Çözüldü DPC_WATCHDOG_VIOLATION hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
RAM
32GB (SODIMM) 32 GB 4800 Mhz (2 x 16 GB)
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU GDDR6 8GB
Anakart
MSI B12VGK-401XTR
İşlemci
12th Gen Intel(R) Core(TM) i7-12650H (16 CPUs), ~2
Merhaba herkese iyi formlar. Dying Light 1 ve Rust gibi oyunları oynarken mavi ekran alıyorum. Hata kodu: "DPC_WATCHDOG_VIOLATION". Bu durumu tetikleyen herhangi bir durum yok tamamen rastgele gerçekleşiyor. Yeni bir Dizüstü Bilgisayar aldım, 2 aylık bilgisayar oynadığım oyunların sistem özelliklerini fazlasıyla karşılıyor, temiz bir Windows kurulumu yaptım sistem özelliklerimi aşağıda paylaşacağım. Bu da Minidump dosyalarım.
Denediğim çözümler;
  • Windows dosyalarında bir sorun olduğunu düşünüp tekrardan temiz bir format attım.
  • Tüm driverları "Driver Booster"dan güncelledim.
  • Ekran kartımı "NVIDIA" sitesinden manuel olarak indirip güncelledim.
  • Steam platformundan oyunların dosyalarını birçok kez doğruladım.
  • Sorun çıkartan oyunların ayarlarını birçok kez değiştirdim neredeyse her ihtimali değerlendirip her ayarı değiştirmeyi denedim.
Dipnot: Arkadaşımın daha düşük bir sistemi var ve bu oyunları sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim yanıtlayan, yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler İyi Forumlar tekrardan.
Dosya Şeklinde : Dxdiag
Fotoğraflar :
dxdiagbc1.pngdxdiagbc2.pngdxdiagbc3.png

Çözüm

Bunlar senin güncel olmayan tüm sürücülerin içinde önemli sürücü paketleri de var. Kurulumunu yap hepsinin

İşlemcinin de dahili grafik kartını güncelle.

* Intel® Core™ i7-12650H Processor (24M Cache, up to 4.70 GHz) Downloads, Drivers and Software | Intel

Sürücüleri yükledikten sonra Intel SST sürücünü kontrol et eğer güncel değilse yazarsın onun da linkini atarım.

Kurulum yap sonra oyuna girip kontrol et, eğer mavi ekran alırsan çıkıp Aygıt Yöneticisi'nden 4070'i devre dışı bırakıp tekrar oyuna gir. Evet FPS kaybı olacaktır ama durabildiğin kadar dur mavi ekranlar kesilecek mi diye kontrol etmek için.

Son durumu bildir.

Güncel olmayan sürücülerimi bulamamıştım attığınız sitelerde çoğunu buldum. Bulamadığım birkaç tanesini de yoğun bir araştırma sonucu bulabildim. Sürücülerin son durumu burada ki gibi. Anlayamadığım, güncellediğim sürücüler birkaç gün sonra yeniden eski haline dönüyor ya da Windows güncelleştirmeleri, bu sürücü güncelleştirmelerini geri alıyor ve güncel gözükmüyor. Linkteki her şey neredeyse günceldi fakat yine bahsettiğim gibi güncel gözükmüyor maalesef. Sonuca gelecek olursak dediklerinizi adım adım yaptım 4070'i devre dışı bıraktım ve oyuna 2-3 saat boyunca girdim. Herhangi bir sorun yaşamadım. Buradan çıkartabileceğimiz sonuç ekran kartımın arızalı olduğu mudur sizce? Eğer öyleyse satın aldığım site bana böyle bir cevap vermişti(umarım reklam sayılmaz ve ban yemem). Ben her işimi bilgisayardan yapan ve Home Office çalışan biriyim. 20 gün benim için çok büyük bir zaman böyle bir durumda önerebileceğiniz alternatif bir çözüm var mıdır? Her cevabımda teşekkür ediyorum 😂 tekrardan teşekkür ederim her şey için. İyi Sosyaller dilerim.

Hocam dediğim gibi laptoplarda DPC hatası genelde donanımsal soruna işaret ediyor ve evet dediğim gibi olmuş. Muhtemelen anakart, RAM ikilisinden birinde arıza var. En kötü ihtimalle ekran kartında arıza vardır. İletişime geçmeniz iyi olmuş, alternatif tek çözüm aygıt yöneticisinde devre dışı bırakmak olur da o da resmen bu laptopa hakaret olur. Gönderin sorunu çözsünler.
Bilgisayara tekrar format at, sürücü bulucu kullanmadan normal şekilde sürücülerini tekrar yükle. Ardından mavi ekran alırsan dosyaları paylaş onlara bakalım.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bu işlemi daha önce hiç gerçekleştirmedim. Benim sistemim için bildiğiniz sürücü bulucu kullanmadan sürücüleri yükleyebileceğim, izleyebileceğim bir yol haritası rehberi var mı?

Son bir soru daha: Format atarken yeni nesil bir işlemci kullandığımdan dolayı depolama alanı kısmında (Windows'u nereye kuracağımızı seçtiğimiz yer) disk gözükmüyor. Bu sorunu aşmak için Recep Bey'in bu videosundan yararlandım. Gösterilen sitede tam olarak sürümümü bulamadım o yüzden videodaki dosyayı indirdim. Sorunum çözüldü, disk göründü ve başarılı bir şekilde formatı tamamladım fakat tam olarak sürümünü bulamadığım için de bu sorunu yaşıyor olabilir miyim?

Konuyu çözüldü olarak işaretliyorum. En kısa sürede dediğiniz işlemleri gerçekleştirip mavi ekran aldığım oyunlarda tekrardan bir deneme sürüşüne çıkacağım. Sorun yaşanması durumunda burayı güncelleyeceğim. Yanıtınız ve verdiğiniz tavsiyeler için özellikle teşekkür ederim. İyi forumlar.

2.sorunun cevabı mavi ekranla ilişkili değil, Windows 10 kurduysan eğer Intel RST sürücüsü yeni nesil işlemcilerde olduğu için ve Windows 10 da eski bir sistem olduğu için default bir şekilde yüklü olarak gelmemesinden kaynaklıdır.

İlk soruya gelecek olursak sadece chipset, ekran kartı sürücülerin gibi başlı sürücüleri yüklemen yeterli. Her sürücüyü kurmana veya her sürücüye yetişmene gerek yok çünkü Windows hallediyor.

Laptopun sitesinden sürücü kısmında gerekli sürücüler de veriliyor. Onları indirirsin içinde kalırsa. Ama sakın Driver Booster gibi uygulamalar kullanma. Bilgisayarı ciddi anlamda bozar, şakası yok o işin.

Dediğiniz şeyleri harfiyen yaptım. Dying Light'a girdim ve önce siyah ekran oldu mecburen bilgisayarı kapatıp açmak zorunda kaldım daha sonra tekrar girdim arkadaşıma davet atarken aynı mavi ekran hata kodu ile ("DPC_WATCHDOG_VIOLATION") karşılaştım ve yine mavi ekran yedim. Ne yapacağımı şaşırdım artık, sadece bir oyun oynamak istemiştim... 😕

Yeni Minidump dosyalarım burada. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bu işlemi daha önce hiç gerçekleştirmedim. Benim sistemim için bildiğiniz sürücü bulucu kullanmadan sürücüleri yükleyebileceğim, izleyebileceğim bir yol haritası rehberi var mı?

Son bir soru daha: Format atarken yeni nesil bir işlemci kullandığımdan dolayı depolama alanı kısmında (Windows'u nereye kuracağımızı seçtiğimiz yer) disk gözükmüyor. Bu sorunu aşmak için Recep Bey'in bu videosundan yararlandım. Gösterilen sitede tam olarak sürümümü bulamadım o yüzden videodaki dosyayı indirdim. Sorunum çözüldü, disk göründü ve başarılı bir şekilde formatı tamamladım fakat tam olarak sürümünü bulamadığım için de bu sorunu yaşıyor olabilir miyim?

2.Sorunun cevabı mavi ekranla ilişkili değil, Windows 10 kurduysan eğer Intel RST sürücüsü yeni nesil işlemcilerde olduğu için ve Windows 10 da eski bir sistem olduğu için default bir şekilde yüklü olarak gelmemesinden kaynaklıdır.

İlk soruya gelecek olursak sadece chipset, ekran kartı sürücülerin gibi başlı sürücüleri yüklemen yeterli. Her sürücüyü kurmana veya her sürücüye yetişmene gerek yok çünkü Windows hallediyor.

Laptopun sitesinden sürücü kısmında gerekli sürücüler de veriliyor. Onları indirirsin içinde kalırsa. Ama sakın Driver Booster gibi uygulamalar kullanma. Bilgisayarı ciddi anlamda bozar, şakası yok o işin.

Konuyu çözüldü olarak işaretliyorum. En kısa sürede dediğiniz işlemleri gerçekleştirip mavi ekran aldığım oyunlarda tekrardan bir deneme sürüşüne çıkacağım. Sorun yaşanması durumunda burayı güncelleyeceğim. Yanıtınız ve verdiğiniz tavsiyeler için özellikle teşekkür ederim. İyi Sosyaller.

Dediğiniz şeyleri harfiyen yaptım. Dying Light'a girdim ve önce siyah ekran oldu mecburen bilgisayarı kapatıp açmak zorunda kaldım daha sonra tekrar girdim arkadaşıma davet atarken aynı mavi ekran hata kodu ile ("DPC_WATCHDOG_VIOLATION") karşılaştım ve yine mavi ekran yedim. Ne yapacağımı şaşırdım artık, sadece bir oyun oynamak istemiştim... 😕

Yeni Minidump dosyalarım burada. İyi Sosyaller.

Şimdi hata kodu ve laptop oluşundan dolayı şunu diyebilirim ki bu hata kodu laptoplarda genelde sıkıntılıdır donanımsal problem olmaya kadar gidebilir.

İlk önce MSI ile iletişime geçip BIOS sürümü sorgula, daha güncel bir sürüm var mıdır diye.

Şunu indirip oluşan linki at.

Tüm dosyalar ekran kartına işaret ediyor ya kart ya anakartta bir sıkıntı olabilir.

NVIDIA denetim merkezi 3D kısmından güç yönetimi modunu maksimum performansa alıp bir süre de öyle kullan.

NVIDIA Broadcast yüklü mü? Yüklüyse kaldır.

Olay raporlarını da at: Rehber: Olay Görüntüleyicisi Raporu Almak

Son düzenleme:
@181951 cevapla yapınca görsel açıdan bir sorun oluştu sanırım o yüzden bu şekilde etiketliyorum görmeniz için kusura bakmayın 😇. MSI ile iletişime geçtim BIOS sürümüm güncel, linkteki exe dosyasını indirdim ve tarama yaptım. Oluşan link burada. NVIDIA Denetim Masası'ndan söylediğiniz gibi 3D kısmındaki bölümü maksimum performansa aldım. NVIDIA Broadcast uygulaması da yüklü değil kontrollerimi sağladım. Bu adımların hepsini aşama aşama gerçekleştirdim ve her aşamada oyunumu denedim. Bir umut söylediğiniz şeylerin birisi bu sorunu tetikliyordur da çözülür diye ama maalesef 0 + 0 = 0. Tekrardan bir çözüme ulaşabilmemiz umuduyla Minidump dosyalarımı paylaşıyorum. Son olarak istediğiniz olay görüntüleyicisi raporum da burada. Şu anlık bir sonuca ulaşamasakta uğraşınız için teşekkür ederim. İyi forumlar.

Bunlar senin güncel olmayan tüm sürücülerin içinde önemli sürücü paketleri de var. Kurulumunu yap hepsinin.

* Intel® Core™ i7-12650H Processor (24M Cache, up to 4.70 GHz) Downloads, Drivers and Software | Intel

Sürücüleri yükledikten sonra Intel SST sürücünü kontrol et eğer güncel değilse yazarsın onun da linkini atarım.

Kurulum yap sonra oyuna girip kontrol et, eğer mavi ekran alırsan çıkıp Aygıt Yöneticisi'nden 4070'i devre dışı bırakıp tekrar oyuna gir. Evet FPS kaybı olacaktır ama durabildiğin kadar dur mavi ekranlar kesilecek mi diye kontrol etmek için.

Son durumu bildir.

Güncel olmayan sürücülerimi bulamamıştım attığınız sitelerde çoğunu buldum. Bulamadığım birkaç tanesini de yoğun bir araştırma sonucu bulabildim. Sürücülerin son durumu burada ki gibi. Anlayamadığım, güncellediğim sürücüler birkaç gün sonra yeniden eski haline dönüyor ya da Windows güncelleştirmeleri, bu sürücü güncelleştirmelerini geri alıyor ve güncel gözükmüyor. Linkteki her şey neredeyse günceldi fakat yine bahsettiğim gibi güncel gözükmüyor maalesef. Sonuca gelecek olursak dediklerinizi adım adım yaptım 4070'i devre dışı bıraktım ve oyuna 2-3 saat boyunca girdim. Herhangi bir sorun yaşamadım. Buradan çıkartabileceğimiz sonuç ekran kartımın arızalı olduğu mudur sizce? Eğer öyleyse satın aldığım site bana böyle bir cevap vermişti(umarım reklam sayılmaz ve ban yemem). Ben her işimi bilgisayardan yapan ve Home Office çalışan biriyim. 20 gün benim için çok büyük bir zaman böyle bir durumda önerebileceğiniz alternatif bir çözüm var mıdır? Her cevabımda teşekkür ediyorum 😂 tekrardan teşekkür ederim her şey için. İyi forumlar dilerim.

Dosya Ekleri

• IMG_20231130_210504.jpg
    IMG_20231130_210504.jpg
    60,3 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:

Bunlar senin güncel olmayan tüm sürücülerin içinde önemli sürücü paketleri de var. Kurulumunu yap hepsinin

Son durumu bildir.

Güncel olmayan sürücülerimi bulamamıştım attığınız sitelerde çoğunu buldum. Bulamadığım birkaç tanesini de yoğun bir araştırma sonucu bulabildim. Sürücülerin son durumu burada ki gibi. Anlayamadığım, güncellediğim sürücüler birkaç gün sonra yeniden eski haline dönüyor ya da Windows güncelleştirmeleri, bu sürücü güncelleştirmelerini geri alıyor ve güncel gözükmüyor. Linkteki her şey neredeyse günceldi fakat yine bahsettiğim gibi güncel gözükmüyor maalesef. Sonuca gelecek olursak dediklerinizi adım adım yaptım 4070'i devre dışı bıraktım ve oyuna 2-3 saat boyunca girdim. Herhangi bir sorun yaşamadım. Buradan çıkartabileceğimiz sonuç ekran kartımın arızalı olduğu mudur sizce? Eğer öyleyse satın aldığım site bana böyle bir cevap vermişti(umarım reklam sayılmaz ve ban yemem). Ben her işimi bilgisayardan yapan ve Home Office çalışan biriyim. 20 gün benim için çok büyük bir zaman böyle bir durumda önerebileceğiniz alternatif bir çözüm var mıdır? Her cevabımda teşekkür ediyorum 😂 tekrardan teşekkür ederim her şey için. İyi Sosyaller dilerim.

Hocam dediğim gibi laptoplarda DPC hatası genelde donanımsal soruna işaret ediyor ve evet dediğim gibi olmuş. Muhtemelen anakart, RAM ikilisinden birinde arıza var. En kötü ihtimalle ekran kartında arıza vardır. İletişime geçmeniz iyi olmuş, alternatif tek çözüm aygıt yöneticisinde devre dışı bırakmak olur da o da resmen bu laptopa hakaret olur. Gönderin sorunu çözsünler.

Son düzenleme:
Çözüm
Güncel olmayan sürücülerimi bulamamıştım attığınız sitelerde çoğunu buldum. Bulamadığım birkaç tanesini de yoğun bir araştırma sonucu bulabildim. Sürücülerin son durumu burada ki gibi. Anlayamadığım, güncellediğim sürücüler birkaç gün sonra yeniden eski haline dönüyor ya da Windows güncelleştirmeleri, bu sürücü güncelleştirmelerini geri alıyor ve güncel gözükmüyor. Linkteki her şey neredeyse günceldi fakat yine bahsettiğim gibi güncel gözükmüyor maalesef. Sonuca gelecek olursak dediklerinizi adım adım yaptım 4070'i devre dışı bıraktım ve oyuna 2-3 saat boyunca girdim. Herhangi bir sorun yaşamadım. Buradan çıkartabileceğimiz sonuç ekran kartımın arızalı olduğu mudur sizce? Eğer öyleyse satın aldığım site bana böyle bir cevap vermişti(umarım reklam sayılmaz ve ban yemem). Ben her işimi bilgisayardan yapan ve Home Office çalışan biriyim. 20 gün benim için çok büyük bir zaman böyle bir durumda önerebileceğiniz alternatif bir çözüm var mıdır? Her cevabımda teşekkür ediyorum 😂 tekrardan teşekkür ederim her şey için. İyi forumlar dilerim.
Merhaba. Ben de aynı ürünü aynı site üzerinden yaklaşık 1.5 ay önce aldım ve sizinle aynı sorunu yaşıyorum. Herhangi bir çözüme ulaştıysanız beni de bilgilendirebilir misiniz ?

Merhaba. Ben de aynı ürünü aynı site üzerinden yaklaşık 1.5 ay önce aldım ve sizinle aynı sorunu yaşıyorum. Herhangi bir çözüme ulaştıysanız beni de bilgilendirebilir misiniz?

Merhaba. Bahsettiğim gibi Home Office çalışıyorum o yüzden şu anlık maalesef bir çözüme ulaşamadım. 20 gün idare edebileceğim bir bilgisayar bulabilirsem ekte gönderdiğim fotoğrafta istenildiği gibi ürünü geri göndereceğim. Eğer aynı sorunu yaşıyorsanız ve bilgisayar üzerinden çalışmıyorsanız ya da yedeği var ise ve konuya yazılan tüm adımları siz de teker teker denediyseniz, çözüme ulaşamadıysanız ürünü geri göndermeniz gerekiyor sanırım. Yardımcı olabileceğim bir durum olursa güncel olarak konuyu takipteyim buradan yazarsanız cevaplarım. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür. İyi Forumlar.

IMG_20231130_210504.jpg

Geri
Yukarı