Çözüldü DPC_WATCHDOG_VIOLATION hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
RAM
32GB (SODIMM) 32 GB 4800 Mhz (2 x 16 GB)
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU GDDR6 8GB
Anakart
MSI B12VGK-401XTR
İşlemci
12th Gen Intel(R) Core(TM) i7-12650H (16 CPUs), ~2
Merhaba herkese iyi formlar. Dying Light 1 ve Rust gibi oyunları oynarken mavi ekran alıyorum. Hata kodu: "DPC_WATCHDOG_VIOLATION". Bu durumu tetikleyen herhangi bir durum yok tamamen rastgele gerçekleşiyor. Yeni bir Dizüstü Bilgisayar aldım, 2 aylık bilgisayar oynadığım oyunların sistem özelliklerini fazlasıyla karşılıyor, temiz bir Windows kurulumu yaptım sistem özelliklerimi aşağıda paylaşacağım. Bu da Minidump dosyalarım.
Denediğim çözümler;
  • Windows dosyalarında bir sorun olduğunu düşünüp tekrardan temiz bir format attım.
  • Tüm driverları "Driver Booster"dan güncelledim.
  • Ekran kartımı "NVIDIA" sitesinden manuel olarak indirip güncelledim.
  • Steam platformundan oyunların dosyalarını birçok kez doğruladım.
  • Sorun çıkartan oyunların ayarlarını birçok kez değiştirdim neredeyse her ihtimali değerlendirip her ayarı değiştirmeyi denedim.
Dipnot: Arkadaşımın daha düşük bir sistemi var ve bu oyunları sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim yanıtlayan, yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler İyi Forumlar tekrardan.
Dosya Şeklinde : Dxdiag
Fotoğraflar :
dxdiagbc1.pngdxdiagbc2.pngdxdiagbc3.png

Çözüm

Bunlar senin güncel olmayan tüm sürücülerin içinde önemli sürücü paketleri de var. Kurulumunu yap hepsinin

İşlemcinin de dahili grafik kartını güncelle.

* Intel® Core™ i7-12650H Processor (24M Cache, up to 4.70 GHz) Downloads, Drivers and Software | Intel

Sürücüleri yükledikten sonra Intel SST sürücünü kontrol et eğer güncel değilse yazarsın onun da linkini atarım.

Kurulum yap sonra oyuna girip kontrol et, eğer mavi ekran alırsan çıkıp Aygıt Yöneticisi'nden 4070'i devre dışı bırakıp tekrar oyuna gir. Evet FPS kaybı olacaktır ama durabildiğin kadar dur mavi ekranlar kesilecek mi diye kontrol etmek için.

Son durumu bildir.

Güncel olmayan sürücülerimi bulamamıştım attığınız sitelerde çoğunu buldum. Bulamadığım birkaç tanesini de yoğun bir araştırma sonucu bulabildim. Sürücülerin son durumu burada ki gibi. Anlayamadığım, güncellediğim sürücüler birkaç gün sonra yeniden eski haline dönüyor ya da Windows güncelleştirmeleri, bu sürücü güncelleştirmelerini geri alıyor ve güncel gözükmüyor. Linkteki her şey neredeyse günceldi fakat yine bahsettiğim gibi güncel gözükmüyor maalesef. Sonuca gelecek olursak dediklerinizi adım adım yaptım 4070'i devre dışı bıraktım ve oyuna 2-3 saat boyunca girdim. Herhangi bir sorun yaşamadım. Buradan çıkartabileceğimiz sonuç ekran kartımın arızalı olduğu mudur sizce? Eğer öyleyse satın aldığım site bana böyle bir cevap vermişti(umarım reklam sayılmaz ve ban yemem). Ben her işimi bilgisayardan yapan ve Home Office çalışan biriyim. 20 gün benim için çok büyük bir zaman böyle bir durumda önerebileceğiniz alternatif bir çözüm var mıdır? Her cevabımda teşekkür ediyorum 😂 tekrardan teşekkür ederim her şey için. İyi Sosyaller dilerim.

Hocam dediğim gibi laptoplarda DPC hatası genelde donanımsal soruna işaret ediyor ve evet dediğim gibi olmuş. Muhtemelen anakart, RAM ikilisinden birinde arıza var. En kötü ihtimalle ekran kartında arıza vardır. İletişime geçmeniz iyi olmuş, alternatif tek çözüm aygıt yöneticisinde devre dışı bırakmak olur da o da resmen bu laptopa hakaret olur. Gönderin sorunu çözsünler.
Merhaba. Bahsettiğim gibi Home Office çalışıyorum o yüzden şu anlık maalesef bir çözüme ulaşamadım. 20 gün idare edebileceğim bir bilgisayar bulabilirsem ekte gönderdiğim fotoğrafta istenildiği gibi ürünü geri göndereceğim. Eğer aynı sorunu yaşıyorsanız ve bilgisayar üzerinden çalışmıyorsanız ya da yedeği var ise ve konuya yazılan tüm adımları siz de teker teker denediyseniz, çözüme ulaşamadıysanız ürünü geri göndermeniz gerekiyor sanırım. Yardımcı olabileceğim bir durum olursa güncel olarak konuyu takipteyim buradan yazarsanız cevaplarım. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür. İyi Sosyaller.

Eki Görüntüle 2041883

Ürünü şirket üzerinden aldığım için kendi İncehesap hesabımdan müşteri hizmeti desteği alamıyorum ürün için. Siz mail ile mi iletişim kurdunuz?

Geri
Yukarı