Dragon Age serisi sıralaması nasıl?

Karakter ve direk hikaye olarak devam değil ama aralarında bağlantılar var tabii. Mesela: DA2 ile DA3 inquisition arasında hikaye bağlantısı var ve spoiler olmaması için yazmayacağım.

PC için sıralama: DAO, DA2, DA inquisition.

Bu oyunda sadece ilk oyun hariç diğer iki seride hikaye iki grup düşmanlığına odaklanıyor. Dao gibi hikayenin dibine vuran bir oyunları gelmedi henüz.

DA2 oyunundan birkaç karakter DA inquisition oyununa aktarılmış durumda ama bazıları DLC ile mümkün.

Çıkış ve hikaye sıralaması olarak seri Origins -> II -> Inquisition şeklinde ilerliyor. Birbirleriyle bağlantılılar, ama tam olarak değil. Serinin dünyası ve evreni, oyun sonlarında karakterlerimizin bıraktığı yerden devam ediyor denebilir.
Oyunların ana kahramanı tek bir karakter değil, her oyun farklı kahraman, hikaye, mekan, zaman ve durumlarda geçiyor. Her devam oyununda bir önceki oyunlarda yaşananlardan, yaptıklarınızdan bahsediliyor. Oyunlar arasında "kayıt aktarımı" (save import) yaparak olayların yaşadığınız şekilde, en doğru şekilde aktarılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Son düzenleme:
Grafik beklentisiyle gireceksen hiç bulaşma derim.Sonuçta 2009 oyunu.Ama daha önce o dönemlerde çıkmış bir oyun oynadıysan o kadarda sorun etmezsin.Kontrollerde keza yeterli olacaktır.

Hocam oyunun görüntüler eski gibi duruyor hala oynanılır durumda mı mekanikler falan.

Dragon Age: Origins'den bahsediyorsak... Mekanik olarak sıkıntı verebilir ama mükemmel modlar ve mükemmel hikayesi yeter de artar bile. İlk oyunda şahsen dövüş mekaniği çok yavaş ve alışkanlığınıza ters gelebilir.

Grafik beklentisiyle gireceksen hiç bulaşma derim.Sonuçta 2009 oyunu.Ama daha önce o dönemlerde çıkmış bir oyun oynadıysan o kadarda sorun etmezsin.Kontrollerde keza yeterli olacaktır.
Yok hocam orta çağ havasını seviyorum(skyrim vs.) o yüzden denemek istedim. Bu tarz oyunlar var mı başka bildiğiniz?

Hocam oyunun görüntüler eski gibi duruyor hala oynanılır durumda mı mekanikler falan.
Origins'in savaş sistemini II ve Inquisition'a tercih etsem de, ilk bakışta yavaş, hantal ve hissiyatsız gelebileceğini kabullendim. Ama bu, oyunun kendisini, mekanikleri, mekaniklerin nasıl çalıştığını ve bu mekaniklerin birlikte nasıl etkileşime girdiğini, nasıl kullanıldığını öğrendikçe ve karakteriniz geliştikçe aşabildiğiniz bir durum.
Hikayesi 40 saat süren bir oyun için yeterince ana ve yan görev, ve çeşitliliğe sahip. Hikayesi alışık olduğumuz bir "Dünyanın sonu gelebilir ve durdurabilecek tek kişi biziz" hikayesi, ama anlatımı ve işlenişiyle farkını ortaya koyabiliyor.
Grafikleri kötü değil bana kalırsa, atmosferi ile birleştiğinde hala kabul edilebilir bir yanı var.
Origins benim için ezbere bildiğim, her şeyiyle beğendiğim ve bu yüzden eleştirecek pek bir şeyini bulamadığım bir oyun.

Origins'in savaş sistemini ne kadar beğendiysem ve çoğu şeyini ezberlediysem, II'de de tam tersini yaşadım. Animasyonlar daha hızlı ve farklı yapılmış, ama bu sefer yetenekler ve dolaylı yoldan savaş sistemi zayıf hissettiriyor.
Oyundaki oto saldırı animasyonu olan elinizdeki silahı savurmaktan farklı bir animasyonları olmasa II'nin yeteneklerinin "yetenek" olduğunu çoğu zaman hissedemiyorsunuz. Çünkü Origins'te bir yetenek kullandığınızda ne olacağını, nasıl olacağını ve neye sebep olacağınızı bilebilirken II'de çoğu şey bir %'lik şansa, bir ihtimale bağlanmış.
Düşmanların bir bütün değil, dalgalar halinde gelmesi bir diğer zayıflığı. Bölüm dizaynının getirmiş olduğu bir kısıtlama, kabulleniyorsunuz.
Serinin hikayesi, karakterleri ve atmosferi kadar önemli ve farklı olan, seriyi farklı kılan şeylerden biri savaş sistemi böyle olunca oyundan aldığınız zevk baltalanıyor, biraz azalıyor.
Hikayesi, en azından ilk iki Chapter için, ana ve yan görevleriyle yeteri uzunluğa sahip, anlatımı ve işlenişi iyi. Üçüncü Chapter oyun aceleye getirildiğinden başladığı kadar çabuk bitiyor, ana ve yan görev sayısı az. II'nin hikayesinde bence eleştirilebilecek tek yanı bu. Belki genel olarak depresifliği ve bir şeylerin hep kötü gitmesi de eklenebilir, ama benim için yerecek bir unsur değildi.
Bölüm, yani harita çeşitliliği az, bölüm dizaynı zayıf. Aynı mekanlar birden fazla kez karşınıza çıkıyor.
"Burayı hatırlıyorum" ve "yine mi burası" diyorsunuz, yine oyunun aceleye getirilmesinden kaynaklı.
Her şeye rağmen bir devam oyunu için II'ye iyi diyebilirim. Hawke gibi bir ana karakteri, hikayesinin gerçekçiliği ve olabilirliği sayesinde savaş sistemini ve oyunun tekrar edişini tolere edebildiğiniz, yeterli zaman verilse serinin "kötü çocuğu" olmayacak, kabul edilebilir bir oyun.

Son düzenleme:
Origins'in savaş sistemini II ve Inquisition'a tercih etsem de, ilk bakışta yavaş, hantal ve hissiyatsız gelebileceğini kabullendim. Ama bu, oyunun kendisini öğrendikçe, mekanikleri, mekaniklerin nasıl çalıştığını ve bu mekanikleri nasıl birlikte kullanacağınızı öğrendikçe ve karakteriniz geliştikçe aşabildiğiniz bir durum.
Hikayesi 40 saat süren bir oyun için yeterince ana ve yan görev, ve çeşitliliğe sahip. Hikayesi alışık olduğumuz bir "Dünyanın sonu gelebilir ve durdurabilecek tek kişi biziz" hikayesi, ama anlatımı ve işlenişiyle farkını ortaya koyabiliyor.
Grafikleri kötü değil bana kalırsa, atmosferi ile birleştiğinde hala kabul edilebilir bir yanı var.

Origins'in savaş sistemini ne kadar beğendiysem ve her şeyine kadar ezberlediysem, II'de de tam tersini yaşadım. Animasyonlar daha hızlı ve farklı yapılmış, ama bu sefer yetenekler, ve dolaylı yoldan savaş sistemi zayıf hissettiriyor.
Oyundaki oto saldırı animasyonu olan elinizdeki silahı savurmaktan farklı bir animasyonları olmasa II'nin yeteneklerinin "yetenek" olduğunu çoğu zaman hissedemiyorsunuz. Çünkü Origins'te bir yetenek kullandığınızda ne olacağını, nasıl olacağını ve neye sebep olacağınızı bilmenizin aksine II'de her şey bir %'lik şansa, bir ihtimale bağlanmış.
Hikayesi, en azından ilk iki Chapter için, yeteri uzunluğa sahip, anlatımı ve işlenişi iyi. Üçüncü Chapter oyunun aceleye getirilmesi sebebiyle başladığı kadar çabuk bitiyor, ana ve yan görev sayısı az. II'nin hikayesinde bence eleştirilebilecek tek yanı bu.
Bölüm, yani harita çeşitliliği az, aynı mekanlar birden fazla kez karşınıza çıkıyor. "Burayı hatırlıyorum" ve "yine mi burası" diyorsunuz, bu da yine oyunun aceleye getirilmesinden kaynaklı.
Yine de, bir devam oyunu için II'ye iyi diyebilirim. Hawke gibi bir ana karakteri, hikayesinin gerçekçiliği ve olabilirliği sayesinde, savaş sistemini ve tekrar edişini tolere edebildiğiniz, yeterli zaman verilse serinin "kötü çocuğu" olmayacak, kabul edilebilir bir oyun.
Teşekkürler hocam.

Geri
Yukarı