Intel işlemciden AMD işlemciye geçmek

Ragnvaldr

Kilopat
Yer
Norway - Tromsø
Daha fazla  
Arkadaşlar sürekli işlemci kaynaklı mavi ekran aldığım ve ani donmalar sonrası çökmeler yaşadığım için işlemciyi değiştirmeye karar verdim. Şu an i7 7700K kullanıyorum yakın zamanda AMD sisteme geçeceğim, aklımda Ryzen 5 3600 var. Normal olarak anakartıda değiştirmem lazım yalnız aklıma bazı sorular takıldı. İlk sorum şu; bu anakart ve işlemci değişiminden önce veya sonra format atmam lazım mı? İkinci sorumda şu; bu anakart ve işlemci değişimi sonrası yapmam gerekenler nelerdir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sıfırdan sistem kurduğunu varsay. Formattan önce anakartın bios güncellemesini yap, ardından XMP'nin AMD'deki dengi ayarını aç ki RAM'ler hızında çalışsın. Ardından güncel Windows formatı at.

i7 7700K'dan R5 3600'e geçmezsin hocam. Daha yüksek bir işlemciye geç bence.
Maalesef o kadar bütçem yok
Mavi ekran işlemcinden kaynaklanmayabilir önce bir format at derim.
Sorun sadece mavi ekran değil ani kapanmalar ve donmalarda söz konusu. Bütün parçaları test ettim hiçbir sorun yok ama işlemciyi stres testine soktuğumda 1 dakika geçmeden pc çöküyor. Format attığımda da hiç bir değişiklik olmadı.

Maalesef o kadar bütçem yok

Sorun sadece mavi ekran değil ani kapanmalar ve donmalarda söz konusu. Bütün parçaları test ettim hiçbir sorun yok ama işlemciyi stres testine soktuğumda 1 dakika geçmeden pc çöküyor. Format attığımda da hiç bir değişiklik olmadı.
Hocam minidump dosyalarını kontrol ettiniz mi? Whocrashed uygulamasını kurarsanız çökmeye neden olan şeyi daha rahat görebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı