisi sürücü kurmuş olabilir. İndirdiğiniz sürücü kurucuyu yönetici olarak açmayı deneyin bakalım. Olmazsa otomatik sürücü güncelleştirmeyi kapatırsınız, sonra tekrar DDU ile kaldırıp attığım sürücüyü kurarsınız.

2019 sürücüsünü kurmayı başardım. Ama yine oyunun ortasında takılıyor. 2 hata aldım. Aldığım hataların biri yine bu. DPC hatası diğeri ise ERR_GFX_D3D_INT hatası. Int hatasının çözümü belgelerdeki Rockstar Games klasöründeki settings dosyasında DX sürümü değeri değiştirmem gerekiyormuş 1'di 0 yaptım. Yine aynı hatayı aldım. Yani anlaşılan 2 hatayı da yine alıyorum. Başka neyde sorun olabilir?
Buyurun yeni minidump hatası:

Dosya Ekleri

• D6CA1068-0E42-4D39-8956-DC031840B801.jpeg
    D6CA1068-0E42-4D39-8956-DC031840B801.jpeg
    229,2 KB · Görüntüleme: 34
  • 5897B8B5-858C-411F-838B-E0B702341471.jpeg
    5897B8B5-858C-411F-838B-E0B702341471.jpeg
    305,8 KB · Görüntüleme: 36
Başka bir şeyden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, aldığınız hataların tamamı ekran kartı kaynaklı. Eğer mavi ekranı yine oyun esnasında aldıysanız oyun grafik ayarlarını düşürüp öyle oynamayı deneyin, ve yeni oluşan minidump dosyasını paylaşın.

Donanımsal bir sorun olabilir, cihaza termal macun değişimi ve toz temizliği yapın bakalım. Yine düzelmezse sorunun donanımsal olduğuna kesin gözüyle bakacağım.

Başka bir şeyden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, aldığınız hataların tamamı ekran kartı kaynaklı. Eğer mavi ekranı yine oyun esnasında aldıysanız oyun grafik ayarlarını düşürüp öyle oynamayı deneyin, ve yeni oluşan minidump dosyasını paylaşın.

Donanımsal bir sorun olabilir, cihaza termal macun değişimi ve toz temizliği yapın bakalım. Yine düzelmezse sorunun donanımsal olduğuna kesin gözüyle bakacağım.

Evet, bu iki dosyada da bariz bir ekran kartı sorunu mevcut. Dediklerimi yapın.

Evet, bu iki dosyada da bariz bir ekran kartı sorunu mevcut. Dediklerimi yapın.

Hayırlı olsun. Galiba bilgisayarı yaktım. Arka kasayı açmaya çalışıcaktım. Pili çıkardım. RAM kısmını açıp HDD ve RAM söktüm. DVD yerinde SSD olduğu için orayı bir türlü çıkaramadım. Bende vazgeçtim. Her şeyi yerine taktım. Bilgisayarı başlat tuşuna bastım. Sadece güç ışığı yanıyor ve harddiskin çalışma sesini duydum. Ekrana ve klavyeye görüntü gelmiyor. 😭
Yani bilgisayar galiba GG oldu.

Söküp taktığınız yerleri sağlam ve düzgün taktığınıza emin olun.
Söküp taktığınız yerleri sağlam ve düzgün taktığınıza emin olun.

RAM, harddisk ve bataryayı ters takma ihtimalimin yok. Daha önce de çok söküp takmıştım. Anlamadım niye böyle oldu. Bilgisayar çalışıyor fanlar vs... Güç ışığı aktif ama klavyede ışık yok. Ekranda hareket yok.

Bir şeyi mutlaka eksik yapmışsınızdır ya da cihazı sökerken bir bileşene zarar vermişsinizdir. Şahsen ilkinin olma olasılığını daha yüksek görüyorum. Cihazınızın bir teardown videosunu buldum. İzleyerek sistemi tekrardan sökün, eksik yaptığınız adımı bulacaksınızdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir bileşeni çok zorladığınız oldu mu?

Bir şeyi mutlaka eksik yapmışsınızdır ya da cihazı sökerken bir bileşene zarar vermişsinizdir. Şahsen ilkinin olma olasılığını daha yüksek görüyorum. Cihazınızın bir teardown videosunu buldum. İzleyerek sistemi tekrardan sökün, eksik yaptığınız adımı bulacaksınızdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir bileşeni çok zorladığınız oldu mu?

Söküp düzgünce taktım. Galiba ekrana giden kablo çıkmış. 😂 Onu hallettikte Bluetooth sürücüsü kaybolmuş evet. Güncel sürücüyü yükle dediğimde güncel sürücü yok diyor. Konu nerelere geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı