DRAM hatası işlemciden kaynaklanır mı?

Oğuzbey_

Hectopat
Merhaba, Anakartta dram hatası alıyorum, anakart ve RAM'ler servise gitti herhangi bir sorun yok denildi, bundan dolayı işlemcinin bellek kontrolcüsünde hata olduğunu düşünüyorum. İşlemci ve RAM arasında ki bağlantılarda sorun olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

RAM'lerin yerini değiştirip açınca çalışıyor fakat ertesi gün aynı sorun devam ediyor.

İşlemci: Ryzen7 3700X
Anakart: ASUS B550-E Gaming
RAM: Corsair 2x8 16 GB

Son düzenleme:
İşlemciden sorun çıkarma ihtimali çok çok düşük ama imkansız da değil tabi. İşlemcide kesin sıkıntı var diyebilmek için farklı anakart ve RAM kitiyle denemek lazım. RAM’ler Corsair’in en ucuz serisi olan Vengance LPX ise bu belleklerle bende sistemimde sıkıntı yaşamıştım. Uyumsuzluk yaşıyor olabilirsin. BIOS Güncellemeyi denedin mi?

RAM'ler Vengeance LPX ise sorun yaratabilirler. İşlemciler bu soruna sebebiyet verebilirler mi bilmiyorum, daha önce rastlamadım. XMP kapalı deneyebilirsiniz.

Hayır RGB Pro modeli, XMP kapatayım da sanmıyorum ondan olacağını. Display Port kaynaklı olabilir mi? Öyle bir yazı okumuştum bir ara. DP pin sorunu.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciden sorun çıkarma ihtimali çok çok düşük ama imkansız da değil tabii. İşlemcide kesin sıkıntı var diyebilmek için farklı anakart ve RAM kitiyle denemek lazım. RAM'ler Corsair'in en ucuz serisi olan Vengeance LPX ise bu belleklerle bende sistemimde sıkıntı yaşamıştım. Uyumsuzluk yaşıyor olabilirsin. BIOS güncellemeyi denedin mi?

Anakart servise gitti BIOS güncellenip geri gönderildi, RAM'ler de servise gitti geldi bir sorun görülmedi dendi. Araştırdım işlemciden diyen var onun için işlemci diye düşünmüştüm onun dışında başka bir ihtimal aklıma gelmiyor, RGB Pro serisi RAM LPX değil.

İşlemciden sorun çıkarma ihtimali çok çok düşük ama imkansız da değil tabii. İşlemcide kesin sıkıntı var diyebilmek için farklı anakart ve RAM kitiyle denemek lazım. RAM'ler Corsair'in en ucuz serisi olan Vengeance LPX ise bu belleklerle bende sistemimde sıkıntı yaşamıştım. Uyumsuzluk yaşıyor olabilirsin. BIOS güncellemeyi denedin mi?

AMD teknik servis ile iletişime geçtim, %90 işlemci arızalı olabilir diye büyük bir ihtimal verdiler. Onun için işlemciyi teknik servise göndereceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel'de işlemciler içinde bellek kontrolcüsü oluyordu. AMD'lerde de varsa ki illa vardır bu kısımda düşük bir ihtimal sorun olabilir.
Başka çıkış yolu bulamadım, bir tek işlemci kaldı diğerleri servise gitti geldi AMD servisiyle görüştüm işlemci için %90 bozuk dediler gönderip geri dönüşlerini bekleyeceğim.

Olma ihtimali var. Daha önce rastladım.

Geri
Yukarı